Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Seniorzy na celowniku oszustów. Wciąż dają się nabierać na numer "na wnuczka"

Seniorzy na celowniku oszustów. Wciąż dają się nabierać na numer "na wnuczka"

ksiaykahaniAż trudno uwierzyć po wielu latach, że mimo wielu akcji prewencyjnych policji, apeli księży z ambon, informacji w mediach, spotkaniach organizowanych przez samorządy miast i wsi wciąż zdarzają się przypadki oszustw metodą "na wnuczka" czy „na policjanta”. Choć pomysłodawca tych oszustów o pseudonimie Hoss siedzi w więzieniu, inni przestępcy wciąż oszukują głównie starsze osoby i oskubują je z pieniędzy, stanowiących oszczędności na "czarną godzinę".

 

Za policją przypominamy, że oszuści najczęściej dzwonią na numer telefonu stacjonarnego i posiłkują się przy tym starymi książkami telefonicznymi. Dzwonią do osób, które mają rzadko już nadawane imiona jak np. Władysław, Władysława, Stefania, Stefan, Bronisława, Henryka czy Henryk itp.. Rzadko dzwonią na"komórkę", bo wtedy nie są pewni z kim będą rozmawiać. Policja przypomina: "Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów. Uczulmy ich jak mają reagować w takich sytuacjach, czego bezwzględnie nie powinni robić i na co zwrócić uwagę". Tylko w ostatnich dniach doszło na terenie województwa łódzkiego do kilku oszustw i kilkudziesięciu prób wyłudzenia oszczędności od seniorów przez osoby podszywające się pod policjantów lub przedstawicieli urzędów. Od 20 do 24 stycznia policjanci odnotowali między innymi przypadki przekazania gotówki na terenie Łodzi, gdzie starsi ludzie wręczyli przestępcom w dwóch przypadkach ponad 100 tysięcy złotych. Z kolei w Piotrkowie Trybunalskim fałszywy policjant wyłudził od pokrzywdzonych ponad 90 tysięcy złotych. Próby wyłudzeń pieniędzy odnotowano także w powiecie sieradzkim i zduńskowolskim. Na szczęście, dzięki świadomości starszych osób większość prób oszukania skończyła się dla przestępców porażką. Starsi ludzie stali się bardziej czujni i wiedzą jak reagować, co niewątpliwie cieszy. Mimo wszystko wciąż dochodzi do oszustw seniorów. Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, adwokatów, pracowników instytucji państwowych, dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku zasad: policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji, policja nigdy nie poprosi o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu, jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość , co do danych osoby dzwoniącej do nas czy podającej się za pracownika jakiejś instytucji, weryfikujmy to. Zgłaszajmy takie sytuacje policji ( tel. 997, 112), konsultujmy z rodziną, pamiętajmy, żeby nie dać się namówić na pozostawienie naszych pieniędzy w jakimś odosobnionym miejscu, nie wyrzucać ich przez okno, nie pozostawiać we wskazanym przez oszusta miejscu, nie udostępniajmy kodów, haseł czy innych danych do naszych kont bankowych nikomu czyjej tożsamości nie jesteśmy pewni i komu nie ufamy.

Przestrzeganie tych kilku zasad może uratować nasze, często długo odkładane, oszczędności życia. Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy policji. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do intencji dzwoniących osób, a w szczególności gdy podają się za policjanta lub członka rodziny i proszą o przekazanie pieniędzy. Zgłoś ten fakt policjantom. Po usłyszeniu ciagłego sygnału w słuchawce wybierz numer alarmowy 112 i przekaż swoje spostrzeżenia.

Podobne w temacie: http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/10905-wyudzi-pienidze-metod-qna-wnuczkaq-oszusta-ze-zdj-szuka-policja

Jak uniknąć oszustwa "na wnuczka" oraz jakimi metodami posiłkują się przestępcy, którzy na tym procederze wciąż zarabiają miliony złotych opisała pochodząca ze Zduńskiej Woli dziennikarka. Więcej na: --> http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/10532-qwnuczkowa-mafiaq-autorstwa-zduskowolanki-debiutuje-na-rynku#comment-25071

KaMi S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySąsiad, wpadając niespodziewanie,
Zwłaszcza gdy sobie ciut golnie,
Zawsze zadaje mi to pytanie:
Kiedy to wreszcie pier....?

Co dzień się zmiany wprowadza nowe,
Czyniąc to dość nieudolnie. Sąsiad się ciągle łapie za głowę: Przecież to zaraz pier......

Ja mu tłumaczę, że taką władzę
Wybraliśmy dobrowolnie,
A on mi na to: Nic nie poradzę,
Ale to wkrótce pier......

Tak jak przed laty, proces odnowy
Musi się zacząć oddolnie.
Naród po rozum pójdzie do głowy,
I w końcu wszystko pierdolnie.

Z tego powodu logiczny wniosek
Nasuwa się mimowolnie:
Gdy prawda dotrze do miast i wiosek,
Wtedy to z hukiem pie......

Koła historii, jak uczą dzieje,
Toczą się szybciej lub wolniej,
Lecz każdy reżim, mam tę nadzieję,
Wcześniej czy później pier......

Wybaczcie, proszę, że poemacik
Zakończę nieco frywolnie,
Ale pocieszyć pragnę współbraci,
Że to niebawem pier.....

autor: Wojciech Dąbrowski

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u