Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Uwaga! Będą odstrzały dzików w gminie Buczek. Czy dotarło tam ASF?

Uwaga! Będą odstrzały dzików w gminie Buczek. Czy dotarło tam ASF?

uwagaMieszkańcy gminy Buczek oraz przejezdni muszą w najbliższą niedzielę uważać w okolicach lasów i przylegających do nich pól. W ślad za informacją Koła Łowieckiego Nr 18 ,,Rolnik” Bronisław Węglewski, wójt Gminy Buczek informuje o dodatkowym polowaniu, które zaplanowano 26 stycznia w godzinach od 8 do 14, a które obejmie na terenie gminy Buczek miejscowości: Czestków oraz Wola Buczkowska.

Dodatkowe polowanie łowczy uzasadniają zwiększoną liczebnością dzików w tej okolicy, choć lokalni ekolodzy podejrzewają, że może mieć to związek z wykorzystaniem nagłośnionego w kraju Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF), choroby roznoszonej właśnie przez dziki. Na razie nie ma jednak żadnych komunikatów weterynaryjnych, aby ASF dotarło na teren Sieradzkiego. Służby weterynaryjne prowadzą jedynie szeroko zakrojoną kampanię informacyjną wśród rolników. Choć środowiska proekologiczne są przeciwne masowym ostrzałom, protestować mogą jedynie w mediach społecznościowych. W życie właśnie weszła tzw. specustawa w sprawie dzików. Przepisy zakładają m.in. odstrzał sanitarny dzików, czy zakaz blokowania polowań. Dokonywać odstrzału sanitarnego dzikich zwierząt - według specustawy - będą mogli też policjanci, pogranicznicy, czy strażacy oraz żołnierze. Będzie można wykorzystać też Fundusz Leśny do budowy ogrodzeń. Specustawa również zakłada bioasekurację, tzn. myśliwi, czy wędkarze, grzybiarze wchodząc i wychodząc z lasu powinni przejść przez maty dezynfekcyjne.
Chętnych do udziału w odstrzałach sanitarnych nie brakuje. Nie ma się co dziwić, bo myśliwi mogą na tym dobrze zarobić. Za lochę w ryczałcie myśliwy dostanie 650 zł brutto, czyli 528,46 zł na rękę. Z kole,i za samca dzika ryczałt jest mniejszy, bo jedyne 300 zł brutto. Chodzi o to, że przy odstrzale "sanitarnym" poluje się głównie na samice, gdyż to przez ich wyeliminowanie najłatwiej zmniejsza się populację dzika.
W najbliższych dniach polowania mają mieć miejsce na terenie gminy Błaszki i gminy Zduńska Wola. Informacje w o terminach pojawiać się będą na stronach samorządowych tych gmin.

KaMi S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipy,,Wisienki sobie jem...''

Koń w pełnym galopie ucieka przed stadem wygłodniałych wilków! Co chwilę obraca się za siebie i widzi że wilki są coraz bliżej.
W pewnym momencie zdaje sobie sprawę, że nie zdoła im uciec i że jedynym ratunkiem będzie ucieczka na drzewo.
W ostatniej chwili udaje mu się tam wdrapać. Zdyszany siedzi na gałęzi, a tu - ku jego zdziwieniu - obok siedzi krowa.
Zaskoczony pyta:
-Co ty tutaj robisz?
-Wisienki sobie jem!
-Jak to? Przecież to jest grusza?
- A w słoiczku sobie przyniosłam...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u