Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności XIII Wojewódzki Rajd Rowerowy OHP „Na szlaku miejsc pamięci ofiar II wojny światowej 1939-1945”

XIII Wojewódzki Rajd Rowerowy OHP „Na szlaku miejsc pamięci ofiar II wojny światowej 1939-1945”

pastedImageŁódzka Wojewódzka Komenda OHP w Łodzi wraz z Hufcem Pracy 5-15 w Zduńskiej Woli zorganizowała XIII Wojewódzki Rajd Rowerowy OHP. Tym razem pod hasłem „Na Szlaku Miejsc Pamięci Ofiar II Wojny Światowej 1939-1945”.

 

Rajd rozpoczął się pod Muzeum Domu Urodzin Św. Maksymiliana Marii Kolbego. Uczestników z Hufca Pracy 5-15 w Zduńskiej Woli i Hufca Pracy 5-6 w Łodzi wraz z wychowawcą Ireną Szymankiewicz, w imieniu Wojewódzkiego Komendanta ŁWK OHP w Łodzi Barbary Stanisławy Günther, oraz Komendanta Hufca Pracy w Zduńskiej Woli Romualda Krystyniaka, powitał wychowawca Hufca Pracy Joanna Siemińska (zdjęcie 02). Wychowawca podkreślił, że tegoroczny rajd odbywa się w szczególnych okolicznościach, w mniejszym gronie, z uwagi na pandemię koronawirusa i wynikające z niej ograniczenia dotyczące zgromadzeń. Przypomniał także o konieczności zachowania zasad bezpieczeństwa na trasie rajdu oraz w miejscu jego zakończenia. Ksiądz Prałat Janusz Ogrodowczyk z Bazyliki Mniejszej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny po krótkiej modlitwie udzielił błogosławieństwa uczestnikom rajd.
Po złożeniu wiązanki pod tablicą umieszczoną na Domu Urodzin Św. Maksymiliana Marii Kolbego, zamordowanego przez niemieckiego okupanta młodzież wyruszyła na szlak rajdowy. Po drodze uczestnicy rajdu zatrzymali się na chwilę na terenie Leśnictwa Piaski - w miejscu, w którym w 2018r. Aktywni Hufca Pracy w Zduńskiej Woli w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę posadzili 100 dębów . Drugim miejscem pamięci, przy którym zatrzymali się uczestnicy rajdu był „Obelisk zamordowanych przez Niemieckich agresorów Zduńskowolan” znajdujący się w lesie w miejscowości Piaski. W tym miejscu Wychowawca Hufca Pracy 5-15 w Zduńskiej Woli Kamila Turek przedstawiła historię powstania pomnika.
Po złożeniu wiązanki uczestnicy udali się na Cmentarz parafialny w Strońsku. Tam złożono trzecią wiązankę kwiatów pod „Pomnikiem ku czci żołnierzy Armii Łódź poległych podczas bitwy o Beleń, Strońsko i Zapolice walcząc z agresorem niemieckim 4-5 września 1939r” (zdjęcie 08). Wychowawca Hufca Pracy Katarzyna Wajman przekazała młodzieży informację związaną z tym miejscem pamięci, a zaraz potem rajd ruszył szlakiem „Polskich Schronów Bojowych”.
Zakończenie rajdu miało miejsce na terenie Strażnicy OSP w Beleniu, gdzie uczestników rajdu powitał sołtys sołectwa Beleń Józef Śpiewak. Na zmęczonych rowerzystów czekał także ciepły posiłek, oraz ciepłe i zimne napoje. Po krótkim odpoczynku uczestnicy OHP wzięli udział w „Quizie historycznym” przygotowanym i przeprowadzonym przez Kadrę Hufca Pracy w Zduńskiej Woli. Młodzież musiała odpowiedzieć na 16 pytań zamkniętych, dotyczących historii II Wojny Światowej i poznanych miejsc pamięci na trasie rajdu.
Zwycięzcą quizu został Patryk Rytczak z Hufca Pracy 5-6 Łodzi. Kolejne miejsca na podium należały do podopiecznych Hufca Pracy 5-15 w Zduńskiej Woli: Oliwii Muchy (2 miejsce) i Oliwii Lubińskiej (3 miejsce). Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy quizu dodatkowo atrakcyjne nagrody.
Celem rajdu było upamiętnienie 81. Rocznicy napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę 01.09.1939 r. oraz oddanie hołdu i czci pomordowanym przez agresora niemieckiego Polakom w okresie II wojny światowej.

Tekst: Joanna Siemińska
Zdjęcia: Kadra Hufca Pracy

pastedImage1

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySąsiad, wpadając niespodziewanie,
Zwłaszcza gdy sobie ciut golnie,
Zawsze zadaje mi to pytanie:
Kiedy to wreszcie pier....?

Co dzień się zmiany wprowadza nowe,
Czyniąc to dość nieudolnie. Sąsiad się ciągle łapie za głowę: Przecież to zaraz pier......

Ja mu tłumaczę, że taką władzę
Wybraliśmy dobrowolnie,
A on mi na to: Nic nie poradzę,
Ale to wkrótce pier......

Tak jak przed laty, proces odnowy
Musi się zacząć oddolnie.
Naród po rozum pójdzie do głowy,
I w końcu wszystko pierdolnie.

Z tego powodu logiczny wniosek
Nasuwa się mimowolnie:
Gdy prawda dotrze do miast i wiosek,
Wtedy to z hukiem pie......

Koła historii, jak uczą dzieje,
Toczą się szybciej lub wolniej,
Lecz każdy reżim, mam tę nadzieję,
Wcześniej czy później pier......

Wybaczcie, proszę, że poemacik
Zakończę nieco frywolnie,
Ale pocieszyć pragnę współbraci,
Że to niebawem pier.....

autor: Wojciech Dąbrowski

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u