Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Zduńskowolska szkoła muzyczna za rok powinna zmienić siedzibę

Zduńskowolska szkoła muzyczna za rok powinna zmienić siedzibę

PSMWIZUALIZACJAWszystko wskazuje na to, że Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Zduńskiej Woli przeprowadzi się do budynku w parku! Przeniesienie placówki do budynku po zlikwidowanej Szkole Podstawowej nr 4 zaproponowały ministerstwu kultury władze Zduńskiej Woli. Zanim jednak to nastąpi, gmach dawnej "czwórki" musi przejść przebudowę, aby po adaptacji nadawał się do nauki dla muzyków.

 

Z inicjatywą przeprowadzki wystąpił Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.
– Mamy bardzo uzdolnioną muzycznie młodzież, która zasługuje nie tylko na kadrę nauczycielską na najwyższym poziomie, ale też na warunki lokalowe z prawdziwego zdarzenia – wyjaśnia prezydent. Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które prowadzi szkołę, władze miasta złożyły propozycję przejęcia budynku po SP nr 4. Warszawa dała zielone światło.
– Uzgodniliśmy, że gmach zostanie przekazany na rzecz Skarbu Państwa i z funduszy ministerialnych przejdzie gruntowną przebudowę – dodaje Konrad Pokora. Adaptacja pomieszczeń jest konieczna, bo zajęcia w szkole muzycznej odbywają są głównie w trybie indywidualnym. Sale lekcyjne w budynku po szkole podstawowej są więc za duże.
– Przebudowę pomieszczeń trzeba przeprowadzić z uwzględnieniem charakterystyki poszczególnych instrumentów, więc zadanie nie jest wcale takie proste – mówi Daria Jabłońska, dyrektorka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Zduńskiej Woli.
– To nie jest tylko wstawienie dodatkowych ścianek działowych i wykucie drzwi. Budynek musi też spełnić odpowiednie normy akustyczne, co jest niezwykle istotne w przypadku szkoły muzycznej – dodaje.
Na zamówienie ministerstwa powstały już pierwsze projekty architektoniczne. Wynika z nich, że w miejscu obecnego dziedzińca szkoły, od strony parku dobudowana zostanie sala kameralna, w której będzie można organizować koncerty kilkuosobowych zespołów. Według optymistycznych założeń, uczniowie szkoły muzycznej rozpoczną zajęcia w nowej siedzibie we wrześniu 2021 roku. Z powodu epidemii COVID-19 dyrekcja PSM patrzy jednak na ten termin z dużą ostrożnością.
– Jeśli przebudowa zajmie nieco więcej czasu, lub konieczne będzie podzielenie jej na etapy, to będziemy musieli się z tym pogodzić. Najważniejsze, że będziemy w końcu mieli swoje własne miejsce – mówi Daria Jabłońska. Dotychczasowa siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej I i II w Alejach Kościuszki to budynek z 1895 roku. Jest jednym z najstarszych obiektów w mieście i został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. W przeszłości mieściła się tu szkoła ewangelicka i szkoła powszechna. Budynek należy do parafii Ewangelicko-Augsburskiej, a szkoła muzyczna wynajmuje go od 47 lat.

KaMi S

Więcej o historii przekazania budynku na:
http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/10573-czy-szkoa-podstawowa-nr-4-zniknie-z-mapy-owiatowej-zduskiej-woli
http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/11057-szkoa-podstawowa-nr-4-w-zduskiej-woli-po-75-latach-zniknie-z-mapy-owiatowej-miasta-

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyBieda, a ty sobie ptaszka stroisz!

To było nie tak dawno, pod koniec ubiegłego wieku. Stara chałupa na końcu wsi Brzęczyszczykowice, ubogie małżeństwo, bo przecież nie było jeszcze wtedy 500 plus, wychowujące ośmioro dzieci.
Pewnego wieczora chłop, pouczony przez lekarza, z namaszczeniem zakłada prezerwatywę. Widząc to małżonka oburzona podnosi lament:
- Jasiu, czyś ty zgłupiał do reszty? Dzieci butów na zime nie maja, a ty se ptaszka stroisz?!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u