Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Zduńska Wola w Światowym Forum Miejskim? No prawie...

Zduńska Wola w Światowym Forum Miejskim? No prawie...

konfaezdonzRadni z Klubu Prawa i Sprawiedliwości ze Zduńskiej Woli, czyli tak zwana opozycja miejska, na każdej niemal komisji i na sesjach twierdzi, że miasto za prezydentury Konrada Pokory znajduje się w marazmie i nic się w nim nowego nie dzieje. Często na władzach miasta i urzędnikach nie pozostawiają tak zwanej suchej nitki. A tymczasem okazuje się, że Zduńska Wola wcale takim grajdołkiem nie jest. Coś się jednak w tym mieście dzieje.

 

Zduńska Wola znalazła się bowiem po raz kolejny w elitarnym gronie, bowiem samorząd zaprezentował miasto podczas prestiżowej konferencji międzynarodowej. Taką szansę otrzymało tylko sześć samorządów z Europy. To krok do aktywnego udziału Zduńskiej Woli w Światowym Forum Miejskim ONZ. Gdzie nastąpiła prezentacja? O tym poniżej.
– Nie było łatwo się zakwalifikować – mówi Michalina Łagunionok z Biura Strategii i Rozwoju Miasta.
– Najpierw organizatorzy oczekiwali opisania projektów, które wskazują, że miasto idzie drogą zrównoważonego rozwoju. Na tym etapie nasza aplikacja została oceniona jako „imponująca” – dodaje.
Urząd ze Zduńskiej Woli przedstawił w niej kompleksowy program walki ze smogiem, który obejmuje dopłaty do wymiany pieców węglowych, termomodernizację kamienic, rozbudowę ciepło- i gazociągów. Pokazał inwestycje w energooszczędne oświetlenie uliczne, autobusy elektryczne oraz strategię przywracania miasta rowerzystom i pieszym. Ekspertów zainteresował też rozwój Kępiny oraz projekty integrujące mieszkańców, jak plac zabaw dla dzieci pełno- i niepełnosprawnych oraz międzypokoleniowy skwer na pasażu Powstańców Śląskich, a ten ma się w przyszłym roku stać miejscem spotkań dla seniorów i młodzieży z fontanną, amfiteatrem czy piłkarzykami. – Eksperci byli pod wrażeniem zmian, które zaszły w Zduńskiej Woli. Szczególnie wysoko ocenili naszą troskę o jakość życia mieszkańców i ochronę środowiska – mówi Michalina Łagunionok. By jednak otrzymać szansę zaprezentowania się na forum należało jeszcze przedstawić wyzwanie, z którym miasto się zmaga. – To dla nas idealny moment. Jesteśmy na etapie prac nad nową strategią rozwoju Zduńskiej Woli, przeprowadziliśmy konsultacje z mieszkańcami, więc mamy już wstępnie zdefiniowane problemy. Wiemy, co utrudnia naszemu miastu rozwój – dodaje M. Łagunionok. Podczas konferencji urząd zaprezentował zjawisko, które nazwał „ciążeniem miasta ku metropolii”. – Oczywiście, wspominaliśmy, że walczymy ze smogiem, że się wyludniamy, że starzeje się nasze społeczeństwo. To jednak dotyczy wszystkim średnich miast w Polsce – wyjaśnia pani Łagunionok. Zduńską Wolę wyróżnia też położenie.
– Jesteśmy na tyle blisko Łodzi, że coraz więcej osób chce tam się uczyć i pracować. Jednocześnie na tyle od niej daleko, że uciążliwe dojazdy skłaniają ich ostatecznie do przeprowadzki – dodaje Michalina Łagunionok, która reprezentowała Zduńską Wolę na forum ekspertów i tam przedstawiała miejski projekt. Na konferencji zaprezentowano tylko kilka miast Unii Europejskiej, m.in. słoweński Maribor, niemieckie Essen czy hiszpańskie Vitoria Gasteiz. Spośród polskich miast, w elitarnym gronie – prócz Zduńskiej Woli – znalazły się tylko Kielce, Jaworzno, Iława, Piaseczno i Skawina. Konferencja odbyła się on-line.
– Cieszymy się, że europejscy eksperci wysoko oceniają zmiany, które następują w naszym mieście – mówi prezydent Konrad Pokora. – Zaproszenie do tej konferencji to duże wyróżnienie, ale to dopiero początek drogi. W 2022 r. w Katowicach odbędzie się Światowe Forum Miejskie ONZ. Chcemy w nim aktywnie uczestniczyć, promując nasze miasto wśród delegatów z całego świata – mówi. Konferencję zorganizowała Europejska Sieć Wiedzy o Miastach z siedzibą w Hadze oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Prezentacja na tym forum to kolejne w ostatnim czasie wyróżnienie dla Zduńskiej Woli. Nie tak dawno w listopadzie Polski Fundusz Rozwoju wybrał Zduńską Wolę do prestiżowej imprezy programistycznej Hackathon dla Miast. Zakwalifikowano do niej tylko cztery samorządy z kraju spośród kilkudziesięciu zgłoszonych kandydatur.

KaMi S.

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyPrzychodzi karzeł do księgarni...

---------------------------------

Przychodzi karzeł do księgarni i pyta:
- Czy są jakieś książki o dyskryminacji karłów?
- Oczywiście, o, tam, na najwyższej półce.

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u