Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Zduńskowolska szkoła muzyczna za rok powinna zmienić siedzibę

Zduńskowolska szkoła muzyczna za rok powinna zmienić siedzibę

PSMWIZUALIZACJAWszystko wskazuje na to, że Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Zduńskiej Woli przeprowadzi się do budynku w parku! Przeniesienie placówki do budynku po zlikwidowanej Szkole Podstawowej nr 4 zaproponowały ministerstwu kultury władze Zduńskiej Woli. Zanim jednak to nastąpi, gmach dawnej "czwórki" musi przejść przebudowę, aby po adaptacji nadawał się do nauki dla muzyków.

 

Z inicjatywą przeprowadzki wystąpił Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.
– Mamy bardzo uzdolnioną muzycznie młodzież, która zasługuje nie tylko na kadrę nauczycielską na najwyższym poziomie, ale też na warunki lokalowe z prawdziwego zdarzenia – wyjaśnia prezydent. Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które prowadzi szkołę, władze miasta złożyły propozycję przejęcia budynku po SP nr 4. Warszawa dała zielone światło.
– Uzgodniliśmy, że gmach zostanie przekazany na rzecz Skarbu Państwa i z funduszy ministerialnych przejdzie gruntowną przebudowę – dodaje Konrad Pokora. Adaptacja pomieszczeń jest konieczna, bo zajęcia w szkole muzycznej odbywają są głównie w trybie indywidualnym. Sale lekcyjne w budynku po szkole podstawowej są więc za duże.
– Przebudowę pomieszczeń trzeba przeprowadzić z uwzględnieniem charakterystyki poszczególnych instrumentów, więc zadanie nie jest wcale takie proste – mówi Daria Jabłońska, dyrektorka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Zduńskiej Woli.
– To nie jest tylko wstawienie dodatkowych ścianek działowych i wykucie drzwi. Budynek musi też spełnić odpowiednie normy akustyczne, co jest niezwykle istotne w przypadku szkoły muzycznej – dodaje.
Na zamówienie ministerstwa powstały już pierwsze projekty architektoniczne. Wynika z nich, że w miejscu obecnego dziedzińca szkoły, od strony parku dobudowana zostanie sala kameralna, w której będzie można organizować koncerty kilkuosobowych zespołów. Według optymistycznych założeń, uczniowie szkoły muzycznej rozpoczną zajęcia w nowej siedzibie we wrześniu 2021 roku. Z powodu epidemii COVID-19 dyrekcja PSM patrzy jednak na ten termin z dużą ostrożnością.
– Jeśli przebudowa zajmie nieco więcej czasu, lub konieczne będzie podzielenie jej na etapy, to będziemy musieli się z tym pogodzić. Najważniejsze, że będziemy w końcu mieli swoje własne miejsce – mówi Daria Jabłońska. Dotychczasowa siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej I i II w Alejach Kościuszki to budynek z 1895 roku. Jest jednym z najstarszych obiektów w mieście i został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. W przeszłości mieściła się tu szkoła ewangelicka i szkoła powszechna. Budynek należy do parafii Ewangelicko-Augsburskiej, a szkoła muzyczna wynajmuje go od 47 lat.

KaMi S

Więcej o historii przekazania budynku na:
http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/10573-czy-szkoa-podstawowa-nr-4-zniknie-z-mapy-owiatowej-zduskiej-woli
http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/11057-szkoa-podstawowa-nr-4-w-zduskiej-woli-po-75-latach-zniknie-z-mapy-owiatowej-miasta-

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySiła sugestii

----------------

Mąż był sam w domu. Zachciało mu się pić. Zajrzał do lodówki, a tam... butelka wódki. I to prawie pełna. Nieprawdopodobne, przecież żona nie pije, jemu pić zabrania, wódki nie kupuje! Cud! Wziął błyskawicznie szklaneczkę i nalał sobie setuchnę. Wypił duszkiem i... nic nie poczuł; ani smaku, ani zapachu, choć zaraz po wypiciu powąchał szklankę. Kur... - krzyknął - mam koronawirusa!
Nie miał, kiedy wieczorem zwierzył się żonie Wtedy okazało się, że ta przechowywała tak w lodówce wodę destylowaną...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u