Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Karsznickie osiedle w miejskiej sieci?

Karsznickie osiedle w miejskiej sieci?

karsznicemscSamorząd Zduńskiej Woli zapowiedział budowę w osiedlu Karsznice sieci ciepłowniczej. Oferuje też wsparcie dla tych mieszkańców, którzy zechcą się do niej przyłączyć. Jeśli zainteresowanie będzie duże, w dzielnicy może powstać nowoczesna inwestycja!

 

Karszniczanie będą mogli ogrzać mieszkania energią produkowaną w ciepłowni. Na początek oferta skierowana jest do mieszkańców budynków położonych w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 13. – Dostrzegliśmy potencjał w szkolnej kotłowni. Przy stosunkowo niewielkich inwestycjach jesteśmy w stanie optymalnie wykorzystać jej moce wytwórcze, a nadmiar ciepła przekazać okolicznym mieszkańcom – wyjaśnia Paweł Szewczyk, wiceprezydent Zduńskiej Woli. Do tego niezbędna będzie sieć przesyłowa. – Miejskie Sieci Cieplne są organizacyjnie i finansowo gotowe na rozpoczęcie jej budowy na terenie Karsznic – deklaruje Waldemar Czarnecki, prezes przedsiębiorstwa. – Już w przyszłym sezonie grzewczym możemy nią dostarczać ciepło mieszkańcom ulic 1 Maja i Wojska Polskiego – dodaje. Podłączenie do sieci ciepłowniczej oznacza jednak koszty dla wspólnot. Trzeba zbudować przyłącze oraz instalacje wewnątrz budynku. Miasto i MSC oferują jednak wsparcie finansowe. – W ramach miejskiego programu Stop Smog każda zduńskowolska wspólnota, której mieszkańcy korzystają z pieców węglowych, może skorzystać z dopłat na wpięcie nieruchomości w sieć ciepłowniczą czy gazową. W tym roku przeznaczymy na ten cel 1 mln zł, a nabór wniosków ruszy już 20 lutego – przypomina Paweł Szewczyk.
Miejskie Sieci Cieplne chcą natomiast pomóc w udźwignięciu finansowym prac wykonywanych wewnątrz budynków.
– Zaproponowaliśmy wspólnotom wparcie finansowe na pokrycie kosztów wykonania instalacji. Wspólnoty będą mogły spłacać na preferencyjnych warunkach pożyczkę przez kilka lat w wygodnych, niewysokich ratach, doliczanych do czynszu – tłumaczy Waldemar Czarnecki. Urzędnicy i pracownicy MSC będą teraz spotykać się z karszniczanami, by przedstawić szczegóły swojej propozycji. Harmonogram spotkań jest następujący:
- 17 lutego, godz. 17:00, ul. 1 Maja 12
- 18 lutego, godz. 16:30, ul. Wojska Polskiego 9
- 22 lutego, godz. 17:00, ul. 1 Maja 10
- 25 lutego, godz. 18:00, ul. Wojska Polskiego 16.
Choć oferta dotyczy na razie tylko budynków przy Szkole Podstawowej nr 13, miasto zaprasza do kontaktu wszystkie wspólnoty z Karsznic, które chciałyby korzystać z sieci ciepłowniczej.
– Jeśli zainteresowanie będzie duże, jesteśmy gotowi na poważną inwestycję – zapowiada wiceprezydent Paweł Szewczyk. Miejskie Sieci Cieplne mają w dzielnicy działkę, na której może powstać nowoczesna kotłownia.
– Rozważamy budowę w pełni ekologicznej jednostki zasilanej gazem ziemnym, która pracowałaby w technologii kogeneracji. Oznacza to, że produkowałaby nie tylko ciepło do ogrzewania domów i wody, ale również energię elektryczną – mówi Waldemar Czarnecki. Urząd Miasta realizuje program Stop Smog, który ma ograniczyć zanieczyszczenie powietrza. Dzięki dopłatom do wymiany pieców węglowych w 2019 r. zlikwidowano w Zduńskiej Woli sto kopciuchów. W tym roku na ten cel wydany zostanie 1 mln zł. Program obejmuje też rozwój sieci gazowej i ciepłowniczej, do której przyłączane są m.in. kolejne kamienice w centrum miasta. Ciepłownie spełniają restrykcyjne normy emisyjne; nie wydzielają związków tworzących smog, bo korzystają ze specjalnych filtrów.
Urząd Miasta zaprasza wspólnoty i właścicieli nieruchomości w Zduńskiej Woli do składania wniosków o dopłaty do wymiany pieców węglowych. Nabór rusza 20 lutego. Dotacje wynoszą 5.000 zł i mogą stanowić do 50 procent wydatków. Szczegóły: http://bit.ly/StopSmog2020

Opr. KaMi S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyJak stracić na wadze?

Jak stracić na wadze? To bardzo proste. Trzeba kupić wagę za sto złotych, a sprzedać za pięćdziesiąt...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u