Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Lato, lato wszędzie... A policja pilnuje porządku także na zbiorniku Jeziorsko

Lato, lato wszędzie... A policja pilnuje porządku także na zbiorniku Jeziorsko

jeziorskopolicjaW ubiegłym roku w rzekach, jeziorach, stawach, gliniankach, czy w Bałtyku w całym kraju utonęło blisko 500 osób! W tym już blisko 40, choć sezon kąpieli dopiero rozpoczął się kilka tygodni temu! Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach rozpoczęli właśnie służbę na zbiorniku Jeziorsko. Będą strzec bezpieczeństwa wypoczywających nad wodą. Policyjne patrole na akwenie nie tylko ratują tonących, ale także studzą brawurę, najczęściej młodych osób oraz eliminują nietrzeźwych. Wszystko po to, by taki wypoczynek był bezpieczny.

 

KPP w Poddębicach zawarła porozumienie z wójtem gminy Pęczniew, dzięki któremu policjanci zacumowali służbową łódź motorową typu „HARPUN 550”, w porcie w Pęczniewie i rozpoczęli służbę na zbiorniku Jeziorsko. Do służby w patrolach wodnych skierowani zostali policjanci przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz posiadający specjalistyczne uprawnienia ratowników wodnych. Doświadczenie policjantów z poprzednich lat pokazuje, że zapewnienie bezpieczeństwa nad wodą musi być traktowane z wyjątkową powagą. Dzięki wykorzystaniu sprzętu pływającego policjanci wspomagają działania zduńskowolskiego WOPR. Będą pełnić wodne patrole w każdą wakacyjną sobotę i niedzielę od godziny 10 do 18, aż do zakończenia letniego sezonu - 30 sierpnia.

Przypominamy o podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą:
- Wybierajmy te kąpieliska, które są strzeżone, uważnie czytajmy instrukcje korzystania z kąpieliska oraz wszelkie informacje i przestrogi dotyczące zasad bezpiecznego wypoczynku. Zawsze trzeba przestrzegać zasad określonych w regulaminach i stosować się do znaków umieszczonych przy zbiornikach wodnych, pływać można jedynie w miejscach oznaczonych.
- Przed rozpoczęciem kąpieli warto zorientować się, gdzie znajduje się ratownik - kąpiąc się wybierajmy miejsca, w których jesteśmy widoczni dla ratownika (w razie zagrożenia czy konieczności udzielenia pierwszej pomocy skróci to czas na zorganizowanie akcji ratunkowej). Gdy dojdzie do niebezpiecznej sytuacji należy natychmiast wezwać pomoc. W żadnym wypadku nie wolno wszczynać fałszywych alarmów, na przykład dla żartu udając tonięcie, w tym czasie ktoś inny może rzeczywiście potrzebować pomocy.
- Osoby korzystające ze sprzętu pływającego muszą pamiętać o zabraniu kamizelek ratunkowych.
- Przed wejściem do wody powinno się schładzać stopniowo, aby uchronić organizm przed szokiem termicznym, nie wolno wskakiwać do wody po dłuższym opalaniu się. Warto odczekać też chwilę po zjedzeniu posiłku.
- W żadnym wypadku nie wolno wchodzić do wody będąc pod wpływem alkoholu lub silnie działających leków. Statystyki pokazują, że do utonięć dochodzi najczęściej po spożyciu alkoholu.
- Poważnym zagrożeniem są także brawura i brak wyobraźni. Zachowujmy rozsądek i bądźmy odpowiedzialni.
- Najlepiej nie wybierać się nad wodę samotnie i nie korzystać z kąpielisk w odludnych miejscach; dobrze jest także utrzymywać kontakt wzrokowy z osobami z którymi przyszliśmy, aby móc zorganizować pomoc gdyby doszło do sytuacji zagrożenia.
- Dzieci muszą zawsze korzystać z kąpieli pod opieką dorosłych; oprócz opieki ważne jest także uczenie dzieci od najmłodszych lat bezpiecznych zachowań nad wodą.

Pamiętaj o numerach alarmowych!
WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe :
Dla telefonów komórkowych: 601 100 100
Dla telefonów stacjonarnych: 0 601 100 100
Ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112
Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel to zdrowie i życie nasze oraz najbliższych i zależy często od nas samych!

Opr. KaMi S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyJak stracić na wadze?

Jak stracić na wadze? To bardzo proste. Trzeba kupić wagę za sto złotych, a sprzedać za pięćdziesiąt...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u