Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Króliki znowu królowały w Wieluniu

Króliki znowu królowały w Wieluniu

20012020kroliki16To jedna z największych wystaw królików rasowych w Polsce! Dwustu wystawców przywiozło do Wielunia blisko półtora tysiąca królików rasowych. Przez dwa dni można je było podziwiać na XVII Ogólnopolskiej Wystawie Królików Rasowych, Drobiu Ozdobnego i Gołębi. Jak zwykle, miejscem wystawy była hala WOSiR.

Jak dowiadujemy się z Radia Ziemi Wieluńskiej, na wystawę przyjechali za swoimi pupilami nie tylko polscy hodowcy, ale ich koledzy z Czech, Słowacji, Łotwy, Litwy i Niemiec. Miłośnicy i hodowcy gołębi oraz królików po raz kolejny spotkali się, aby poznać nietypowe okazy oraz wymienić doświadczenia.
- Na naszej siedemnastej ogólnopolskiej wystawie, myślę że w przyszłym roku zmienimy nazwę na międzynarodową, jest 200 wystawców i półtora tysiąca królików – tłumaczy Krzysztof Wróbel, prezes Związku Hodowców Królików i Drobnego Inwentarza Ziemi Wieluńskiej. – Wystawiają hodowcy z zagranicy, gościmy Łotyszy, Litwinów, Słowaków, Czechów, jak również była międzynarodowa komisja. Sędziowały osoby z Niemiec, ze Słowacji, z Czech i z Polski. Każdy może odwiedzić naszą wystawę, może dokonać zakupu i zacząć hodować te wspaniałe zwierzęta. To jest wspaniała pasja, można się bawić, daje tyle satysfakcji i radości, że nie wyobrażam sobie życia bez tych zwierząt.
- Bardzo dziękuję panu Krzysztofowi, który do Wielunia sprowadził tę międzynarodową wystawę – mówi Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia. – Wystawę, której efekty i na którą wystawcy przyjeżdżają spoza naszego kraju. Życzę udanej wystawy, nowych kontraktów i gratuluję hobby, bo ludzie bez zainteresowań, hobby i takiej pasji byliby mało warci. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Było bowiem co oglądać, na przykład wielkie okazy, które ważyły ponad 12 kilogramów, ale także te malutkie, które szczególnie podobały się dzieciom. Duże białe, czarne lub srebrzyste króliki również zwracały na siebie uwagę.
- W naszym przypadku to jest olbrzym belgijski szary – wyjaśniał w RZW pan Dariusz - hodowca z okolic Lublina: – Jest duży, może ważyć nawet do 11 kilogramów, ale tutaj pod wystawę to myślę, że gdzieś do 9 kilogramów to już są duże okazy. Dbać o nie trzeba prawie jak o kobietę. Od pielęgnacji po jedzenie, bardzo dużo tego jest. To na pewno jest hobby, które wciąga. Tutaj hodowcy na pewno nie zaczynają od sprzedaży, to jest po prostu z pasji, ze spotkania się, być może wymiany jakiegoś materiału, pokazania swojego materiału, ale na pewno tutaj nie jest na pierwszym miejscu sprzedaż.
- Przyjechałem z królikami ras dużych: belgijski olbrzym czarny i belgijski olbrzym niebieski w ilości osiem sztuk – mówił dla RZW pan Grzegorz, hodowca królików z Poznania: – Mieliśmy tutaj przegląd wszystkich ras, które w Polsce występują. Byli sędziowie z Czech, ze Słowacji, Niemiec i Polski, tak że ocena była przeprowadzona fachowo i solidnie, tak że myślę, że wszyscy fachowcy są zadowoleni. Króliki należą do zwierząt futerkowych, trzeba poświęcić im trochę czasu, żeby można było je pokazać na wystawie, muszą osiągnąć odpowiedni wiek. W przypadku tych ras dużych i średnich to jest osiem miesięcy. Jest dosyć szybka przemiana pokoleń u królików. Z roku na rok wzrasta ilość zainteresowanych potencjalnych hodowców, tak że to środowisko hodowców się powiększa. W sklepach zoologicznych dla dzieci sprzedają rasy karłowate ważące do 2 kilogramów. Na wystawie mamy rasy duże, które osiągają wagę nawet do 12 kilogramów.

(opr. KJB)

Foto: Marita Dobranowska - RZW

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

Z krainy dowcipu

terkamichal24
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u