Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Zduńska Wola monopoliście śmieciowemu powiedziała "NIE". I go pokonała w KIO. Dawid wygrał z Goliatem

Zduńska Wola monopoliście śmieciowemu powiedziała "NIE". I go pokonała w KIO. Dawid wygrał z Goliatem

smieciezdZduńska Wola wygrała ze śmieciowymi gigantami. Wyrok w tej sprawie zapadł przed Krajową Izbą Odwoławczą. Zduńskowolski Urząd Miasta wygrał spór z Remondisem, FB Serwis i FCC Polska. Dzięki temu, od nowego roku, wywozem śmieci z domów zduńskowolan zajmie się przedsiębiorstwo powołane przez miasto.

 

Jak informuje Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej, doszło do precedensu w odbiorze odpadów w kraju! Mowa o Zduńskiej Woli. Miasto już przed wakacjami zdecydowało się powołać własną spółkę, która będzie alternatywą na rosnące z roku na rok koszty odbioru śmieci od zduńskowolan. Przez ostatnie lata monopol na tę usługę miała w Zduńskiej Woli firma Remondis. Na samorząd leciały kalumnie, bo mieszkańcy byli przerażeni coraz większymi opłatami za odbiór domowych odpadków. Teraz każdy zameldowany w mieście, który segreguje śmieci, musi płacić 28 zł miesięcznie. Osoby, które zadeklarowały, że śmieci segregować, nie będą płacić dwa razy tyle. Spółka została powołana przez Radę Miasta w lipcu. W sierpniu pracę zaczął zarząd - jednoosobowy. Jego prezesem jest od połowy września Paweł Kurzawski. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej zamierza obsługiwać mieszkańców z pomocą 7 samochodów - śmieciarek. Auta będą leasingowane. Zatrudnienie w spółce to 28 osób (http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/11937-rodziny-ze-zduskiej-woli-ktore-zadeklaruj-kompostowanie-mieci-zapac-o-2-z-od-osoby-mniej-ni-inni ). Siedzibę firma ma na terenie bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, gdzie ma też powstać Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów. Powołano też Radę Nadzorczą spółki: Arkadiusz Cieślak – Przewodniczący, członkowie: Bartosz Marchel i Marcin Książyk. Dodajmy, że już na początku lipca Rada Miasta Zduńska Wola wyposażyła spółkę w kapitał w wysokości miliona złotych. Te pieniądze pozwoliły zarządowi na założenie i przygotowanie przedsiębiorstwa do działania.
Jak podaje PAP, miasto zdecydowało się powołać własną spółkę do odbioru odpadów, bo od kilku lat borykało się z monopolistą, który corocznie podnosił w przetargach cenę za swoje usługi. Impulsem do działania był więc nieustanny wzrost cen usług świadczonych przez firmy zewnętrzne. Kiedy na początku 2020 roku urząd rozpisał przetarg na sześć miesięcy (od 1 czerwca do 31 grudnia br. ), Remondis zażądał 6,92 mln zł, a FB Serwis – 7,85 mln zł. Dla porównania, za poprzednie dwa lata współpracy z miastem Remondis otrzymał nieco ponad 13 mln zł. Oznaczało to niemal czterokrotny wzrost cen! Prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora przyznaje, że wzrost cen częściowo wynikał z rosnących kosztów administracyjnych narzucanych przez rząd, ale jak zaznaczył "czuliśmy coraz większą presję cenową".
- Obawialiśmy się, że w kolejnym przetargu firmy zażądają jeszcze więcej, a tego nie udźwigną domowe budżety zduńskowolan. By nie być skazanym na współpracę z przedsiębiorstwami zewnętrznymi, zaczęliśmy budować miejską spółkę – wyjaśnił Konrad Pokora. W listopadzie br. urząd ogłosił w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, że od 1 stycznia 2021 r. wywóz śmieci od mieszkańców powierza powołanemu przez siebie Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej. W odpowiedzi spółka Remondis wniosła odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Argumentowała, że miasto naruszyło przepisy prawa zamówień publicznych i ograniczyło konkurencję. Do sporu dołączyły też inne firmy – FB Serwis i FCC Polska, choć na terenie miasta nie działały, ale poparły stanowisko Remondisu.
- To była walka Dawida z Goliatem. Po jednej stronie najlepsze kancelarie prawne, reprezentujące wielkie firmy, po drugiej nasi prawnicy, w których racje nigdy jednak nie wątpiłem – nie kryje satysfakcji prezydent Konrad Pokora. Urząd utrzymywał, że miał prawo wskazać miejską spółkę do odbioru odpadów i że służy to poprawie jakości obsługi mieszkańców. Krajowa Izba Odwoławcza przyznała rację Zduńskiej Woli.
- Udział w sprawie trzech dużych firm i zaangażowanie przez nie najlepszych prawników pokazuje, że to nie był spór tylko o Zduńską Wolę. Biliśmy się w imieniu wszystkich polskich samorządów, dla których przetarliśmy szlak. Pokazaliśmy, że zgodnie z prawem można oddać sprawę śmieci w ręce miejskich spółek – dodał prezydent.
Pomyślny dla urzędu wyrok oznacza, że MPGK w Zduńskiej Woli rozpocznie od nowego roku odbiór odpadów z domów i mieszkań na terenie miasta. Spółka jest już do tego niemal gotowa; trwają ostatnie przygotowania do uruchomienia systemu. Swoją siedzibę będzie miała przy ulicy Sieradzkiej, w bliskim sąsiedztwie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji.
- Jestem realistą, więc nie obiecuję mieszkańcom spadku cen wywozu odpadów, ale jestem przekonany, że to zwycięstwo uchroni portfele zduńskowolan przed kolejnymi szokowymi podwyżkami – ocenił Konrad Pokora.

KaMi S


Jak wyglądają opłaty w innych gminach: http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/11151-w-wartkowicach-i-wieruszowie-od-1-marca-opaty-za-wywoz-mieci-id-ostro-w-gor

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyBieda, a ty sobie ptaszka stroisz!

To było nie tak dawno, pod koniec ubiegłego wieku. Stara chałupa na końcu wsi Brzęczyszczykowice, ubogie małżeństwo, bo przecież nie było jeszcze wtedy 500 plus, wychowujące ośmioro dzieci.
Pewnego wieczora chłop, pouczony przez lekarza, z namaszczeniem zakłada prezerwatywę. Widząc to małżonka oburzona podnosi lament:
- Jasiu, czyś ty zgłupiał do reszty? Dzieci butów na zime nie maja, a ty se ptaszka stroisz?!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u