Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Budynek dworca PKP w Łasku do wynajęcia

Budynek dworca PKP w Łasku do wynajęcia

pkplaskJak informuje portal transportpubliczny.pl, zarządca dworca kolejowego w Łasku szuka nowego przeznaczenia dla budynku, w którym niegdyś mieściła się poczekalnia dla podróżnych, kasy oraz pomieszczenia kolejarskie. Obiekt został zamknięty dwadzieścia lat temu, a szansą na jego ponowne otwarcie byłoby znalezienie najemcy. To jednak może okazać się trudne, bo stacja kolejowa jest znacznie oddalona od centrum miasta.

 

PKP SA przedstawiły na łamach swojej strony internetowej ofertę wynajmu całego dworca kolejowego Łask. Znajdujący się na granicy Łasku i Wiewiórczyna obiekt od lat nie jest dostępny dla podróżnych, a wygląd budynku raczej nie jest zachęcającą wizytówką kolei w regionie łódzkim. Znalezienie najemcy może być trudne, zwłaszcza że – jak przyznaje spółka – mimo licznych prób znalezienia nowego administratora dotychczas nie było zainteresowania ze strony przedsiębiorców.

Stan techniczny budynku jest dostateczny

– To właśnie brak najemców, likwidacja kas biletowych i wyprowadzenie się dyżurnego ruchu sprawiły, że budynek przestał pełnić swoją funkcję. Obiekt jest nieczynny od blisko dwóch dekad – mówi Aleksandra Grzelak, główny specjalista w Wydziale Komunikacji Polskich Kolei Państwowych. Zwraca przy tym uwagę na znaczne oddalenie łaskiej stacji od centrum miasta. Czas dojścia pieszego do obszaru śródmiejskiego to około pół godziny. Parterowy, niepodpiwniczony budynek dworcowy z 1903 r. został zbudowany z cegły.
– Drewniany, dwuspadowy dach pokryty jest dachówką – opisuje przedstawicielka PKP SA. Stan techniczny obiektu jego właściciel ocenia jako dostateczny. – Wymaga on jednak remontu – zastrzegła nasza rozmówczyni. Według przedstawionych przez nią danych konieczna jest m.in. wymiana konstrukcji dachowej, wszystkich okien i drzwi.

W 2018 r. budynek został odmalowany

Pomimo niewykorzystywania budynku w ostatnich latach Polskie Koleje Państwowe przeprowadziły pewne stosunkowo drobne prace. – W 2018 roku nasi pracownicy odnowili elewację dworca, a w 2019 roku zabezpieczyli go przed dostępem osób trzecich – relacjonuje Aleksandra Grzelak. Ściany budynku zostały rzeczywiście odmalowane, przy czym pokrycie cegieł czerwoną farbą może budzić wątpliwości estetyczne. Stacja kolejowa Łask jest jednym z dwóch – obok przystanku w Łasku-Kolumnie – punktów obsługi podróżnych w tym 17-tysięcznym mieście. Jest położona przy linii kolejowej nr 14 biegnącej z Łodzi przez Zduńską Wolę, Sieradz, Ostrów Wielkopolski, Leszno i Głogów do granicy państwa w Zasiekach. Zatrzymują się tu pociągi ŁKA z Łodzi do Sieradza i Ostrowa Wielkopolskiego, Polregio z Łodzi do Poznania i PKP Intercity z Wrocławia do Warszawy. Czy znajdzie się firma, która w ponadstuletnim budynku, zdecyduje się na działalność gospodarczą? PKP liczy, że przy tym podejściu może w końcu finał będzie pozytywny. Kilka lat temu łaskowianie pytani, co ich zdaniem powinno się mieścić w tym budynku wskazywali m.in. na galerię sztuki, restaurację, kawiarnię a nawet na małe, kameralne kino studyjne. Pierwsze pomysły nawiązywały do zagospodarowania podobnego obiektu w Wieluniu-Dąbrowie.

Opr. KaMi S

laskpkp1

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyBieda, a ty sobie ptaszka stroisz!

To było nie tak dawno, pod koniec ubiegłego wieku. Stara chałupa na końcu wsi Brzęczyszczykowice, ubogie małżeństwo, bo przecież nie było jeszcze wtedy 500 plus, wychowujące ośmioro dzieci.
Pewnego wieczora chłop, pouczony przez lekarza, z namaszczeniem zakłada prezerwatywę. Widząc to małżonka oburzona podnosi lament:
- Jasiu, czyś ty zgłupiał do reszty? Dzieci butów na zime nie maja, a ty se ptaszka stroisz?!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u