Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Trudny budżet na 2021 rok dla Zduńskiej Woli. Kryzysowy, ambitny. Czy przyjmie go lokalny PiS?

Trudny budżet na 2021 rok dla Zduńskiej Woli. Kryzysowy, ambitny. Czy przyjmie go lokalny PiS?

zdwolaGotowy jest projekt budżetu Zduńskiej Woli na 2021 rok. Przyszłoroczne nakłady inwestycyjne nie tylko nie spadną, ale wzrosną – i to aż o 2 miliony zł! – Zduńska Wola potrzebuje inwestycji, bo są one motorem rozwoju i poprawiają jakość życia. Szczególnie trzeba ich teraz, gdy niepewni jutra przedsiębiorcy zamrozili rozwój swoich biznesów – mówi Konrad Pokora - na nasza.Zduńska Wola, prezydent tego miasta.

 

Niemal jedną dziesiątą całego budżetu miasta pochłoną wydatki na inwestycje drogowe. Które drogi znalazły się na liście, przeczytać można tutaj: https://bit.ly/inwestycje_drogowe
O 18 mln zł, do rekordowych 223 mln zł wzrosną - jak informuje urząd Zduńskiej Woli - nakłady budżetu miasta na 2021 rok. Mimo trudnej sytuacji, więcej niż w tym, kończącym się 2020 roku Zduńska Wola wyda na inwestycje.
– W finansach miast widać efekt pandemii. Już po pierwszym lockdownie spadły wpływy podatkowe. Jesienna, dużo silniejsza niż wiosną, fala zachorowań na COVID-19 nie napawa optymizmem. Wiele branż pozostaje zamrożonych, co może skłaniać przedsiębiorców do zamykania działalności i redukcji etatów – wymienia Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. – Na rynkach panuje duża niepewność jutra. W takich sytuacji stworzenie budżetu jest niezwykle trudne – przyznaje.
Plan finansowy na 2021 r. prezydent Pokora nazywa wręcz ambitnym. Wydatki miasta wzrosną do 223 mln zł. Ponad jedną trzecią tej kwoty wyda na oświatę (65,6 mln zł), drugie tyle pochłonie wsparcie finansowe dla rodzin (57,3 mln zł). Trzecią największą grupę wydatków stanowić ma gospodarka komunalna i ochrona środowiska (26,2 mln zł). W tej puli zabezpieczono m.in. pieniądze na dopłaty do wymiany pieców węglowych Stop Smog – maksymalna kwota dofinansowania w 2021 roku będzie taka sama jak w tym roku i wyniesie 5.000 zł na gospodarstwo domowe. Urząd planuje przeprowadzić też termomodernizację ośmiu kamienic w centrum miasta. Skorzysta na tym estetyka śródmiejska oraz i powietrze, bo budynki zostaną przyłączone do sieci cieplnych, a piece węglowe z mieszkań trafią na złom. Jak widać, pomimo pogorszenia sytuacji makroekonomicznej, zduńskowolski urząd nie wstrzymuje też inwestycji, a nawet zwiększa ich wartość. Budżet na tego typu wydatki wzrośnie w 2021 r. o 2 mln zł. – Musimy dać Zduńskiej Woli silny impuls rozwojowy. Dlatego nie możemy teraz przykręcać kurka z pieniędzmi na inwestycje – tłumaczy Konrad Pokora. Urząd może sobie pozwolić na wzrost nakładów inwestycyjnych, bo od dwóch lat prowadzi bardzo zrównoważoną politykę finansową.
– Sami narzuciliśmy sobie taki rygor. Podjęliśmy decyzję, że nasze obligacje będą notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych – mówi prezydent Pokora. Zduńska Wola była pierwszym samorządem z województwa łódzkiego, który zadebiutował na warszawskim parkiecie. – To daje dostęp do taniego pieniądza, ale też nakłada obowiązek prowadzenia przejrzystej i zrównoważonej polityki budżetowej. Inwestorzy ciągle oceniają naszą wiarygodność – dodaje. Urząd jest też bardzo aktywny w pozyskiwaniu finansowania zewnętrznego z funduszy unijnych, norweskich czy rządowych. – Składamy coraz więcej wniosków i, co najważniejsze, coraz częściej otrzymujemy wsparcie, o które się ubiegamy – podkreśla prezydent Pokora. Tylko w ostatnich dwóch miesiącach miasto pozyskało 8,5 mln zł na zakup autobusów elektrycznych dla MPK i budowę stacji ładowania do nich oraz dotację w wysokości 2,6 mln zł na wymianę oświetlenia ulicznego na energooszczędne LED, a także 2,5 mln zł na termomodernizację kamienic i 1 mln zł na nasadzenie drzew i krzewów na Kępinie oraz budowę placu zabaw, siłowni plenerowej i ławek.
Projektem budżetu na 2021 rok miejscy radni zajmą się na najbliższej grudniowej sesji Rady Miasta. Ta planowana jest na połowę grudnia. Najprawdopodobniej 18 grudnia.
O komentarz do obecnej wersji budżetu Zduńskiej Woli na 2021 rok poprosiliśmy szefa Klubu Radnych z PiS w Radzie Miasta Zduńska Wola Damiana Kunerta, swego czasu kandydata w wyborach w 2018 roku na prezydenta Zduńskiej Woli, który o ten fotel walczył, o to stanowisko z Konradem Pokorą z KO. I przegrał. Przypomnijmy, że niezbyt długo porażką, jako startujący na włodarza Zduńskiej Woli, namaszczony przez PiS, nie tulił bólu. Już w grudniu 2018 roku został zatrudniony jako z główny specjalista w departamencie kultury i edukacji w Urzędzie Marszałkowskim, mając jedynie w dorobku licencjat??? Ale wracając do finansów Zduńskiej Woli. Odpowiedź D. Kunerta była lakoniczna wręcz: - Sprawdzamy, analizujemy ten projekt budżetu. Czy jest dobry? Trudno na razie powiedzieć (na 3 grudnia - przyp. siewie.tv). Czy będziemy zgłaszać do niego poprawki? Pewnie tak. Chodzi nam na pewno o wkłady miasta na wsparcie miejskiego sportu. Mieliśmy niedawno debatę z prezydentem o budżecie. Ale na ten moment nie powiem nic więcej. Będą komisje, będą dyskusje. Będą decyzje - uciął nagle rozmowę D. Kunert, kiedy został zapytany, czy jako radny ma wiedzę, na co m.in. wydane zostaną pieniądze na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska w Zduńskiej Woli w 2021 roku w wysokości szacowanej na ponad 26 milionów złotych... Obrady poprzedniej listopadowej sesji można obejrzeć na: --> https://esesja.tv/transmisja/11027/xxvii-sesja-rady-miasta-26-listopada-2020-r.htm

KaMi S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyKwarantanna i seks

Po kilkunastu dniach kwarantanny żona pyta męża:
- Zdzisiu, skarbie, nie masz ochoty na seks?
- Mam, mam i to jaką... Ale przecież nie można jeszcze wychodzić z domu...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u