Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Powiaty wieluński i wieruszowski na liście o zaostrzonym reżimie sanitarnym

Powiaty wieluński i wieruszowski na liście o zaostrzonym reżimie sanitarnym

koronawirusDla blisko 140 tysięcy mieszkańców Sieradzkiego (77,1 tys. z powiecie wieluńskim i 42,2 tys. w powiecie wieruszowskim) piosenka zespołu "Dwa plus jeden" pt. "Więc chodź pomaluj mój świat" sprzed niemal pół wieku nabiera teraz innego wyrazu. Grupa śpiewała o świecie żółtym i niebieskim, ale dla współczesnych w dobie COVID1-19 pozostał tylko żółty, a miejsce niebieskiego zajął czerwony. I oba kolory dobrze im się, póki co, nie kojarzą. Jedynie z pandemią i coraz większymi ograniczeniami!

 

Od soboty 8 bm. diametralnie zmieniło się życie mieszkańców z powiatu wieluńskiego i wieruszowskiego. Pierwszy znalazł się w gronie innych ośmiu w kraju, gdzie drastycznie zaostrzono reżim sanitarny. Na epidemicznej mapie kraju powiaty, w tym wieluński i inne miejscowości oznaczono kolorem czerwonym. Powrócił na ich terenie bezwzględny obowiązek noszenia maseczek wszędzie. Nie tylko w sklepach, urzędach, przychodniach, zakładach kosmetycznych i fryzjerskich oraz kościołach, ale także na ulicy, co jest wyjątkowo dokuczliwe podczas panujących upałów. Odwołano imprezy plenerowe. Zamknięto siłownie, muzea i domy kultury. Jeszcze w piątek mowa była także o zamknięciu kin. I wieluńska "Syrena" została zamknięta. W sobotę rząd zmodyfikował jednak wcześniejsze rozporządzenie i dał przyzwolenie, aby kina w czerwonej strefie mogły być otwarte. Pod warunkiem, że zajęte przez widzów będzie co czwarte miejsce. Zatem "Syrena" znów zostanie otwarta. Ale dopiero we wtorek 11 sierpnia. Nie odbędą się jednak zaplanowane na najbliższe dni imprezy ogólnodostępne. między innymi Ogólnopolski Zlot Foodtrucków, "Bitwa o Ziemię Wieluńską" w Komornikach w gminie Mokrsko czy zabawy dla dzieci z Happy Busem.
W ostatnim rzucie - po licznych protestach przedstawicieli tej branży - zmodyfikowano jednak działalność siłowni. Mogą przyjmować klientów pod warunkiem zachowania co najmniej 10 metrów kwadratowych dla jednego klienta. Reżim dotknął też weselników. Podczas zabaw weselnych może - poza obsługą - uczestniczyć w nich w powiecie wieluńskim tylko 50 osób. Podobnie tyle samo osób może brać udział w uroczystościach pogrzebowych, a podczas innych nabożeństw 50 procent wiernych, jakich mogą pomieścić świątynie. Poza kościołami może przebywać 150 wiernych. W punktach gastronomicznych ich właściciele mogą przyjąć tylu gości ile wynosi iloraz powierzchni przez cztery. Część gmin z powiatu wieluńskiego zamknęła place zabaw i siłownie plenerowe. Poza Wieluniem.
Policja i sanepid zapowiedziały kontrole w regionie. I nakładanie kar. Za brak maseczki nawet 500 zł. Kary mogą spotkać także właścicieli lokali, gdzie odbywać się będą wesela z większą niż 50 osób frekwencją, a nowożeńcy muszą zgłaszać wesela do sanepidu, łącznie z listą biesiadników! Powiat wieruszowski znalazł się w tzw. strefie żółtej. Zmiany tam też nastąpiły, jednak nie są tak drastyczne jak w oznaczonym na czerwono powiecie wieluńskim. Wesela można organizować do 100 gości. Maseczek nie trzeba nosić na ulicy, a jedynie w zamkniętych obiektach użyteczności publicznej. W kinach może przebywać liczba widzów odpowiadająca połowie miejsc. Podobnie jak w strefie czerwonej, imprezy sportowe, np. mecze odbywać się mogą, ale bez publiczności. W komunikacji miejskiej odnośnie liczby pasażerów nie wprowadzono żadnych ograniczeń, ale w strefie czerwonej do autobusów, czy busów może wsiąść tylko połowa pasażerów odpowiadających maksymalnej liczbie miejsc siedzących. W kinach przewidziano frekwencję na poziomie 25 procent, ale w kościołach nie ma już żadnych ograniczeń. Wieruszowski Dom Kultury dmuchając na zimne już odwołał koncert operetkowy. Kino i tak miało być zamknięte do końca sierpnia. Dopóki sytuacja w powiecie się nie wypłaszczy WDK na najbliższe tygodnie nic nie planuje. Ponieważ okres wakacji to czas, kiedy podróżujemy obecnie głównie po kraju warto wiedzieć, które powiaty rząd oznaczył kolorem czerwonym i żółtym, aby nie narazić się na ewentualne kary i mandaty:
- kolorem "czerwonym" oznaczono powiaty: ostrzeszowski (sąsiaduje z wieruszowski - przyp. siewie.tv)i, nowosądecki, Nowy Sącz, wieluński, pszczyński, Rudę Śląską, rybnicki, Rybnik i powiat wodzisławski.
- na żółto oznaczono: powiat wieruszowski, w Jastrzębiu-Zdroju, powiat jarosławski, Żory oraz miejscowości w powiatach kępińskim (sąsiaduje z wieruszowskim), przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim, jak i miasto Przemyśl. Lista powiatów, w których wróciły obostrzenia powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni (do 6 sierpnia - przyp. siewie.tv). Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat, czy miasto zaliczany został do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy. Lista powiatów, w których obowiązują obecnie dodatkowe obostrzenia będzie poddawana bieżącej analizie i ma się zmieniać. Będzie modyfikowana dwa razy w tygodniu. Nowej listy spodziewać się można zatem najpóźniej we wtorek 11 bm.

