Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Kościół Chrześcijan Baptystów w Zduńskiej Woli świętuje 150-lecie

Kościół Chrześcijan Baptystów w Zduńskiej Woli świętuje 150-lecie

26ezdWyjątkowy koncert tenora i chórów z okazji jubileuszu 150-lecia Kościoła Chrześcijan Baptystów w tym mieście szykuje się w Zduńskiej Woli. To w najbliższą sobotę, 26 września w świątyni przy ulicy Dąbrowskiego 22, o godz. 17.

 

Przypomnijmy, że ta świątynia od wielu lat jest także bardzo gościnna dla tych, którzy chcą wspierać Fundację Osińskich w Zduńskiej Woli. A ta ze zbiórek po popisach muzycznych u baptystów funduje stypendia dla najbardziej uzdolnionych uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zduńskiej Woli. 150-lecie związane jest z pierwszym chrztem w tej religijnej wspólnocie. A miał on miejsce w kwietniu 1870 roku. Wiosną planowane już wcześniej obchody nie mogły dojść do skutku. Wszystko przez koronawirusa. Ale już wiadomo, że w sobotę w Zduńskiej Woli jubileusz się odbędzie. I to hucznie, bo z chóralnym tłem. Pojawią się m.in. tenor Paweł Żak, znany z licznych występów podczas Festiwalu Kolory Polski i zarazem solista oraz członek chóru Filharmonii Łódzkiej, Chór Mieszany Kościoła Chrześcijan Baptystów w Łodzi pod dyrekcją Dawida Bera i Rafała Wiechy oraz Męski Chór Lutnia z Warty. Szykuje się zatem zacna, wyjątkowa dawka muzyki z różnych epok w doskonałym wykonaniu!. Wstęp na koncert będzie darmowy. Uczestnicy będą jednak musieli przestrzegać zasad sanitarnych związanych z obostrzeniami pandemicznymi. Melomani bez maseczek nie będą wpuszczani do kościoła. Osoby zainteresowane udziałem w koncercie i zarezerwowaniem miejsca mogą już dzwonić pod nr tel. 500 822 355, bo liczba miejsc będzie niestety ograniczona. Być może parafia na swoim profilu będzie prowadziła z tego wyjątkowego wydarzenia relację online. Ale to jeszcze kwestia otwarta... Liczymy, że tak będzie, bowiem to będzie wyjątkowy koncert! I siewie.tv poleca melomanom z całego regionu śledzenie strony parafii oraz profilu na FB! My oczywiście o tym, co ostatecznie zadecyduje KCHB poinformujemy w czwartek w "Co, gdzie, kiedy od 24 do 30 września".

O historii zduńskowolskiej parafii KCHB:

Społeczność Chrześcijan Baptystów została założona w Zduńskiej Woli w roku 1885. Wcześniej baptyści zduńskowolscy należeli do parafii kurowskiej w powiecie łaskim. Pierwsze nabożeństwo w Zduńskiej Woli zostało odprawione w 1869 roku przez misjonarza – kaznodzieję A.R. Schiewego, zaś drugiego kwietnia 1870 roku odbył się w Zduńskiej Woli pierwszy chrzest na wyznanie wiary, dokonany przez kaznodzieję J. Ronera z Łodzi. I tę datę uważa się za potwierdzenie działalności parafii. Organizatorami społeczności Baptystów w Zduńskiej Woli byli: kaznodzieja Gottfryd Alf z Kicina w powiecie Ciechanowskim i Karol Ondra. W chwili założenia gmina baptystów liczyła 207 członków. Pierwszym stałym kaznodzieją był Erdmann Thohensee, który prowadził parafię do 1899 roku. Na pierwszych diakonów czyli przełożonych parafii obrano: Juliusza Muchla, Fryderyka Józefa Szindla, Fryderyka Nielitza oraz Daniela Gottschlinga. w 1902 roku parafianie wybudowali kościół wraz z mieszkaniem dla kaznodziei przy ul. Złotnickiego (obecnie ul. Dąbrowskiego). W 1925 roku Parafia Chrześcijan Baptystów liczyła w Zduńskiej Woli 357 członków zaś wraz z dziewięcioma filiami około 700 wyznawców. Wybitnym przedstawicielem tej społeczności był działający u nas w latach trzydziestych kaznodzieja Edward Kupsch. Jest on autorem książek: „Ekklesia die Ewangelischen Kirchen In Polen” wydanej w Lipsku w 1930 roku.
Po wkroczeniu do Zduńskiej Woli żołnierzy sowieckich 19 stycznia 1945 roku Parafia Baptystów z dnia na dzień przestała istnieć. Był czas, że zduńskowolanie tuż po zakończeniu II wojny światowej nie mogli zapomnieć baptystom, jak w 1941 roku, kiedy miasto zostało już na dobre opanowane przez faszystów, przed wejściem do kościoła wywiesili napis " Polakom wstęp wzbroniony!", choć nie był on zamysłem ani pastora, ani innych miejscowych baptystów. Po wojnie tutejsi wyznawcy rozproszyli się po świecie. W budynku świątyni tuż po wyzwoleniu urządzono obóz-więzienie dla jeńców niemieckich i ukraińskich. Dokonywano tu, o czym niewiele osób wie, również egzekucji. Między innymirozstrzelań jeńców. Na placu wokół świątyni grzebano także ciała pomordowanych. Bezskuteczne starania o odzyskanie budynków kościelnych przez zduńskowolskich baptystów trwały już od jesieni 1945 roku. A i wielu zduńskowolan, w tym ówczesne władze tych starań nie akceptowało, w tym mając w pamięci napis z 1941 roku. I mało kto wtedy wspomagał społęczność baptystów, aby odzyskała swój kościół. Z czasem to się jednak zmieniło.. Ale minęło naprawdę wiele , wiele lat..

