Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Uczennica zduńskowolskiego "plastyka" najlepsza w Polsce z ceramiki

Uczennica zduńskowolskiego "plastyka" najlepsza w Polsce z ceramiki

79679099_1751843151612313_7292982394208911360_oCieszy się młoda zduńskowolanka Weronika Stawska, cieszą się jej opiekunowie i nauczyciele i rodzice, cieszy się zduńskowolski "plastyk"! I pewnie też cała artystyczna bohema ze Zduńskiej Woli. Bo jest z czego! Podczas jubileuszowej XX edycji ogólnopolskiego konkursu „Ceramiony” w Elblągu, organizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, uczennica klasy drugiej Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli - Weronika Stawska zdobyła ex aequo I nagrodę.

Na tym renomowanym i jednym z najważniejszych dla młodych artystów konkursie w tej dziedzinie taką samą nagrodę w kategorii "Młodzież" zdobyła też Paula Łazicka z Zespołu Szkół Plastycznych w Koszalinie. Praca Weroniki wykonana została w pracowni ceramiki artystycznej pod opieką Iwony Niedźwieckiej i Zbigniewa Woźniaka. A te nazwiska już wiele mówią znawcom tematu. Czyli była pod "specjalną opieką" ceramicznych guru! Dodajmy, że Weronika, która inspirowała się w swej pracy owocem, a była nim ..mandarynka, jest córką zduńskowolskiego filmowca i wyjątkowo utalentowanego operatora filmowego, fotografa, mistrza zarówno współczesnej fotografii, jak i tej sprzed ponad stu lat, Macieja Stawskiego. Tato dumny jest z córy, która pewnie artyzm i sztukę przejęła w genach po nim... A jak Weronika wpadła na pomysł ceramicznej "mandarynki"? O tym zdradza tylko siewie.tv: - Miałam robić wcześniej rzeźby ceramiczne drzew. Taki był pierwotny plan. Ale ten pomysł mi nie przypadł do gustu. Szukałam czegoś innego. I nagle... Olśniło mnie. Drzewa są cudne, ale owoce??? Może dla mojego projektu byłyby lepsze? Przypadkiem zobaczyłam, jak moja koleżanka jadła chyba podczas przerwy ten owoc. Zrobiłam jej kilka zdjęć. Potem były projekty i tak dalej poszło. Glina szamotowa, lepienie, wypiek w piecu, udany pierwszy na szczęście, potem drugi i potem zgłoszenie na konkurs. To tak w wielkim skrócie. Jestem niezmiernie wdzięczna za to, że moja wizja "mandarynki" została dostrzeżona i ostatecznie nagrodzona - mówi skromnie Weronika. Choć nie kryje, że ceramika to tylko jedna z jej pasji artystycznych. Kusi ją także po tacie Macieju fotografia. I jeszcze jedna z dziedzin artystycznych, której na razie nie chce zdradzić, żeby nie zapeszyć. Serdecznie siewie.tv Weronice gratuluje!
Prace innych utalentowanych uczestników tegoż konkursu zaprezentowane zostaną na pokonkursowej wystawie, połączonej z uroczystym wręczeniem nagród, które odbędzie w najbliższą środę 18 grudnia , o godz. 17 w Galerii Nobilis w CSE „Światowid” w Elblągu. Na stronie organizatora konkursu możemy przeczytać: „Na tegoroczną edycję Ogólnopolskiego Konkursu CERAMIONY wpłynęło 159 prac. Pomimo, iż wszystkie prace zostały wykonane w tym samym tworzywie, cechuje je duża różnorodność zarówno pod względem techniki wykonania, jak i doboru tematów. Na konkurs nadesłano zarówno biskwity, jak i prace szkliwione, formy pełnoplastyczne oraz płaskorzeźby, naczynia użytkowe oraz formy dekoracyjne. W konkursie wzięły udział 51 placówek - szkoły, ośrodki kultury, warsztaty terapii zajęciowej, organizacje pozarządowe oraz osoby prywatne z całej Polski. Uczestnikami konkursu były dzieci, młodzież, dorośli, w tym także osoby z niepełnosprawnościami, które rozwijają swoje pasje z zakresu ceramiki.''

KaMi S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyJak stracić na wadze?

Jak stracić na wadze? To bardzo proste. Trzeba kupić wagę za sto złotych, a sprzedać za pięćdziesiąt...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u