Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Uroczystości 150. rocznicy Powstania Styczniowego odbędą się w Szadku

Uroczystości 150. rocznicy Powstania Styczniowego odbędą się w Szadku

powstanie2W tym roku mija 150 lat od wybuchu Powstania Styczniowego ? narodowego zrywu przeciwko rosyjskiemu zaborcy ? które wywarło wpływ na dążenia niepodległościowe w następnych pokoleniach. Było to najdłużej trwające powstanie polskie. Obchody dla opowiatu zduńskowolskiego zorganizowane zostaną przez Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli już w najbliższą niedzielę, 20 stycznia w Szadku.

 

Program przewiduje o godz. 11.30 - uroczystą mszę św. w kościele pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła w Szadku z udziałem władz samorządowych i klasy wojskowej z Zespołu Szkół im. Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli oraz o godz. 13 - złożenie wiązanek kwiatów na mogile powstańczej na cmentarzu św. Wawrzyńca.
To właśnie na cmentarzu św. Wawrzyńca w Szadku, zwanym też cmentarzem cholerycznym, tuż przy głównej alei znajduje się grób 13 powstańców z 1863 r., z partii Powidzkiego, dowódcy plutonu strzelców powiatu sieradzkiego, poległych w bitwie pod Szadkowicami 6 października 1863 r. Szadek, o czym wielu mieszkańców regionu już zapomniało, był bowiem w tamtych latach silnym ośrodkiem oporu przeciw rusyfikacji i zaborcy.
W 1861 r. w Szadku, podobnie jak w wielu innych miejscowościach regionu, miały miejsce wystąpienia antyrządowe. Sieć konspiracyjną w Sieradzkiem rozwinęli głównie ziemianie zgrupowani wokół Towarzystwa Rolniczego, nazwani później ?białymi". Pod koniec stycznia 1863 r. w lasach rossoszyckich, między Szadkiem a Wartą, sformował się silny oddział powstańczy pod dowództwem Józefa Oxińskiego (z Płocka), związanego z ?czerwonymi". Początkowy skład tego oddziału stanowiło 53 ludzi, z czego 17 to szadkowianie (w lutym oddział liczył już 250 powstańców). Oddział ten prowadził działalność partyzancką na terenie powiatów sieradzkiego, a także piotrkowskiego i wieluńskiego. Inny oddział - jak podaje w "Monografii Szadku" Tadeusz Marszał - pluton strzelców pod dowództwem Powidzkiego, stoczył pod Szadkiem ( w okolicach Szadkowic) walkę 14 października, ponosząc znaczne straty w ludziach. Udział szadkowian w powstaniu 1863 r. dokumentuje pomnik poległych powstańców znajdujący się na miejscowym cmentarzu.

Spis poległych:

Jan Sztorch, poległ 06.10.1863

Wincenty Żelisławski, lat 21, garncarz z Szadka, poległ 06.10.1863

Franciszek Łukaszewicz, l. 21, lokaj, zm. z ran 06.10.1863

Kacper Pawlikowski, poległ 06.10.1863

Władysław Kolasiński, lat 20, z Sieradza, poległ 06.10.1863

Ferdynand Wicens, zm. z ran 06.10.1863

Józef Mikulski, zm. z ran 06.10.1863

Stanisław Zeżnicki, zm. z ran 06.10.1863

Julian Gierlitz [Geblic], poległ 06.10.1863

Nepomucen Suliński, lat 25, zm. z ran 20.10.1863 oraz trzej nieznani z nazwiska.

W ocalałych aktach zgonu poległych pod Szadkiem zapisano (zachowano pisownię oryginalną - przyp. siewie.tv):
Działo się w Szadku dnia 8 października tysiąc osiemset sześćdziesiątego trzeciego roku o godzinie dziesiątej przed południem. Stawili się Jakub Bożęcki stolarz lat czterdzieści i Walenty Błachowicz organista lat pięćdziesiąt mający obydwaj w Szadku zamieszkali i oświadczyli, iż dnia szóstego bieżącego miesiąca i roku o godzinie drugiej po południu umarł w skutek odniesionych ran w bitwie z Wojskami Rosyjskimi pod Szadkowicami Wincenty Żelisławski ? Garncarz lat dwadzieścia jeden mający urodzony z Tomasza i Teofili z Łazuchów w Szadku zamieszkałych Garncarzy. Po przekonaniu się naocznie o zejściu Wincentego akt ten stawiającym świadkom przeczytany przez Nas i jednego świadka podpisany został.

"Kolasiński Władysław ? lat 20, urodzony i zamieszkały w Sieradzu, aplikant biura naczelnika tegoż powiatu. Z dniem 22 stycznia 1863 roku rozpoczął służbę obozową w oddziale Oksińskiego, brał udział w bitwach : w Opatówku, pod Kuźnicą Grabowską, pod Wygiełzowem, Brodnią, Rychłocicami i Koniecpolem. Po rozwiązaniu swego oddziału służył pod dowództwem generała Taczanowskiego i brał udział w bitwach pod Złoczewem, Sędziejowicami i Kuszyną, w końcu przeniósłszy się do oddziału straży narodowej Powidzkiego, w okręgu Szadkowskim w powiecie Sieradzkim, poległ pod miastem Szadkiem, broniąc się do ostateczności w październiku l863 r. Pochowany w Szadku, gdzie akt zejścia spisano."

ED

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

Z krainy dowcipu

terkamichal24
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u