Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Ukazał się jubileuszowy 20 tom "Biuletynu Szadkowskiego"

Ukazał się jubileuszowy 20 tom "Biuletynu Szadkowskiego"

01_okladkaBSzUkazał się 20. już tom „Biuletynu Szadkowskiego”. Jubileuszowy numer został objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera. Wydawany od dwudziestu lat „Biuletyn” zyskał uznanie nie tylko szadkowskiej społeczności, a jako interdyscyplinarne czasopismo regionalne ma ugruntowaną pozycję w środowisku akademickim i na rynku wydawniczym.

 

Kolejne numery czasopisma, publikowane z udziałem Uniwersytetu Łódzkiego oraz dzięki wsparciu władz samorządowych miasta i gminy Szadek, docierają do licznego grona odbiorców i odgrywają istotną rolę, dostarczając materiałów informacyjnych oraz analiz użytecznych w podejmowaniu racjonalnych działań na rzecz lokalnej społeczności, a także promując miasto i otaczający je region. „Biuletyn Szadkowski” – niezależnie od celów poznawczych i naukowych – pełni również funkcję edukacyjną jako źródło wiedzy o regionie i służy pogłębianiu poczucia lokalnej tożsamości oraz budowaniu małej szadkowskiej ojczyzny.
W 20. tomie znalazło się dwanaście artykułów, które poprzedza wprowadzenie podsumowujące dwadzieścia lat funkcjonowania czasopisma. Na uwagę czytelników zasługuje wywiad z prof. dr hab. Tadeuszem Marszałem – redaktorem naczelnym „Biuletynu”, a także galeria zdjęć prezentująca wyznawców religii mojżeszowej i ich świątynie w Szadku (zebrana i opracowana przez Jarosława Stulczewskiego). W jubileuszowym numerze znalazły się artykuły o następującej tematyce: Nowe Miasto w Szadku w kartografii XIX-wiecznej – niezrealizowane obietnice nowej przestrzeni społecznej (Zbigniew Głąb); Zagospodarowanie przestrzenne Szadku w okresie nowożytnym w świetle lustracji dóbr królewskich (Tomasz Figlus); Historia Szadku w „Studium historyczno-urbanistycznym” J. Goldberga (Tadeusz Marszał); Ksiądz Antoni Orchowski (1872–1923) – proboszcz i dziekan w Szadku (Mariusz Budkiewicz); Heterogeniczność przestrzenna postaw wyborczych mieszkańców gminy Szadek w wyborach europejskich i parlamentarnych w 2019 roku (Paulina Kurzyk); Dostępność do wybranych instytucji kultury w powiecie zduńskowolskim (Paulina Sapińska); Zarys struktury osadniczej regionu szadkowskiego w 1827 r. (Tadeusz Marszał); Studia nad rozwojem sieci szkolnictwa podstawowego w gminie miejsko-wiejskiej Szadek (Monika Cepil i Tomasz Figlus); Działalność Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Sikucinie (1954–1958) (Jarosław Stulczewski); Rosyjska ikona podróżna odkryta na cmentarzu przykościelnym w Lutomiersku (Łukasz Antosik i Błażej Muzolf), Marian Piotrowicz „Kometa” (1923–2019) (Dorota Stefańska) oraz analiza bibliograficzna „Biuletynu Szadkowskiego” z lat 2001–2020 (Izabela Michalska). Pełna treść wszystkich artykułów jest dostępna m.in. na stronie internetowej: https://czasopisma.uni.lodz.pl/biuletynszadkowski/index Zachęcamy do lektury!

Jarosław Stulczewski
Prezes Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u