Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Grafficiarze zniszczyli nowy nabytek karsznickiego skansenu lokomotyw

Grafficiarze zniszczyli nowy nabytek karsznickiego skansenu lokomotyw

grafitiNie miał szczęścia najnowszy nabytek Skansenu Lokomotyw w Zduńskiej Woli-Karsznicach. Zaledwie 4 listopada zajechał tam skład EN 57919, o czym informowaliśmy na siewie.tv na: http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/12449-eksponat-jedzie-do-muzeum., dar marszałka województwa łódzkiego, do tego w barwach województwa, a już w weekend z 7 na 8 listopada został zdewastowany, a dokładnie pomalowany po chamsku przez grafficierzy.

 

Sprawców malunków, które zeszpeciły wagony szuka policja bo o szkodach sięgających nawet 10 tysięcy złotych powiadomił stróżów prawa Tomasz Polkowski, dyrektor Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Skansen w Karsznicach podlega bowiem nadzorowi muzeum i jest jego częścią. Dyrektor przekazał policji dokumentację fotograficzną uwieczniającą domorosłe malunki oraz zapis z monitoringu. Widać na nim ponoć jak kilku młodych mężczyzn pokonuje płot przy skansenie, a potem "maluje" wagony składu. Niestety, w rozmowie z siewie.tv. dyrektor Polkowski wyznał, że nie może nagrań pokazać publicznie, aby nie kolidowało to z rozpoczętym postępowaniem wyjaśniającym policji. Nagrania są w dyspozycji policjantów. Jeśli prokurator się zgodzi, wówczas będą upublicznione.
Ta dewastacja to wielka szkoda wyrządzona karsznickiemu skansenowi. Nowy eksponat o długości niemal 62 metrów miał być przykładem dla mieszkańców, w jakich warunkach w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku podróżowali ich rodzice, czy dziadkowie. Pociąg został wyprodukowany w 1973 roku. Od 2011 roku był wykorzystywany do przewozów pasażerskich w regionie łódzkim. Był podczas przekazania pomalowany w barwy województwa łódzkiego, w kolorach województwa jest też tapicerka zamontowanych w składzie foteli. Tej na szczęście grafficiarze nie zniszczyli, bo nie dostali się do środka pociągu.
- To bardzo cenny eksponat, który wzbogaca naszą kolekcję. Akurat takiego elektrycznego zespołu trakcyjnego jeszcze nie mieliśmy. Bardzo ważne jest też to, że pociąg ma barwy województwa łódzkiego, bo dzięki temu będzie symbolem naszego regionu w skansenie lokomotyw. – mówił 4 listopada Tomasz Polkowski, dyrektor zduńskowolskiego muzeum.
Jak dodawała wówczas Magdalena Janicka-Trybuchowska, podarowany przez samorząd województwa pociąg miał służyć nie tylko jako eksponat muzealny, ale tez jako atrakcja dla pasjonatów historii techniki i kolejnictwa w naszym regionie. Miał także być wykorzystywany do promocji przewozów pasażerskich i transportu zbiorowego organizowanego przez marszałka województwa łódzkiego, do promocji zrównoważonego transportu i organizacji wydarzeń kulturalnych oraz edukacyjnych. Dopóki jednak malunki z jego zewnętrznych ścian nie znikną, o takiej misji można zapomnieć... Czy policji uda się znaleźć wandali? O sprawie będziemy informować.

KaMi S

Fot. Tomasz Polkowski. MHM Zd-Wola

Podobne: https://zwk.org.pl/index.php/78-zdunska-wola/403-wandale-zniszczyli-en57-919

 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyKwarantanna i seks

Po kilkunastu dniach kwarantanny żona pyta męża:
- Zdzisiu, skarbie, nie masz ochoty na seks?
- Mam, mam i to jaką... Ale przecież nie można jeszcze wychodzić z domu...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u