Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Uczniowie ze szkół średnich z powiatu zduńskowolskiego nie chcą chodzić na lekcje religii?

Uczniowie ze szkół średnich z powiatu zduńskowolskiego nie chcą chodzić na lekcje religii?

reigiaszkoly34,3 procent uczniów szkół, czyli więcej niż co trzeci z tych podlegających Starostwu Powiatowemu w Zduńskiej Woli, nie uczęszcza w tym roku szkolnym na lekcje religii. A to dopiero początek z tendencją rosnącą! To o blisko 16 do nawet 25 procent więcej, w zależności od szkoły, niż w latach ubiegłych.

 

Według danych zebranych od 16 do 21 października przez Krystynę Niewiadomską, naczelnika Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Zduńskiej Woli, wynika, iż na 3.182 uczniów z tych placówek z religii wypisało się już 1.113. Temat dla siewie.tv był ciekawy, kiedy w mediach społecznościowych na jednym z portali pojawił się kilkanaście dni wpis, iż niemal wszyscy uczniowie zduńskowolskiego "Elektronika" z udziału w lekcjach religii zrezygnowali. W tym przypadku była to jednak tylko część prawdy, choć prawda... Jak podkreślała w rozmowie z siewie.tv dyrektorka tej szkoły Justyna Kunkiel, jest owszem jedna klasa, IV B technikum, z której żaden uczeń nie chodzi na religię. W innych klasach bywa różnie. W lekcjach religii uczestniczy 6, 11, 12 i nawet więcej, powyżej 20 uczniów. W zespole wciąż jest zatrudnionych dwóch katechetów. Dyrektorka zdaje sobie sprawę, że jako szefowa szkoły nie może dociekać powodów rezygnacji z uczestnictwa uczniów w lekcjach religii. Ci, którzy jak uczniowie techników są już pełnoletni, sami mogą złożyć w sekretariacie oświadczenia, że na religię chodzić nie będą. Inni - niepełnoletni - muszą liczyć na to, że takie oświadczenia złożą w ich imieniu rodzice. I to też w tym zespole, jak i we wszystkich innych szkołach w powiecie zduńskowolskim staje się już niemal normą. Zwłaszcza, że żadna szkoła nie oferuje uczniom lekcji etyki w czasie wolnym od religii. Bo nie ma nikogo, kto takie lekcje mógłby profesjonalnie prowadzić...
Dyrektorzy szkól i nauczyciele religii podejrzewają, że ma to związek z wygodnictwem uczniów i rodziców. Zwłaszcza w szkołach, gdzie lekcje religii rozpoczynają plan dnia, bądź go kończą. A przypomnijmy, że ten rok szkolny jest szczególny: podwójny nabór do klas pierwszych, obładowanie planów lekcji, które wielu nie zadowalają. I w tym nadmiernie rozbudowanym planie w tygodniu - poza przedmiotami, które można potem zdawać na maturze - dwie lekcje religii... - Śpię godzinę dłużej, a mój brat w liceum wychodzi z ,,budy'' godzinę wcześniej. Poza tym te lekcje są tak nudne. Moja babcia opowiadała nam o katechezie za jej młodości. Chodzili wtedy nawet na zimną plebanię, do salki na Kościelną chyba. Ona wciąż mówi, że to były miłe spotkania z księdzem i chyba z siostrą... Felicją. Może mylę imię. Żadnego odpytywania, książek. Miło. Nawet w mrozy tam chodzili i czuli tę wiarę, a ja w szkole tego nie czuję. I ludzie w to kiedyś wierzyli. Ja po dwóch latach nauki religii mam dość sprawdzianów ze znajomości Pisma Świętego. Nawet swojego zdania nie można podać, bo się katecheta burzy, mówi, że diabeł mnie opętał. Szok! To jakaś paranoja - twierdzi jeden z przyszłych maturzystów. Do tego zauważa, że w czasach gimnazjum paru jego rówieśników podniosło sobie średnią ocen na świadectwie, bo miało "szóstkę" z religii. - To chory system. Poza tym już jestem na tyle dorosły, by widzieć, że we współczesnym kościele katolickim nie dzieje się dobrze. Pedofilia, zakłamanie, pęd nie za wiarą, a za kasą, więc po co mi taka katecheza? Katecheza nie ma nic wspólnego z tym co podaje w necie Papież Franciszek. A już ostatnie tygodnie z naszymi arcybiskupami to jakaś porażka. O jednej z telewizji nawet rzekomo z kościołem związanej nie wspomnę. Na religię chodzić nie będę. I tyle - dodaje już dorosły 18-latek.
Frekwencja na lekcjach religii w powiecie zduńskowolskim nie odbiega od statystyk w Łódzkiem. Np. w łódzkich szkołach średnich, kiedy w grę nie wchodzi już komunia czy bierzmowanie, uczniowie, bądź w ich imieniu rodzice rezygnują z religii. Nie uczęszcza te lekcje 5,6 tys. osób, czyli blisko 33 procent. W Warszawie jednak zrezygnowało już z lekcji religii ponad 50 procent uczniów. W całym Mazowieckiem i Małopolskiem wskaźniki sięgają 60 procent! Podobnie jest w Wielkopolsce. A w Poznaniu czy Wrocławiu to już nawet od 60 do 71 procent. W zależności od szkoły!

Jak to wygląda dokładnie w szkołach w powiecie zduńskowolskim /nazwa szkoły - liczba uczniów, którzy z religii sami, jeśli byli pełnoletni, bądź za zgodą rodziców zrezygnowali/:
- I Liceum Ogólnokształcące – liczba uczniów: 680 / zrezygnowało z religii: 346
- II Liceum Ogólnokształcące – liczba uczniów: 397 / zrezygnowało z religii: 168
- Zespół Szkół w Karsznicach – liczba uczniów: 378 / zrezygnowało z religii: 110
- Zespół Szkół Elektronicznych – liczba uczniów: 735 / zrezygnowało z religii: 308
- Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 – liczba uczniów: 628 / zrezygnowało z religii: 154
- Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach – liczba uczniów: 222 / zrezygnowało z religii: 8
- Zespół Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej – liczba uczniów: 152 / zrezygnowało z religii: 19.

Test i fot.: KaMi S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyDziadek przestał chrapać...

Zakłopotany syn zwraca się do ojca:
- Mam dwie wiadomości...
- Pewnie dobrą i złą?
- ...tak jakby, ale dwie w jednej...
- Jak to?! - Ano, dziadek przestał chrapać...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u