Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Byli gotowi do wspólne służby

Byli gotowi do wspólne służby

gotowiByliśmy dla nich substytutem rodziny - mówili przedstawiciele czterech instytucji w Sieradzu, którzy na konferencji prasowej podsumowali akcje "Gotowi do wspólnej służy". 16 marca w Sieradzu, Hufiec ZHP wspólnie z Sieradzką Spółdzielnią Mieszkaniową, Strażą Miejska i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej rozpoczęli akcję pomocy seniorom.

 

Na klatkach schodowych bloków pojawiły się plakaty z informacją o COVID-19, uruchomiony telefon w SSM, Straży Miejskiej i MOPSie zbierał informacje o koniecznej pomocy. - Nasi wolontariusze pomagali rozwozić posiłki, robić zakupy czy wyprowadzali psy najstarszych mieszkańców miasta. Zdarzało się, że uruchamialiśmy domowe biblioteczki by pożyczyć książki ponieważ publiczne biblioteki nie działały - mówił na konferencji Przemysław Serweta Komendant Hufca ZHP. - Zdarzały się rozmowy telefoniczne trwające po 25 minut. Nasi seniorzy w odosobnieniu czuli się jeszcze bardziej samotni. Czasami potrzebowali zwykłej, serdecznej rozmowy, a czasem zagubieni w natłoku statystyk i w strachu przed zarażeniem - konkretnej, prostej informacji - zaznaczała Stefania Gąsiorowska prezes SSM.
Uczestnicy konferencji podkreślali, że ten czas pozwolił im ściślej współpracować - co na pewno zaowocuje w przyszłości. Udało się pomóc innym bez zbędnych procedur i biurokracji - zwykłym ludzkim gestem. MOPS, SSM, ZHP i Straż Miejska zaznaczają, że to nie koniec akcji, nadal będą pomagać seniorom.
- Już dziś sygnały od podopiecznych MOPS sprawiły, że Klub Seniora i Dom Dziennego Pobytu ruszą w ciągu najbliższych dni - mimo, że pierwotnie planowaliśmy je uruchomić 30 czerwca - zaznaczył Krzysztof Bejmert Dyrektor MOPS w Sieradzu. Najtrudniejszy był pierwszy miesiąc pandemii, kiedy dominował strach. Wówczas najbardziej seniorzy potrzebowali wsparcia. MOPS w porozumieniu z Urzędem Miasta Sieradza przekazywał najstarszym maseczki, wspólnie ze Strażą Miejską dowoził posiłki podopiecznym.
- Chciałbym podziękować Strażnikom Miejskim, którzy stanęli na wysokości zadania - mówił Marek Pacyna Komendant Straży Miejskiej w Sieradzu. Żaden z nich nie skorzystał z urlopu ani pracy zdalnej, nie było w tym czasie zwolnień chorobowych. Wszyscy pomagali - zaznaczył Komendant. W tym czasie Straż Miejska pouczała także tych, którzy nie stosowali się do obostrzeń. Udzielono 149 pouczeń, 26 osób otrzymano mandaty karne. Dwóch sprawców wykroczenia nie zgodziło się na przyjęcie mandatu, dlatego sprawa kierowana jest do Sądu Rejonowego.

Magdalena Sosnowska Referat Promocji UM w Sieradzu

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyKwarantanna i seks

Po kilkunastu dniach kwarantanny żona pyta męża:
- Zdzisiu, skarbie, nie masz ochoty na seks?
- Mam, mam i to jaką... Ale przecież nie można jeszcze wychodzić z domu...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u