Przez wiele lat gmach świątyni pełnił funkcję obiektu magazynowego dla potentata w latach PRL-u od odzieży i obuwia, czyli dla WPHW. W 1963 r. postanowieniem Sądu Powiatowego w Sieradzu nieruchomość przeszła na własność Skarbu Państwa „przez tzw. zasiedzenie”. W 1988 r. budynek w tragicznym już stanie technicznym, po tym jak służył za magazyn przekazano Kościołowi Polskokatolickiemu. W 1990 r. ówczesny prezydent miasta Radosław Sieradzki zakwestionował postanowienie sądu z roku 1963 r. i przekazał budynek ponownie do użytkowania Kościołowi Chrześcijan Baptystów. Miało to miejsce 17 maja tego roku, kiedy obiekt kościoła wrócił do pierwotnych właścicieli na potrzeby kultu religijnego m.in. chrztu. Niestety wiernych KCHB było i jest w regionie zduńskowolskim niewielu. Wiele lat trwało, aby zebrać pieniądze na niezbędny remont i przystosowanie zdewastowanego i bezczeszczonego przez niemal sześc dekad budynku do nabożeństw. 16 września 2005 roku rozpoczęto go w końcu. Było to możliwe głównie dzięki ofiarom, które społeczność zduńskowolskich baptystów otrzymała od braci z Kościoła Chrześcijan Baptystów w Łodzi. Tam baptystów jest zdecydowanie więcej niż w Zduńskiej Woli. Obecnie społeczność zduńskowolskich baptystów z roku na rok się rozrasta. Nawet pandemia nie spowolniła tego trendu. Kościół ten jest bowiem otwarty na wiele tematów, od których daleki jest ten katolicki. Choć większość nabożeństw odbywała się w mediach społecznościowych, społeczność rośnie. Nie są to tysiące wiernych, ale powoli ich liczba zbliża się do tych z początków z XIX wieku.

Jak można przeczytać na stronie parafii: --> http://kchbzdw.pl/: "Wiara i nadzieja ukierunkowana na Jezusa Chrystusa przynosi owoce w postaci kolejnych chrztów na wyznanie wiary. Bóg działając pośród najbliższych w rodzinach i przyjaciołach, powoduje, że społeczność staje się wielopokoleniowa. Cotygodniowe spotkania na niedzielnych nabożeństwach , regularne wspólne modlitwy oraz studiowanie Słowa Bożego, powodują zacieśnianie więzi z Bogiem ale również ze sobą nawzajem."

KaMi S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyTaki tam zbieg okoliczności...

Policjant zatrzymuje samochód, którym jadą trzy osoby: mąż i jego młoda żona oraz dziadek żony.
- Przepraszam, panie kierowco, poproszę pańskie dane, ponieważ jest pan tysięcznym kierowcą, który właśnie przejechał niedawno oddany do użytku odcinek tej drogi.
Firma budowlana, która drogę wykonała, ufundowała nagrodę pieniężną; tysiąc złotych dla tysięcznego kierowcy!
Zanim kierowca ochłonął, pojawił się reporter radiowy z pytaniem:
- Jeśli można wiedzieć, na co wyda pan te wygrane pieniądze?
Po chwili zastanowienia kierowca odpowiada;
- No cóż, chyba wreszcie zrobię prawo jazdy...
Na to jego żona: - Nie słuchajcie go panowie, on tak zawsze lubi głupio żartować kiedy za dużo wypije!
W tym momencie budzi się dziadek i widząc policjanta zauważa:
- A mówiłem, że skradzionym samochodem daleko nie zajedziemy...!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u