Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Porozmawiajmy w Łódzkiem – Radomsko i Sieradz

Porozmawiajmy w Łódzkiem – Radomsko i Sieradz

_STA0971Kolejnymi przystankami na trasie cyklu spotkań marszałka Grzegorza Schreibera oraz dyrektorów departamentów Urzędu Marszałkowskiego i jednostek podległych samorządowi województwa były powiaty radomszczański i sieradzki.

 

Spotkania z samorządowcami, reprezentantami organizacji samorządowych i mieszkańcami odbyły się w środę (23 września) w siedzibach starostw powiatowych w Radomsku i Sieradzu. Wśród gości byli też poseł Anna Milczanowska oraz beneficjenci ostatnich programów realizowanych przez Urząd. - Przyjeżdżamy do państwa, żeby powiedzieć, że można z nami znakomicie współpracować i to nie tylko z poziomu samorządów, ale także z poziomu organizacji pozarządowych, jednostek różnego rodzaju, przedsiębiorców i oczywiście mieszkańców – podkreślał na wstępie marszałek Grzegorz Schreiber.Marszałek zaznaczał, że województwo łódzkie jest u progu projektowania zadań na najbliższe lata na różnych poziomach. Przede wszystkim wskazywał na tworzoną Strategię Województwa Łódzkiego. – Jej projekt był już z państwem konsultowany, ale mam wrażenie, że odbywaliśmy konsultacje w nie najlepszym momencie – mówił marszałek Grzegorz Schreiber przywołując nadzwyczajną sytuację związaną z koronawirusem. – Zależało mi, żeby konsultacje dotyczące strategii odbywać właśnie w taki sposób – bezpośrednio z wami. Mimo że formalna część konsultacji jest zakończona, to nad tekstem cały czas pracujemy – dodał marszałek i zauważył, że na ostatniej sesji Sejmiku Województwa poprosił radnych o przedłużenie konsultacji do marca przyszłego roku.Wydłużenie terminu na sporządzenie strategii było ważne również dlatego, że nie ma jeszcze ostatecznych ustaleń dotyczących nowego okresu programowania unijnego. - Żeby dobrze zbudować Strategię, muszę wiedzieć, jak ta nowa perspektywa będzie wyglądać – mówił marszałek. – Mam sygnały, że dialog pomiędzy rządem a Komisją Europejską zakończy się w granicach listopad, grudnia.
Marszałek zwracał się też do samorządowców, żeby o strategii rozmawiali na swoim terenie. - Zakładam, że porozmawiacie ze swoimi mieszkańcami, żeby dowiedzieć się o ich pomysłach, co jest warte, żeby w tej strategii umieścić. Do marca mamy czas, żeby sporządzić projekt strategii, który będzie korzystny dla województwa – mówił Grzegorz Schreiber.
Zanim dyrektorzy departamentów Urzędu Marszałkowskiego i jednostek podległych samorządowi województwa przedstawili propozycje konkursów, grantów, programów i dotacji przewidzianych dla samorządów, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i innych podmiotów oraz skierowanych bezpośrednio do mieszkańców, marszałek odniósł się do inwestycji realizowanych w powiatach. Tylko w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego przez ostatnie dwa lata na teren pow. radomszczańskiego trafiło z poziomu województwa 28 mln zł; kolejnych 6 mln zł zostało zainwestowane jako Program Rozwoju Obszarów Wiejskich; blisko 7 mln zł to wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego głównie na szkolenie zawodowe; w ramach tarczy antykryzysowej w związku z Covid-19 z Wojewódzkich Urzędów Pracy trafiło do zainteresowanych 60 mln zł. W pow. sieradzkim było to: 22 mln zł w ramach RPO; prawie 6 mln zł z PROW; 14 mln zł na projekty z EFS; 46 mln zł z tarczy antykryzysowej WUP w związku z Covid-19.
Spotkania w obu powiatach były też okazją do wręczenia dofinansowań na ochronę zabytków województwa łódzkiego. Przypomnijmy, że Sejmik Województwa rozdysponował w ostatnim czasie dodatkowy milion złotych na ten cel zwiększając tegoroczną pulę do 5 mln zł. Czeki otrzymali reprezentanci beneficjentów: w Radomsku - proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Rzejowicach w gminie Kodrąb na remont kościoła z początku XVIII wieku; w Sieradzu – parafia pw. św. Anny w Chojnem na wykonanie badań konserwatorskich wnętrza kościoła z XVI wieku. W Radomsku marszałek odniósł się również do powstawania w powiecie nowych połączeń autobusowych dzięki możliwościom, jakie dał samorządom rząd Mateusza Morawieckiego. Realizowane są tutaj trzy takie połączenia z inicjatywy samorządu województwa: w kierunku Piotrkowa, Bełchatowa i Pajęczna. W powiecie sieradzkim jest to pięć linii skomunikowanych z Łódzką Koleją Aglomeracyjną.

Fot. Adam Staśkiewicz
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
Kancelaria Marszałka
Wydział Komunikacji Społecznej

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyTaki tam zbieg okoliczności...

Policjant zatrzymuje samochód, którym jadą trzy osoby: mąż i jego młoda żona oraz dziadek żony.
- Przepraszam, panie kierowco, poproszę pańskie dane, ponieważ jest pan tysięcznym kierowcą, który właśnie przejechał niedawno oddany do użytku odcinek tej drogi.
Firma budowlana, która drogę wykonała, ufundowała nagrodę pieniężną; tysiąc złotych dla tysięcznego kierowcy!
Zanim kierowca ochłonął, pojawił się reporter radiowy z pytaniem:
- Jeśli można wiedzieć, na co wyda pan te wygrane pieniądze?
Po chwili zastanowienia kierowca odpowiada;
- No cóż, chyba wreszcie zrobię prawo jazdy...
Na to jego żona: - Nie słuchajcie go panowie, on tak zawsze lubi głupio żartować kiedy za dużo wypije!
W tym momencie budzi się dziadek i widząc policjanta zauważa:
- A mówiłem, że skradzionym samochodem daleko nie zajedziemy...!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u