Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Gmina Wieruszów pozyskała fundusze na utworzenie terenu zieleni z ekologiczną bazą edukacyjną

Gmina Wieruszów pozyskała fundusze na utworzenie terenu zieleni z ekologiczną bazą edukacyjną

park-midzy-prosn-a-niesobem-2Gmina Wieruszów pozyskała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi dotację w wysokości 1.846.137 zł na realizację projektu „Między Prosną a Niesobem – utworzenie w przestrzeni publicznej miasta Wieruszowa terenu zieleni z bazą edukacyjną”.

 

Zadanie obejmie kompleksową rewitalizację przestrzeni miejskiej w obrębie ulic Zielonej i Wrocławskiej. Od strony południowo-zachodniej całość zamyka rzeka Niesób. Obecnie teren ten, mimo atrakcyjnego położenia, jest zaniedbany oraz niebezpieczny wskutek braku oświetlenia, licznych wyrw w nawierzchniach i schodach. Powstać ma miejsce bezpieczne i dostępne dla mieszkańców. Zaprojektowano teren zieleni z urządzeniami tworzącymi bazę edukacyjną. Adresatami projektu są w szczególności najmłodsi, młodzież w wieku szkolnym oraz seniorzy. Projekt zakłada przebudowę terenu zieleni na potrzeby stworzenia parku dydaktyczno- ekologicznego i obejmie: przebudowę nawierzchni utwardzonych dla ruchu pieszego oraz kołowego, jak również terenów zielonych, przebudowę i rozbudowę oświetlenia ulicznego i parkowego oraz budowę stanowisk postojowych (20 miejsc) wraz z remontem ul. Zielonej, elementów małej architektury, urządzeń naukowo-dydaktycznych, placu zabaw, a także budowę tężni solankowej. Wykonany zostanie remont schodów terenowych (3 sztuki).
Dzięki realizacji opisanych prac, utworzony zostanie atrakcyjny i ogólnodostępny teren zieleni wraz z bazą dydaktyczną, stanowiący przedsięwzięcie innowacyjne w skali województwa. Tematyka tego miejsca będzie nawiązywała do wody i jej obiegu w przyrodzie oraz zjawisk przyrodniczych z tym związanych. Sprzyjają temu naturalne warunki, wynikające z położenia planowanej bazy edukacyjnej. Stworzona przestrzeń publiczna sprzyjać będzie realizacji zadań dydaktycznych dla przedszkolaków oraz dzieci i młodzieży w wielu szkolnym, które za pośrednictwem specjalistycznych urządzeń poznają w praktyce prawa fizyki i przyrody. Pozwoli to w niebanalny i ciekawy sposób przyswajać wiedzę uczniom w różnym wieku.
Baza wykorzystywana zostanie do przeprowadzania lekcji przyrody i fizyki oraz edukacji ekologicznej nie tylko dla 6 szkół gminnych i 3 przedszkoli gminnych, ale również dla całego regionu ze względu na brak podobnych miejsc w okolicy. W tym celu zaprojektowano parking oraz stojaki rowerowe. Rodziny, opiekunowie młodszych dzieci i seniorzy znajdą tu miejsce wypoczynku wśród zieleni oraz zdrowego relaksu w mikroklimacie cieków wodnych Prosny i Niesobu. Służyć będzie temu również przewidziana w projekcie tężnia solankowa, pełniąca funkcję edukacyjną. Miejsce to stanie się bezpieczne i ogólnodostępne dzięki uporządkowaniu terenu, alejek, nasadzeń zieleni, dostosowaniu do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz oświetleniu. Koszty zadania oszacowano na 2. 583. 000 zł.
Jak Park wygląda obecnie, a jak będzie wyglądał po uporządkowaniu można zobaczyć na zdjęciach poniżej.

KaMi S

park-midzy-prosn-a-niesobem-3

park-midzy-prosn-a-niesobem-4

Park-Midzy-Prosn-a-Niesobem06

park-midzy-prosn-a-niesobem-5

park-midzy-prosn-a-niesobem-1

Park-Midzy-Prosn-a-Niesobem05

Park-Midzy-Prosn-a-Niesobem04

Park-Midzy-Prosn-a-Niesobem03

Park-idzy-Prosn-a-Niesobem02

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyBieda, a ty sobie ptaszka stroisz!

To było nie tak dawno, pod koniec ubiegłego wieku. Stara chałupa na końcu wsi Brzęczyszczykowice, ubogie małżeństwo, bo przecież nie było jeszcze wtedy 500 plus, wychowujące ośmioro dzieci.
Pewnego wieczora chłop, pouczony przez lekarza, z namaszczeniem zakłada prezerwatywę. Widząc to małżonka oburzona podnosi lament:
- Jasiu, czyś ty zgłupiał do reszty? Dzieci butów na zime nie maja, a ty se ptaszka stroisz?!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u