O wszystkich obowiązujących od soboty obostrzeniach więcej na: -->
http://miasto.wieruszow.pl/koronawirus-nowe-obostrzenia/
https://www.gov.pl/web/zdrowie/dodatkowe-obostrzenia-w-powiatach-z-najwiekszym-przyrostem-zakazen

KaMi S

Poniżej prezentujemy liczbę potwierdzonych zakażeniem chorych w poszczególnych powiatach z dni: 6 sierpnia/7 sierpnia/8 sierpnia/9 sierpnia - oraz liczba odnotowanych dotąd zgonów w tych powiatach związanych z COVID-19:
- łaski 0/1/3/0 - 0
- pajęczański 1/1/2/0 - 2
- poddębicki 0/0/0/0 - 1
- sieradzki 3/0/5/3 - 38 (najwięcej zgonów w Sieradzkiem!)
- wieluński 14/20/3/0 - 9
- wieruszowski 4/3/3/1 - 11
- zduńskowolski 2/0/0/5 - 2.

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySąsiad, wpadając niespodziewanie,
Zwłaszcza gdy sobie ciut golnie,
Zawsze zadaje mi to pytanie:
Kiedy to wreszcie pier....?

Co dzień się zmiany wprowadza nowe,
Czyniąc to dość nieudolnie. Sąsiad się ciągle łapie za głowę: Przecież to zaraz pier......

Ja mu tłumaczę, że taką władzę
Wybraliśmy dobrowolnie,
A on mi na to: Nic nie poradzę,
Ale to wkrótce pier......

Tak jak przed laty, proces odnowy
Musi się zacząć oddolnie.
Naród po rozum pójdzie do głowy,
I w końcu wszystko pierdolnie.

Z tego powodu logiczny wniosek
Nasuwa się mimowolnie:
Gdy prawda dotrze do miast i wiosek,
Wtedy to z hukiem pie......

Koła historii, jak uczą dzieje,
Toczą się szybciej lub wolniej,
Lecz każdy reżim, mam tę nadzieję,
Wcześniej czy później pier......

Wybaczcie, proszę, że poemacik
Zakończę nieco frywolnie,
Ale pocieszyć pragnę współbraci,
Że to niebawem pier.....

autor: Wojciech Dąbrowski

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u