Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Święto akordeonu'', czyli tradycyjnie i elektronicznie w PSM w Sieradzu

Święto akordeonu'', czyli tradycyjnie i elektronicznie w PSM w Sieradzu

CYJA93Czy biomateriały włókiennicze wszczepiane do organizmu ludzkiego mogą mieć coś wspólnego z akordeonem? Czy akordeonista może uratować życie przynajmniej stu tysiącom ludzi? I owszem, może. Pod warunkiem, że opatentuje blisko 50 wynalazków z dziedziny biomateriałów.

 

Tym wybitnym akordeonistą, koncertującym w Polsce i na świecie oraz współtwórcą Polskiej Szkoły Biomateriałów jest Krzysztof Raczyński. Akordeonista – inżynier, akordeonista samouk, prowadził wykład i warsztaty oraz zagrał recital w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Sieradzu. Wirtuozerią i wiedzą z zakresu muzyki akordeonowej pana Krzysztofa zachwycali się nie tylko uczniowie i nauczyciele sieradzkiej szkoły, ale również publiczność, która przybyła na koncert. Podczas wykładu, który rozpoczął się już o godzinie 15, Krzysztof Raczyński zaprezentował różne akordeony ze swej bogatej kolekcji. Jako inżynier wytłumaczył fachowo tajniki konstrukcji poszczególnych modeli akordeonów. Zaprezentował różnicie brzmień między poszczególnymi instrumentami. Różnice pojawiają się również miedzy poszczególnymi producentami. Wniosek nasuwał się jeden – są akordeony przeznaczone do muzyki francuskiej – musette i akordeony, których brzmienie bardziej sprawdzają się w muzyce argentyńskiej i europejskiej. Zacny gość zaprezentował również możliwości akordeonu cyfrowego. Ale na koncert mistrza czekaliśmy do godziny 18.
Wcześniej zaprezentowali się uczniowie szkół muzycznych w Pabianicach, Sieradzu, Wieluniu i Zduńskiej Woli. Swój akordeonowy kunszt przestawili w utworach rozrywkowych, dziełach zaczerpniętych z literatury muzycznej dawnych wieków oraz kompozycji współczesnych autorów. Krzysztof Raczyński zagrał na sterowanym mikroprocesorem akordeonie największe przeboje muzyki akordeonowej. Zwieńczeniem „Święta Akordeonu” był koncert, podczas którego usłyszeliśmy kompozycje z repertuaru Edith Piaf, standardy jazzowe, super akordeonowe tanga, walce musette i wiele innych kompozycji w aranżacji Krzysztofa Raczyńskiego. Sieradzka publiczność gromkimi brawami wymogła bis, który artysta zagrał tym razem na akordeonie akustycznym, podkreślając różnice w brzmieniu między akordeonem cyfrowym i akustycznym. Organizatorzy wydarzenia – Państwowa Szkoła Muzyczna I st. i Towarzystwo Muzyczne FERMATA w Sieradzu składają podziękowania sponsorom – Zespół Poradni NZOZ ZDROWIE oraz restauracji Mc`Donald`s w Sieradzu. Dzięki rozgłośni „Nasze Radio” możemy śledzić na bieżąco wydarzenia w PSM I st. w Sieradzu – serdecznie dziękujemy!!!! Zapraszamy serdeczni na kolejne koncerty. Najbliższy już w środę, 19 lutego o godzinie 18. Tym razem zagrają i zaśpiewają uczniowie Ogniska Muzycznego, prowadzonego przez Towarzystwo Muzyczne FERMATA. Wstęp wolny.

Sławomir Cieślak
PSM w Sieradz

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyGdy mi ciebie zabraknie...

Autobus z wycieczką zbliża się do granicy.
– Piwo! Siku! – po raz któryś z rzędu rozweseleni wycieczkowicze zmuszają kierowcę do zatrzymania.
Po dłuższej chwili, gdy już z powrotem zajęli miejsca w autokarze, kierowca pyta głośno:
– Czy kogoś nie brakuje?
Cisza. Po przekroczeniu granicy do kierowcy podchodzi mężczyzna i lekko bełkocząc mówi:
– Kurde, nie ma mojej żony...
– No przecież – mówi ze złością kierowca – przed odjazdem pytałem, czy kogoś wam nie brakuje!
Na to facet:
– Ale mnie jej nie brakuje, tylko mówię, że jej nie ma...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u