Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Realizacja euroatlantyckich aspiracji Ukrainy

Realizacja euroatlantyckich aspiracji Ukrainy

ukrainaOd 8 do 10 października 2019 r. w Kijowie (Ukraina), na terenie Międzynarodowego Centrum Wystawowego odbyła się 16. Międzynarodowa Specjalistyczna Wystawa „Broń i Bezpieczeństwo - 2019”. W trakcie tego wydarzenia, w związku z „Mapą drogową Ukraina – NATO dotyczącą współpracy w zakresie obronności i sprzętu wojskowego”, odbyło się spotkanie Grupy Roboczej ds. Procesów Programowych NATO. Grupa ta działa pod patronatem Konferencji Krajowych Dyrektorów do Spraw Uzbrojenia NATO.

Celem prac grupy było opracowanie dokumentów normatywnych NATO z zakresu zarządzania programowego i projektowego, mającego zastosowanie w systemie zarządzania cyklem życia uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Do zadań grupy należało również opracowanie dokumentów dotyczących procesów programowych uzbrojenia NATO. W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstw Obrony i Przemysłu Obronnego: Republiki Greckiej, Królestwa Belgii, Królestwa Niderlandów, Królestwa Hiszpanii, Republiki Tureckiej, Republiki Federalnej Niemiec i Ukrainy. Głównym organizatorem wydarzenia był Centralny Instytut Naukowo-Badawczy Uzbrojenia i Sprzętu Wojskowego Sił Zbrojnych Ukrainy, którego przedstawiciel we wrześniu ubiegłego roku został wybrany na sekretarza wyżej wymienionej Grupy Roboczej.
Podczas posiedzenia przedstawiciele państw Sojuszu Północnoatlantyckiego podkreślali kluczowe znaczenie Ukrainy dla bezpieczeństwa regionu euroatlantyckiego, a także zapewniali, że stanowisko NATO dotyczące dalszego wspieraniu suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy pozostaje niezmienione. Poza mocnym politycznym poparciem NATO dla euroatlantyckiej „mapy drogowej” Ukrainy warto zauważyć intensyfikację współpracy w produkcji uzbrojenia. Przykładem było stoisko UKROBRONOPROM, prezentujące system rakietowy ZRN-01 „Stokrotka”, będący efektem współpracy ukraińskiego przedsiębiorstwa „Artem” i polskiej firmy „AREX” – części WB Group. Z ekspozycją zapoznał się m.in. wiceszef MON Bartosz Kownacki, który przebywał z wizytą w Kijowie.
Zdaniem ekspertów do spraw współpracy wojskowej oraz sprzętu wojskowego, wydarzenie to potwierdziło sukces procesu wdrażania standardów NATO przez Ukrainę i po raz kolejny pokazało, że euroatlantyckie aspiracje naszego wschodniego sąsiada są nieodwracalnie ukierunkowane na przystąpienie do NATO i Unii Europejskiej.

IK

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyGdy mi ciebie zabraknie...

Autobus z wycieczką zbliża się do granicy.
– Piwo! Siku! – po raz któryś z rzędu rozweseleni wycieczkowicze zmuszają kierowcę do zatrzymania.
Po dłuższej chwili, gdy już z powrotem zajęli miejsca w autokarze, kierowca pyta głośno:
– Czy kogoś nie brakuje?
Cisza. Po przekroczeniu granicy do kierowcy podchodzi mężczyzna i lekko bełkocząc mówi:
– Kurde, nie ma mojej żony...
– No przecież – mówi ze złością kierowca – przed odjazdem pytałem, czy kogoś wam nie brakuje!
Na to facet:
– Ale mnie jej nie brakuje, tylko mówię, że jej nie ma...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u