Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Wulgarny napis "Je..ć Żydów" zastąpiły czerwone serduszka

Wulgarny napis "Je..ć Żydów" zastąpiły czerwone serduszka

67458034_2255504831165266_7440150436448829440_nMieszkańcy Zduńskiej Woli nie godzą się na wulgarne, chamskie, klubowe, wręcz nacjonalistyczne i antysemickie napisy na murach. Na te wyrażające niechęć i wrogość w stosunku do Żydów oraz osób pochodzenia żydowskiego tym bardziej . A tych w mieście wciąż jest wiele. Chcą aby młodzież, a nawet dzieciaki miały jasny przekaz, że przed wybuchem II wojny światowej w Zduńskiej Woli mieszkańcy pochodzenia żydowskiego stanowili jedną trzecią tego miasta!

Byli napędem rozwoju miasta, byli też darczyńcami wielu ówczesnych inicjatyw społecznych. Młodzi muszą też pamiętać o ich zagładzie i nie przechodzić obojętnie obok takich napisów, jaki właśnie został zamalowany przy ulicy Szadkowskiej 16. - Dobrze, że to zamalowano. To już powinno stać się w tamtym roku - uważa pani Renata z Os. 1000-lecia. I właśnie w czwartek 25 bm. kilkunastu zduńskowolan, co ciekawe większość z nich spoza osiedla, postanowiło zamalować napis "Jeb.ć Żydów" na dawnej kotłowni przy ul. Szadkowskiej 16. Skrzyknęli się na Facebooku. Powiadomili o swej akcji Towarzystwo Budownictwa Społecznego Złotnicki, które administruje tą posesją. I o dziwo - choć w TBS było wielkie zdziwienie, że komuś się to chce zrobić - ta miejska spółka podarowała nawet puszkę farby elewacyjnej na akcję "zamaluj".
Malarze przynieśli swoje pędzle i wałki. W niespełna godzinę antysemicki napis zniknął pod nową warstwą farby. W miejsce wulgarnego napisu na ścianie kotłowni pojawiły się czerwone serduszka. W ich malowaniu pomagała w zgranej ekipie między innymi była wokalistka "Ich Troje", Justyna Majkowska oraz dzieci z osiedla. Jak twierdzi Joanna Pawłowska, która 10 lipca widząc wpis na FB o napisie, jaki zamieścił na swoim profilu Waldemar Miszczak - nie można przechodzić obojętnie obok takich ulicznych wulgaryzmów. Zwłaszcza, że - jak oboje podkreślają - ten już zamalowany był na widoku obok placu zabaw dla dzieci oraz boiska do koszykówki dla młodzieży.
Pomysłodawcy akcji na os. 1000-lecia w Zduńskiej Woli zapowiadają, że z pędzlami i farbą pojawią się w innych, wskazanych przez zduńskowolan miejscach, które straszą wulgarnymi napisami, czy też takimi, które uderzają w poglądy, czy uczucia religijne jakiejkolwiek wspólnoty wyznaniowej, bądź też naruszają estetykę miasta. Także za pośrednictwem siewie.tv proszą o wskazanie takich miejsc.

Leon

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyGdy mi ciebie zabraknie...

Autobus z wycieczką zbliża się do granicy.
– Piwo! Siku! – po raz któryś z rzędu rozweseleni wycieczkowicze zmuszają kierowcę do zatrzymania.
Po dłuższej chwili, gdy już z powrotem zajęli miejsca w autokarze, kierowca pyta głośno:
– Czy kogoś nie brakuje?
Cisza. Po przekroczeniu granicy do kierowcy podchodzi mężczyzna i lekko bełkocząc mówi:
– Kurde, nie ma mojej żony...
– No przecież – mówi ze złością kierowca – przed odjazdem pytałem, czy kogoś wam nie brakuje!
Na to facet:
– Ale mnie jej nie brakuje, tylko mówię, że jej nie ma...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u