Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności COVID-19 w regionie. Zduńska Wola świętuje 195 lat. Obchody? Nie było

COVID-19 w regionie. Zduńska Wola świętuje 195 lat. Obchody? Nie było

195latezdNo cóż, taka rocznica powinna być świętowana z wielką pompą. Zwłaszcza, jak zapowiadał to przed paru laty, poprzedni prezydent miasta Piotr Niedźwiecki, te ostatnie pięć lat przed dwustuleciem Zduńskiej Woli, które wypadają w 2025 roku powinny być okresem potwierdzenia jej wielkiego rozwoju. I być z roku na rok przypominane i obchodzone godnie. Czy tak jest? Niech ocenią mieszkańcy?

 

No, niestety fanfar z okazji jubileuszu 195-lecia nadania praw miejskich Zduńskiej Woli nie było w tym roku. Nie odśpiewano też słynnej piosenki "Zduńska Wola, miasto młode, o niej właśnie ta piosenka. Zduńska Wola co dzień rośnie i dojrzewa jak panienka". Taki hymn śpiewano na rzecz miasta, np. kiedy w 1975 roku obchodzono w Zduńskiej Woli rocznicę 150 lat nadania jej praw miejskich. Treści tej pieśni musieli się nauczyć uczniowie w szkołach podstawowych i byli odpytywani przez nauczycieli muzyki do końca września, bo wówczas jesienią, w październiku, około 25 tego miesiąca odbywały się związane z nadaniem praw miejskich Dni Zduńskiej Woli. Oraz konkursy dla działkowiczów, którzy w okolicach Domu Kultury Lokator mogli pokazać swe okazy z działek. Między innymi dorodne dynie, pomidory, marchewki, ogórku, marchwie, pietruszki itp. A przez miasto w tym samym czasie szły korowody uczniów ze wszystkich zduńskowolskich szkół, często przebranych za warzywa i owoce. Dzieciaki śpiewały wyżej wspomnianą pieśń. Nawet z pewną dozą nieśmiałości. Ale przecież nie był to #The Voice Of Poland Kids. W poprzednich latach z okazji rocznicy nadania praw miejskich odbywały się w Zduńsiej Woli różne wydarzenia kulturalne. Były koncerty, jarmarki. Jednak koronawirus wszystko w tej kwestii wstrzymał. Choć były plany...
W 2020 roku hucznych wydarzeń rocznicowych też nie będzie. Jedyne, co się zadziało, to skromne - w porównaniu z archiwum siewie.tv - wspomnienia na stronie Urzędu Miasta Zduńska Wola , ale tylko na FB!! o założycielu miasta Stefanie Prawdzic Złotnickim, który doprowadził swoimi staraniami do tego, że 25 października 1825 roku, na mocy uchwały Rady Administracyjnej Królestwa Polskiego, Zduńska Wola otrzymała prawa miejskie. W 195. rocznicę tego wydarzenia, prezydent Konrad Pokora - nasza Zduńska Wola, przewodniczący rady miasta Jakub Trenkner oraz Jarosław Stulczewski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli, oddali hołd założycielowi miasta składając kwiaty przy jego memoriale na cmentarzu przy ulicy Łaskiej.

Tym, którzy chcieliby się o historii Zduńskiej Woli dowiedzieć więcej polecamy nasze archiwum:
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/3286-zduska-wola-jest-miastem-od-189-lat
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/2045-zdunska-wola-swietuje-188-rocznice-nadania-praw-miejskich
http://lepczynski.eu/strona/slawni-zdunskowolanie/stefan-prawdzic-zlotnicki

Ka|MIs

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySiła sugestii

----------------

Mąż był sam w domu. Zachciało mu się pić. Zajrzał do lodówki, a tam... butelka wódki. I to prawie pełna. Nieprawdopodobne, przecież żona nie pije, jemu pić zabrania, wódki nie kupuje! Cud! Wziął błyskawicznie szklaneczkę i nalał sobie setuchnę. Wypił duszkiem i... nic nie poczuł; ani smaku, ani zapachu, choć zaraz po wypiciu powąchał szklankę. Kur... - krzyknął - mam koronawirusa!
Nie miał, kiedy wieczorem zwierzył się żonie Wtedy okazało się, że ta przechowywała tak w lodówce wodę destylowaną...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u