Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Województwo łódzkie uruchomiło kolejne trasy autobusowe

Województwo łódzkie uruchomiło kolejne trasy autobusowe

linieautobusowe139 linii autobusowych, 1500 kilometrów tras, 256 miejscowości przestaje być białymi plamami na mapie komunikacyjnej regionu - wyliczał marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber na konferencji poświęconej tworzeniu nowych linii autobusowych. Odbywa się to dzięki wsparciu z rządowego Funduszu rozwoju przewozów autobusowych.

 

Program rządowy, którego celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu transportowemu, funkcjonuje od czerwca 2019 roku. Województwo Łódzkie od razu do niego przestąpiło uruchamiając 29 wojewódzkich linii autobusowych. - Program ma za zadanie dofinansowywanie takich linii i połączeń autobusowych, które były nierentowne, ale zdaniem mieszkańców i samorządowców są one potrzebne z różnych względów - zarówno społecznych jak i gospodarczych - tłumaczył na konferencji wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. - Mamy ponad 37 samorządów, które biorą w nim udział. Spośród nich niewątpliwie prym wiedzie samorząd województwa łódzkiego. Spośród wszystkich wniosków, wniosek samorządu województwa łódzkiego jest największym, najbardziej kompleksowym i najbardziej logicznie i racjonalnie zaplanowanym, dlatego że nie tylko bierze pod uwagę całość województwa łódzkiego, nie tylko połączenia autobusowe w poszczególnych gminach i powiatach, ale również połączenia kolejowe jak i dostępność do kursów autobusowych na terenie całego regionu.
W 2021 roku przewozy, których organizatorem jest Województwo Łódzkie, będą realizowane na dotychczasowych 36 liniach komunikacyjnych, które zostały zmodyfikowane według sugestii pasażerów, samorządów lub operatorów autobusowych. Zmienione zostały godziny odjazdów, trasy i wprowadzono nowe przystanki. Uruchomione zostaną też trzy zupełnie nowe linie w relacjach:
Łęczyca - Parzyce - Łódź,
Opoczno - Bukowiec nad Pilicą - Tomaszów Mazowiecki,
Poddębice – Puczniew - Lutomiersk.

Planowana łączna kwota dopłaty ze strony budżetu państwa z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych wyniesie 14 mln 858 tys. zł. Obecny na konferencji prasowej starosta opoczyński Marcin Baranowski, podkreślił, że program przywracania linii komunikacyjnych sprawił, że w jego powiecie autobusy trafiły do miejscowości, przez które nigdy dotąd nie jeździły. - Reagowaliśmy cały czas na głosy mieszkańców, samorządowców, a przede wszystkim młodzieży szkolnej. Ta sieć komunikacyjna, która została stworzona w powiecie opoczyńskim, tak naprawdę odpowiedziała na zapotrzebowania wszystkich mieszkańców. Zniknęły białe plamy, a mieszkańcy są bardzo zadowoleni – dodał starosta.
- Linie, które uruchomiliśmy w ramach programu zaczynają nam przynosić zyski - pochwalił się uczestniczący w spotkaniu prezes zarządu PKS Łęczyca Krzysztof Mordzak. - Od pasażerów dostajemy podziękowania na Facebooku, na stronie internetowej, że wrócił do nich autobus. W 2021 roku autobusy wojewódzkie dotrą do 120 spośród 177 gmin na terenie województwa.

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

zdjęcia: Sebastian Sołtyszewski

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyBieda, a ty sobie ptaszka stroisz!

To było nie tak dawno, pod koniec ubiegłego wieku. Stara chałupa na końcu wsi Brzęczyszczykowice, ubogie małżeństwo, bo przecież nie było jeszcze wtedy 500 plus, wychowujące ośmioro dzieci.
Pewnego wieczora chłop, pouczony przez lekarza, z namaszczeniem zakłada prezerwatywę. Widząc to małżonka oburzona podnosi lament:
- Jasiu, czyś ty zgłupiał do reszty? Dzieci butów na zime nie maja, a ty se ptaszka stroisz?!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u