Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Internetowy serwis fotograficzny - Sieradz w 3D

Internetowy serwis fotograficzny - Sieradz w 3D

Fara_wwwNajpóźniej we wrześniu sieradzanie i wszyscy internauci będą mogli oglądać Sieradz na interaktywnej mapie. Będzie to pierwsza w historii miasta mapa, stworzona m.in. na podstawie lotniczych zdjęć ukośnych, dzięki czemu obiekty będzie można obejrzeć nie tylko z góry, ale również z kilku stron w tym model 3D miasta. Aplikacja dostępna będzie przez przeglądarki internetowe i pozwoli zmierzyć wysokości obiektów, długość czy powierzchnię a nawet sprawdzić potencjał nasłonecznienia dachu.

Udostępnimy mieszkańcom, przedsiębiorcom znacznie lepszą mapę Sieradza w porównaniu z google maps czy innymi geoportalami. Wartość informacyjna prezentowanych map przyda się z całą pewnością m.in. geodetom i architektom a pozostałe dane w tym trójwymiarowa chmura punktów z lotniczego skaningu laserowego będzie wykorzystywana w bieżącej pracy Urzędu Miasta - wyjaśnia Paweł Osiewała, prezydent Sieradza. Dzięki szczegółowym zdjęciom i danym, które znajdą się w serwisie będzie można dokonywać pomiarów w poziomie i pionie oraz mierzyć powierzchnię a nawet sprawdzić, jak duży potencjał solarny posiadają dachy budynków w Sieradzu. Ta ostatnia funkcjonalność będzie możliwa dzięki analizie zacienienia i nasłonecznienia obiektów. Serwis wykorzystywany będzie przede wszystkim przez urzędników, jako pomoc w procesach planistycznych czy prowadzeniu inwestycji budowlanych.
Dzięki ukośnym zdjęciom oraz modelowi 3D będzie można zobaczyć Sieradz z zupełnie innej perspektywy. - Ukośne ortofotomapy miast powstają poprzez wykonanie kilkunastu tysięcy zdjęć lotniczych w czterech podstawowych kierunkach świata pod kątem około 45 stopni. Specjalistyczny zestaw kilku kamer jednocześnie wykonywał zdjęcia ukośne i pionowe. Dodatkowo cała powierzchnia terenu jak i budynki czy drzewa na nim się znajdujące zostały zeskanowane laserem. Samolot wykonujący nalot nad Sieradzem można było zobaczyć 23 kwietnia. W tej chwili wszystkie dane są przetwarzane i opracowywane do produktów mapowych, które będą wspierać procesy decyzyjne w naszym Urzędzie oraz ostatecznie udostępnione zostaną w internecie. – mówi Piotr Ignaczewski z Urzędu Miejskiego. W wyniku lotów prowadzonych nad Sieradzem wykonano około 15 tys. zdjęć z czego, aż 12 tys. to zdjęcia ukośne. Rozdzielczość przestrzenna tych zdjęć to 5 cm. Oznacza to, że każdy piksel zdjęcia jest w przybliżeniu kwadratem 5x5 cm reprezentującym rzeczywisty obraz terenu. Obszar objęty opracowaniem to ponad 51 km kwadratowych.
Realizacja projektu kosztować będzie 198 tys. zł. Serwis będzie dostępny najpóźniej pod koniec września tego roku choć wykonawca, polska firma MGGP Aero deklaruje wcześniejsze zakończenie prac i udostępnienie materiału jak najszybciej. O postępach i wynikach realizacji będziemy informować na bieżąco.

Michał Sitarek
Referat Promocji UM w Sieradzu

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyJak stracić na wadze?

Jak stracić na wadze? To bardzo proste. Trzeba kupić wagę za sto złotych, a sprzedać za pięćdziesiąt...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u