Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Diecezjalne, powiatowe i gminne, czyli Dożynki Województwa Łódzkiego w Uniejowie

Diecezjalne, powiatowe i gminne, czyli Dożynki Województwa Łódzkiego w Uniejowie

aUniejów był w tym roku miejscem Dożynek Wojewódzkich. Święto plonów zorganizował przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, a współorganizowali Starostwo Powiatowe w Poddębicach oraz Urząd Miejski w Uniejowie. Gospodarzem dożynek jest marszałek Grzegorz Schreiber.

 

Urząd Marszałkowski organizował dożynki współpracując z Łódzkim Domem Kultury, przy współudziale Diecezji Włocławskiej. W wojewódzkim święcie plonów uczestniczyli parlamentarzyści Ziemi Łódzkiej, wojewoda Tobiasz Bocheński, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego Iwona Koperska, radni Sejmiku, wicemarszałkowie województwa łódzkiego Piotr Adamczyk i Zbigniew Ziemba, a także członek zarządu Robert Baryła, samorządowcy powiatów i gmin woj. łódzkiego. Wojewódzkie święto rozpoczęło się od mszy odprawionej obok Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich, której przewodniczył biskup ordynariusz Diecezji Włocławskiej, ks. Wiesław Alojzy Mering. Podczas eucharystii słowo do wszystkich zebranych skierował ksiądz infułat Marian Bronikowski, wikariusz biskupi na rejon sieradzki.
- Po trudzie żniw mamy dziś święto plonów. Wierni tradycjom praojców, w nawiązaniu do dawnego polskiego zwyczaju, w tej niezwykłej scenerii ołtarza polowego, wspólnie wszyscy rolnicy, duchowieństwo, przedstawiciele Sejmu, Senatu, władze samorządowe, ludowe zespoły artystyczne – stajemy by podczas mszy świętej dziękować Bogu Ojcu za tegoroczne plony, za chleb a rolnikom za ich trud. Przychodzimy też wołać dla polskiej wsi o ludzi o wielkim sercu i wielkim zamiłowaniu do roli i jej owoców – mówił ksiądz Marian Bronikowski. Po mszy uroczysty korowód przeszedł na tereny przy Termach Uniejów, gdzie rozpoczęły się uroczystości obrzędowe z udziałem zespołu folklorystycznego Bałdrzychowianie.
Święto plonów jest głęboko zakorzenione w kulturze polskiej wsi. To dziękczynienie za zebrane plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla tradycji i chleba. Nieodzownym elementem dożynek jest kultywowanie tradycji. - Musimy pamiętać, że 1/3 mieszkańców województwa to rolnicy, znajduje się tu 240 tysięcy gospodarstw – powiedział podczas uroczystości marszałek Grzegorz Schreiber. - Województwo Łódzkie nazwałbym polskim ogrodem. Mamy tu gospodarstwa sadownicze, mamy gospodarkę ogrodniczą, jest to kraina ziemniaka, papryki, miodu i mleka. Chcielibyśmy ten ogród wojewódzki dalej budować, żeby żył karmił nas i był dla nas wszystkich wizytówką. Dziś mamy też okazje spotkać się z ludźmi, których żyjąc na co dzień w miastach, nie mamy okazji dostrzec - mówię o rolnikach. Dziś z serca możemy im podziękować za ich trud i pracę. Uroczystość w Uniejowie zgromadziła rolników z całego województwa łódzkiego. - Dla nas dożynki, to podsumowanie ciężkiej pracy. – mówi Agata Grzybowska ze wsi Brzeg. – Teraz mamy już wszystkie zbiory w stodole i już nic nam nie zagraża.
Podczas tej części uroczystości rozstrzygnięty został konkurs na ,,Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”. Główną nagrodę odebrały panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze wsi Brzeg w powiecie poddębickim. Uroczysta część obrzędowa Dożynek Wojewódzkich zakończona została przez marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera, który poczęstował wszystkich zebranych chlebem z tegorocznych plonów. Po godzinie 16.30 rozpoczęta się cześć koncertowa. Gwiazdami estrady wojewódzkich obchodów byli: Maciej Smoliński, zwyciężczynie programu The Voice Senior – Siostry Szydłowskie oraz triumfator ostatniej edycji The Voice Junior Marcin Maciejczak. O godzinie 18.30 wystąpił zespół Pectus, a zwieńczeniem dożynkowej zabawy był koncert gwiazdy wieczoru, Maryli Rodowicz.

Tekst i zdjęcia: Piotr Wajman

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u