Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Firma Ferax w upadłości! Marka Gatta zniknie?

Firma Ferax w upadłości! Marka Gatta zniknie?

gattaaaNiepokojące wieści ze Zduńskiej Woli. Spółka Ferax, jeden z największych polskich producentów rajstop, pończoch oraz innej odzieży damskiej i męskiej, ogłosiła upadłość. A to oznacza, że zniknąć może z rynku rozpoznawalna marka Gatta - kocica. Póki co z futsal ekstraklasy wycofano drużynę piłkarzy Gatta.

 

Jak informuje portal onet.pl, w październiku ubiegłego roku marka Gatta obchodziła 27. urodziny. Dwudziestych ósmych może nie doczekać. Sąd w Łodzi ogłosił upadłość firmy Ferax , która - choć w kryzysie - wychodziła właśnie na prostą, kiedy nadeszły lockdowny i ich skutki. Spółka informuje, że to pomyłka informacyjna sądu, że ogłoszona została nie upadłość, lecz sanacja. Chronić ma ją przed wierzycielami i pozwoli przetrwać pandemię, a być może wrócić do zysków. Ferax już wcześniej miał problemy, ale powoli się z nich wydobywał. Wtedy nadeszły jednak obostrzenia rządowe na czas pandemii i... Sąd ogłosił 13 stycznia upadłość i sanację. To nie oznacza likwidacji, ale ochronę przed wierzycielami. Spółka ma czas, żeby przeprowadzić restrukturyzację i wyjść na prostą. Jest zadowolona z orzeczenia sądu. Na koniec 2019 roku firma miała jeszcze ponad osiem milionów złotych środków pieniężnych i 83 mln zł kapitałów własnych.
"Restrukturyzacja kosztów, zmiany w zakresie efektywności produkcji w 2019 r. doprowadziły do wygenerowania zysku na sprzedaży, co dobrze rokuje dla przyszłości firmy" - pisał zarząd spółki Ferax w raporcie za 2019 rok. Spółka zmierzała optymalizować pracę magazynów i pakowania, zwiększać eksport pod własną marką, by wyjść na plus. Niestety blokady rządowe nakładane na handel mogą doprowadzić do tego, że się nie uda i prawie 1,4 tys. osób w zakładach w Zduńskiej Woli oraz sklepach sieci Gatta straci pracę. W tym 42-tysięcznym mieście jest to jeden z ważniejszych pracodawców. Choć nie płaci dużo - średnia w firmie w 2019 roku wynosiła około 3,5 tys. zł brutto.
Zaznaczmy też, że firma Ferax swoje kolekcje bielizny i rajstop znanych pod rozpoznawaną marką Gatta, produkuje w kraju i jest jednym z ostatnich dużych producentów wyrobów odzieżowych, którzy nie przenieśli jeszcze zakładów do Chin, Bangladeszu, czy Wietnamu. W ofercie sklepów ma też: sukienki, spódniczki, bluzki, body, swetry, bluzy, spodnie, legginsy, bieliznę tradycyjną i bezszwową. Sprzedaż realizowana była przez sieć 130 sklepów, z czego 33 w modelu franczyzowym. Jej wyroby trafiały do Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, a także na inne kontynenty, m.in. do USA i Australii.
W sierpniu na forach gowork.pl pracownicy informowali o prowadzonej w firmie restrukturyzacji. Zarząd podjął w końcu decyzję o tzw. sanacji i w ten sposób poprosił sąd o ochronę przed wierzycielami. Jeśli z dokumentów wynika, że firma ma szanse na restrukturyzację i jest prowadzona profesjonalnie, to sąd wydaje decyzję pozytywną dla firmy. Tak się stało w przypadku Gatty" - komentuje Dziewit. Na czym polega sanacja? Wyznaczany jest zarządca sądowy, ale skład zarządu zwykłego może pozostać ten sam. Tak sąd zdecydował w tym przypadku. Wygasają jednak wszystkie pełnomocnictwa i prokury i tylko zarządca może ich udzielać.
Spółka chroniona jest od tego momentu przed wierzycielami, czyli między innymi przed właścicielami galerii handlowych i czynszami. Dłużnicy nie mają prawa do zajęć komorniczych i zajęć rachunków bankowych. Uchyleniu podlegają również zajęcia dokonane przed dniem otwarcia sanacji. Wynajmujący z mocy prawa nie ma już prawa do zajęcia towaru, wymiany zamków lokalu, odcięcia prądu, zabrania gotówki z kasy. "Spadek sprzedaży w lokalach, pomimo wzrostów w sklepie internetowym w sieci, to pierwszy powód uruchomienia postępowania sanacyjnego. Drugi powód to wysokość czynszów i kosztów wspólnych w galeriach handlowych" - podaje Daniel Dziewit z portalu przeliczeni.pl. Spółka już przed pandemią miała problemy i dopiero stopniowo wychodziła na prostą. W 2019 roku strata netto wyniosła 4,4 mln zł w porównaniu do 9 mln zł straty w 2018 roku. Z kapitału zapasowego pokryto stratę z lat ubiegłych 24,6 mln zł, a spółka dysponowała jeszcze 8,4 mln zł środków pieniężnych. Przychody wzrosły o 8 proc. do 238 mln zł, a wypracowany lata temu kapitał własny wynosił jeszcze 83 mln zł.
Co dalej z marką Gatta? - Otwarcie przez sąd postępowania sanacyjnego jest decyzją pozytywną i oczekiwaną przez Gattę - informuje Małgorzata Barton, menadżer ds. marketingu w Ferax Sp. z o.o. Ta decyzja pozwoli firmie realizować sprzedaż na dotychczasowych zasadach. Zarówno sklepy stacjonarne, jak i sklep internetowy działają płynnie, codzienna sprzedaż oraz wysyłki są realizowane zgodnie z zamówieniami. Klienci mają stały i swobodny dostęp do pełnej oferty produktowej, a także bez przeszkód mogą korzystać m.in. z prawa do reklamacji czy zwrotu zakupionego towaru - dodaje Małgorzata Barton. Wskazała, że sąd zezwolił spółce na samodzielne działanie w ramach bieżącej działalności operacyjnej. Wyznaczył również zarządcę w osobie dr. Patryka Filipiaka z Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja S.A. z siedzibą w Warszawie, "renomowanego podmiotu na rynku doradztwa restrukturyzacyjnego".

na podstawie materiałów onet.pl

opr. KJB

foto: gatta.pl

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyBieda, a ty sobie ptaszka stroisz!

To było nie tak dawno, pod koniec ubiegłego wieku. Stara chałupa na końcu wsi Brzęczyszczykowice, ubogie małżeństwo, bo przecież nie było jeszcze wtedy 500 plus, wychowujące ośmioro dzieci.
Pewnego wieczora chłop, pouczony przez lekarza, z namaszczeniem zakłada prezerwatywę. Widząc to małżonka oburzona podnosi lament:
- Jasiu, czyś ty zgłupiał do reszty? Dzieci butów na zime nie maja, a ty se ptaszka stroisz?!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u