Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Dziwna petycja mieszkanki Rabki do radnych z Uniejowa. To żart, czy chęć rozgłosu?

Dziwna petycja mieszkanki Rabki do radnych z Uniejowa. To żart, czy chęć rozgłosu?

PrzechwytywanieJak informuje portal samorządowy uniejow.pl, podczas ostatniego XXVI posiedzenia Rady Miejskiej rozpatrywano petycję o podjęcie uchwały skierowanej do Konferencji Episkopatu Polski w celu dokonania „pełnej Intronizacji Jezusa Chrystusa na Króla Polski”. Dodatkowo petycja zawiera wniosek o zamianę przepisów miejscowych, w myśl których w każdej gminie miałby powstać bezpłatny parking. Petycja trafiła do uniejowskiego magistratu na początku grudnia 2019 r. Jej autorką jest adwokat z Rabki – Zdroju, Renata Sutor. Ta, jak sama siebie określa, katolicka adwokatka rozesłała petycję pod koniec ubiegłego roku do blisko 2 tys. samorządów w całej Polsce, a jako argument podaje fakt, że „mamy w Polsce Królową Maryję, ale Króla wciąż brakuje”.

 

Ponadto, na kilkuminutowym filmie transmitowanym na kanale You Tube (https://www.youtube.com/watch?v=I7GvFPHgliY&feature=emb_logo ), mecenas Sutor przedstawia główne powody, które skłoniły ją do zredagowania pisma, m.in. pielgrzymka do Łagiewnik na uroczystości intronizacyjne 24 listopada 2019 roku. Rozesłany do gmin, Konferencji Episkopatu oraz Prymasa Polski dokument został opatrzony obszernym tekstem „Proroctwo dla Świata i Polski według Marii, Michaliny i Magdaleny”, zawierającym wizje i proroctwa wspomnianych osób. Pojawiają się w nim takie postaci jak Andrzej Duda, Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro, Matka Boża, Jan Paweł II, a nawet Ignacy Jan Paderewski i Roman Dmowski. Według autorki, mówią one o tym, co w Polsce i na świecie będzie się działo, jeśli nie dojdzie do „pełnej intronizacji Jezusa na Króla Polski”.
To jakiś żart? Czy Radni nie mają ważniejszych problemów? – to tylko przykładowe komentarze mieszkańców Uniejowa. Zgodnie z ustawą z 2014 roku, rada ma obowiązek zająć się petycją zgłoszoną w danym samorządzie i potraktować ją, jak każde inne zgłoszenie obywatela. Tak stało się z tekstem, który trafił do uniejowskiego magistratu.
Jak donosi portal wiadomosci.wp.pl, kobieta otrzymała już ponad 1.500 odpowiedzi, w tym 99 proc. decyzji jest odmownych. Podobną decyzję wydała również Uniejowska Komisja Skarg i Wniosków, która analizowała dokument na posiedzeniu 6 lutego. Stanowisko podtrzymała Rada Miejska w Uniejowie, która na XXVI sesji uznała zawarte w tekście postulaty za bezzasadne. Rada Miejska w Uniejowie jako organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może zajmować stanowisko w formie uchwały jedynie w sprawach dotyczących zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej, którą tworzą mieszkańcy gminy, określonych w art. 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym lub w innych ustawach. Tak określony przedmiot petycji nie mieści się w katalogu zadań własnych gminy wskazanych w wyżej wymienionych przypisach, a zatem żaden z przepisów nie daje podstaw do podjęcia przez radę gminy uchwały w sprawie, o której mowa w pkt. 2 petycji. Za negatywnym rozpatrzeniem petycji przemawia też poszanowanie postanowienia art. 25 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowiącego, że „władze publiczne Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym”. W związku z powyższym organy władzy samorządowej nie pretendują do rozstrzygania obecności kwestii religijnych w przestrzeni publicznej i kwestie te pozostawiają woli obywateli, zgodnie z zasadą wolności religijnej – brzmi uzasadnienie uchwały rady w sprawie rozpatrzenia petycji – czytamy w uzasadnieniu Komisji skarg i wniosków
Co zaś się tyczy zmiany przepisów prawa miejscowego, tak aby w gminie powstał bezpłatny parking, również ten wniosek zostały uchylony i uznany za bezzasadny, a w celu wyjaśnienia podano fakt, iż w naszej gminie nie wprowadzono dotychczas strefy płatnego parkowania. Tekst petycji wraz pełnym uzasadnieniem komisji dostępny na stronie www.bip.uniejow.pl w zakładce „Dokumenty”.

Opr. KaMi S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySąsiad, wpadając niespodziewanie,
Zwłaszcza gdy sobie ciut golnie,
Zawsze zadaje mi to pytanie:
Kiedy to wreszcie pier....?

Co dzień się zmiany wprowadza nowe,
Czyniąc to dość nieudolnie. Sąsiad się ciągle łapie za głowę: Przecież to zaraz pier......

Ja mu tłumaczę, że taką władzę
Wybraliśmy dobrowolnie,
A on mi na to: Nic nie poradzę,
Ale to wkrótce pier......

Tak jak przed laty, proces odnowy
Musi się zacząć oddolnie.
Naród po rozum pójdzie do głowy,
I w końcu wszystko pierdolnie.

Z tego powodu logiczny wniosek
Nasuwa się mimowolnie:
Gdy prawda dotrze do miast i wiosek,
Wtedy to z hukiem pie......

Koła historii, jak uczą dzieje,
Toczą się szybciej lub wolniej,
Lecz każdy reżim, mam tę nadzieję,
Wcześniej czy później pier......

Wybaczcie, proszę, że poemacik
Zakończę nieco frywolnie,
Ale pocieszyć pragnę współbraci,
Że to niebawem pier.....

autor: Wojciech Dąbrowski

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u