Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Przybywa bezrobotnych w powiecie zduńskowolskim. Będzie więcej, bo będą zwolnienia grupowe

Przybywa bezrobotnych w powiecie zduńskowolskim. Będzie więcej, bo będą zwolnienia grupowe

pkszdwolaKoronawirus odcisnął swe piętno na rynku pracy w powiecie zduńskowolskim. Na koniec kwietnia w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 1.827 osób, w tym 1.040 kobiet. Tylko w kwietniu zarejestrowało się 167 nowych osób, w tym 86 to kobiety. Na koniec marca, kiedy wprowadzono pierwsze rządowe obostrzenia i zamknięte zostały m.in. restauracje, zakłady fryzjerskie, sklepy odzieżowe, siłownie, a swoją działalność musiały ograniczyć inne przedsiębiorstwa, dane PUP mówiły tylko o 95 osobach mniej, czyli o 1.732 bezrobotnych, w tym o 993 kobietach. Dla porównania na koniec 2019 roku w zduńskowolskim PUP zarejestrowanych było tylko 1.599 osób, w tym 955 kobiet, a w listopadzie ubiegłego roku odpowiednio 1.594 i 964 (kobiety).

 

Te liczby dotyczące bezrobotnych z powiatu zduńskowolskiego mogą się już w czerwcu zmienić. Przybyć może w rejestrach w ramach zwolnień grupowych nawet kolejnych dwieście - trzysta osób. Zduńskowolskie PKS - jak poinformował siewie.tv prezes przedsiębiorstwa Mieczysław Piekarski - już w kwietniu poinformowało PUP o zwolnieniu grupowym pracowników. Mowa o co najmniej 33 kierowcach. - Niestety nie pracujemy nawet na granicy opłacalności. Przy okrojonych już kursach mamy dzienne koszty w wysokości tysiąca i więcej złotych, a zarobku ze sprzedanych biletów około stu. Zamknięte szkoły to dla nas brak pasażerów i brak zakupu biletów miesięcznych. Nikt nam nie pomógł. Nawet tarcza antykryzysowa. Ratowaliśmy się wcześniej kwotą pozyskaną za sprzedaży terenów pod centrum handlowe na terenie starej bazy. Ale mając wcześniej 130 pracowników starczyło to na niespełna rok. W kraju w ostatnich miesiącach zniknęło już 70 "pekaesów" i blisko pięć tysięcy kierowców straciło robotę. My najpewniej będziemy kolejnym. Na wynagrodzenia plus opłaty dla ZUS i skarbówki dla kierowców trzeba miesięcznie około 130 tysięcy złotych, a wpływy są niemal zerowe. Nie jesteśmy w stanie takiej kwoty zarobić w obecnej sytuacji - rozkłada ręce prezes Piekarski.
- W czerwcu odbędzie się Zgromadzenie Pracowników, które zadecyduje ostatecznie o likwidacji przedsiębiorstwa. Nie widzę też szans na odrobienie strat w czerwcu, kiedy odbędą się matury, choć będziemy jeździć na trasach szkół wokół Zduńskiej Woli i Łasku. Wiele młodych osób dojeżdża jednak od dawna do szkół swoimi samochodami. Do tego w tych samych godzinach, na tych samych trasach jeździ prywatny przewoźnik. Stanęliśmy przed ścianą. Przed smutną decyzją - dodaje prezes. Przewoźnik w tym roku obchodziłby 75. rocznicę powstania. W 1972 roku to właśnie PKS uruchomił pierwsze kursy komunikacyjne po Zduńskiej Woli dając w roku 1981 początek obecnemu MPK, kiedy część załogi zasiliła szeregi ówczesnego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej z siedzibą przy ulicy Sieradzkiej. Prezes planuje, że w najbliższych miesiącach na sprzedaż zostanie wystawiony tabor firmy, by zebrać jak najszybciej pieniądze na odprawy dla zwolnionych kierowców.
Ale zwolnienia w PKS nie są jedyne w powiecie zduńskowolskim. Co najmniej 100 osób planuje zwolnić także zduńskowolski Borg Automotive. Z przyczyn ekonomicznych. Mówi się też, że zwolnienia dotkną zatrudnionych z firm z branży odzieżowej i spożywczej. PUP na razie nie zdradza nazw tych pracodawców, dopóki wypowiedzenia umów nie staną się faktem. Dla porównania: Według danych PUP w Sieradzu na koniec kwietnia zarejestrowanych było w powiecie sieradzkim 3.048 osób, w tym 1.554 kobiety, z czego 258 (120 kobiet) to nowo zarejestrowani. Z kolei na koniec roku 2019 statystyki mówiły o 2.888 osobach, w tym 1.579 stanowiły kobiety.

KaMi S

Podobne:
https://pkszdwola.pl/
http://phototrans.pl/24,753,0,PKS_Zdu__ska_Wola_sp__z_o_o_.html

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyJak stracić na wadze?

Jak stracić na wadze? To bardzo proste. Trzeba kupić wagę za sto złotych, a sprzedać za pięćdziesiąt...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u