Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Woda w gminie Zapolice skażona bakteriami coli!

Woda w gminie Zapolice skażona bakteriami coli!

zapoliceTo już jakaś regionalna wodna plaga!? W kolejnej gminie sanepid zakazał spożywania wody bez przegotowania. Tym razem chodzi o gminę Zapolice w powiecie zduńskowolskim. Wcześniej kłopoty - już częściowo rozwiązane - mieli mieszkańcy Zduńskiej Woli i gminy Zduńska Wola (więcej na: --> http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/10742-woda-w-zduskiej-woli-ju-jest-zdatna-do-picia#addcomments ). Wciąż jakość wody budzi wątpliwości w Sieradzu i okolicznych sołectwach (więcej na: --> http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/10716-woda-z-kranow-w-sieradzu-i-okolicy-nie-nadaje-si-do-picia; http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/10758-woda-w-sieradzu-dobra-czy-za ).

Teraz, w czwartek - 28 bm. - ostrzeżenie, o tym, że woda jest zła, szkodliwa, bo zawiera groźne dla życia i zdrowia bakterie coli, zduńskowolska Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wydała dla osób, które korzystają z ujęć z wodociągu zapolickiego (http://zapolice.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=1&dzialy=1&akcja=artykul&artykul=541 ). Ostrzeżenie związane jest z koniecznością gotowania wody przed jej spożyciem przez minimum 2-3 minuty, a potem stopniowym schładzaniu i obowiązuje ono wstępnie do... 12 grudnia. Ta z kranów nie nadaje się nawet do mycia owoców i warzyw, płukania jamy ustnej np. podczas mycia zębów, czy przy przygotowywaniu posiłków, ani też dla zwierząt w gospodarstwach domowych! Oto pełna treść komunikatu (pisownia oryginalna):

"KOMUNIKAT PAŃSTWOWEGO POWIATOWEGO INSPEKTORA SANITARNEGO W ZDUŃSKIEJ WOLI Z DNIA 28.11.2019 r. skierowany do odbiorców wody wodociągu Publicznego Rembieszów gm. Zapolice (miejscowości: Rembieszów, Branica, Jelno, Jeziorko, Kalinowa, Pstrokonie, Woźniki).
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zduńskiej Woli informuje, że w dalszym ciągu prowadzone są działania naprawcze mające na celu przywrócenie właściwej jakości wody dostarczanej z wodociągu Publicznego w Rembieszowie gm. Zapolice. W próbkach wody pobranych w dniu 25.11.2019 r. z wodociągu Publicznego Rembieszów stwierdzono:
- Stacja Uzdatniania Wody w Rembieszowie - woda wprowadzana do sieci: obecność bakterii z grupy coli w ilości 2jtk/100ml przy dopuszczalnej wartości parametrycznej 0 jtk/100 ml;
- sieć Jeziorko 18 - obecność bakterii z grupy coli w ilości 5jtk/100ml przy dopuszczalnej wartości parametrycznej 0jtk/100ml. Po rozważeniu stopnia zagrożenia dla zdrowia Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zduńskiej Woli stwierdził warunkową przydatność wody do spożycia przez ludzi dostarczanej z wodociągu Publicznego w Rembieszowie gm. Zapolice, a po ustaleniu zakresu i terminu realizacji działań naprawczych mających na celu przywrócenie właściwej jakości wody wyznaczył termin do dnia 12 grudnia 2019 r. Woda jest warunkowo przydatna do spożycia po uprzednim przegotowaniu. Uwaga: Wodę należy gotować przez minimum 2 minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania pozostawić do ostudzenia. Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo warzyw i owoców, mycia zębów, mycia naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.
Woda bez przegotowania może być stosowana do codziennego mycia, prania odzieży, prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet. Zalecenia obowiązują do czasu wydania kolejnego komunikatu na stronie internetowej: http://www.pssezdunskawola.pl w zakładce komunikaty "Komunikat o jakości wody do spożycia." Wójt gminy Zapolice Witold Oleszczyk, z którym chcieliśmy się skontaktować, aby skomentował stan gminnego wodociągu - nie odbierał jednak w czwartek telefonu.

KaMi S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyJak stracić na wadze?

Jak stracić na wadze? To bardzo proste. Trzeba kupić wagę za sto złotych, a sprzedać za pięćdziesiąt...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u