Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Wydarzenia z Budżetu Obywatelskiego Zduńskiej Woli na rok 2020 przesunięte na 2021 rok

Wydarzenia z Budżetu Obywatelskiego Zduńskiej Woli na rok 2020 przesunięte na 2021 rok

BO2020Nastąpiły zmiany w realizacji projektów z Budżetu Obywatelskiego Zduńskiej Woli na 2020 rok ( http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/10448-projekty-do-budetu-obywatelskiego-zduskiej-woli-na-2020-rok-ju-po-weryfikacji; http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/10338-43-pomysy-do-budetu-obywatelskiego-na-rok-2020-; http://www.zdunskawola.pl/pl/miasto/1429-budzet-obywatelski-2020-wybralismy) . Głównie tych dotyczących wydarzeń.

 

Dziesięć z jedenastu w sumie wybranych przez zduńskowolan, ze względu na planowany, ich masowy charakter, zostało przełożonych na przyszły rok. Miasto zawiesiło też tegoroczne głosowanie na BO, bo jego realizacja grozić może szerzeniem koronawirusa.
– Podjęliśmy kolejną trudną decyzję. Z jedenastu wydarzeń, które w zeszłorocznym głosowaniu mieszkańcy wybrali do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego, dziesięć przenosimy na 2021 rok – mówi Paweł Szewczyk, wiceprezydent Zduńskiej Woli. Jak wyjaśnia, masowy charakter wydarzeń uniemożliwia ich realizację w tym roku.
– Choć rygory sanitarne są powoli rozluźniane, epidemiolodzy przestrzegają przed organizacją imprez, które skupiają duże grono mieszkańców. Zasada dystansu społecznego będzie prawdopodobnie obowiązywała przez kolejnych kilka, może i kilkanaście miesięcy – tłumaczy. W tym roku nie odbędzie się zatem m.in. Święto Spotu Szkolnego, Sportowa Kępina, Zduńskowolskie Dni Seniora czy filmowo-muzyczne spotkania „Między obrazami”.
– Pomysłodawcy tych wydarzeń włożyli w przygotowanie ich koncepcji wiele pracy. Zainteresowali też nimi pozostałych mieszkańców, którzy oddali na nie swoje głosy. Bardzo to doceniamy, dlatego postanowiliśmy przenieść ich realizację na rok przyszły, kiedy, w co głęboko wierzę, nasze życie społeczne wróci do norm sprzed epidemii – mówi wiceprezydent Szewczyk. Miasto zrealizuje natomiast wszystkie przedsięwzięcia inwestycyjne wybrane rok temu przez mieszkańców. Planowany jest więc zakup pawilonu ekspozycyjno-edukacyjnego dla Skansenu Lokomotyw w Zduńskiej Woli, budowa progów zwalniających na ul. Adama Mickiewicza oraz przygotowanie toru zręcznościowego przy Szkole Podstawowej nr 7. Ostał się też jeden projekt wyłoniony w kategorii wydarzenia.
– Zgodnie z decyzją mieszkańców udzielimy pomocy bezdomnym kotom i psom: kupimy dla nich domki i karmę oraz przeprowadzimy sterylizację. Tu nie dostrzegamy zagrożenia dla zdrowia mieszkańców – wyjaśnia wiceprezydent. Jeśli na propozycję władz miasta przystaną radni, w tym roku nie będzie głosowania nad kolejnym Budżetem Obywatelskim. On też przegrał z koronawirusem. – Zgodnie z zasadami zgłaszający projekt do budżetu jest zobowiązany zebrać podpisy mieszkańców pod swoją koncepcją. Później urząd musi zorganizować głosowanie, które wobec ubiegłorocznych zastrzeżeń prawników wojewody nie może odbyć się elektronicznie, ale w tradycyjny sposób. Obie te czynności niosą ryzyko szerzenia SARS COV-2 – mówi Paweł Szewczyk
Budżet Obywatelski wróci w 2021 r. Urząd przyjrzał się dokładnie zastrzeżeniom wojewody do prowadzenia głosowania za pośrednictwem internetu i planuje przygotować nowe narzędzie, które będzie odpowiadało podnoszonym argumentom prawnym. – Mam nadzieję, że to co prawnicy wojewody zablokowali w 2019 r., uda nam się wcielić w życie w przyszłym roku. Wtedy zgłaszanie projektów i głosowanie odbędzie się zarówno tradycyjnie, jak i elektronicznie. Dzięki temu większe grono mieszkańców zdecyduje, jakie projekty powinny być realizowane w naszym mieście – wyjaśnia Paweł Szewczyk.

Inwestycje lokalne realizowane w 2020 roku:
1. Zakup gotowego pawilonu ekspozycyjno-edukacyjnego na potrzeby Skansenu Lokomotyw w Zduńskiej Woli Karsznicach.
2. Tor zręcznościowy „Poligon sportowych wrażeń” przy Szkole Podstawowej nr 7 w Zduńskiej Woli.
3. Progi zwalniające wraz z oznakowaniem na ul. Mickiewicza – 2 szt.

Wydarzenia realizowane w 2020 roku:
1. Opieka nad bezdomnymi zwierzętami. Zakupienie domków dla kotów. Zakupienie żywności: karma sucha i mokra dla kotów, usługi weterynaryjne i kastracja i środki na zdarzenia.

Wydarzenia przesunięte na 2021 rok:
1. Razem zmieniajmy świat – Integracja Społeczna Dzieci z Niepełnosprawnością.
2. Święto Sportu Szkolnego
3. Sportowa Kępina.
4. Zduńskowolskie nocne kino plenerowe i samochodowe.
5. Zduńskowolskie Dni Seniora.
6. Muzyka o filmie. Film o muzyce. Filmowo-muzyczne spotkania „Między obrazami”.
7. Kino letnie Osiedla 1000-lecia Przy Górce Tereny Zielone.
8. Piknik Integracyjny z tenisem stołowym.
9. „Eksperyment festiwal” Zduńska Wola.
10. Zduńska Wola rozwija tenisowe talenty!

Opr. Kami S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyJak stracić na wadze?

Jak stracić na wadze? To bardzo proste. Trzeba kupić wagę za sto złotych, a sprzedać za pięćdziesiąt...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u