Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Zduńskowolski pośredniak szykuje się do przenosin

Zduńskowolski pośredniak szykuje się do przenosin

pupzdwolaTo ważna wiadomość dla blisko 4,6 tys. bezrobotnych z powiatu zduńskowolskiego. Jak i tych, którzy chcą się zarejestrować w przyszłości. Bo bezrobotnych tu przybywa w zastraszającym tempie. W styczniu było ich o 390 więcej niż w grudniu 2012 roku! Zapewne duży wpływ na takie statystyki miało bankructwo Browaru Staropolskiego, jak i wszędobylski kryzys, jaki dotknął wiele małych placówek handlowych w mieście i powiecie...

 

Stopa bezrobocia w powiecie zduńskowolskim w styczniu 2013 roku była jedną z najwyższych od kilku lat. Jest wyższa niemal o 2 procent niż średnia w kraju i wyższa o 1.1 procent niż w województwie łódzkim. W styczniu przekroczyła 15 procent. Blisko 4,6 tys. zarejestrowanych bezrobotnych musi się "odhaczać" w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy przy ul. Szadkowskiej. Budynek jednak od lat nie jest dostosowany dla większości bezrobotnych. A już na pewno nie dla osób niepełnosprawnych. Do stanowisk pracowników obsługujących zarejestrowanych trzeba się dostać na piętro po pokonaniu stromych schodów. Kłopoty z dotarciem na piętro miały też osoby starsze i matki z małymi dziećmi. Zdarzało się, że sprawy osób, które nie były w stanie wejść po stromych schodach do urzędu, załatwiane były na pobliskim parkingu. Na ciasnotę narzekali i jeszcze wciąż narzekają pracownicy. Ciasno i duszno (bez względu na porę roku) jest także na korytarzach. Podczas spotkań z doradcami brak intymności. Petenci narażeni są na to, że każde ich słowo w małych pomieszczeniach trafia do cudzych uszu. Na szczęście takie utrudnienia potrwają jeszcze kilka tygodni. Najprawdopodobniej od połowy marca PUP przeniesie się już do nowej, przestronnej siedziby przy ul. Getta Żydowskiego, po przychodni Centrum Medyczne. Nie powiodły się bowiem wielomiesięczne negocjacje z Urzędem Marszałkowskim, bo siedziba PUP była własnością Skarbu Państwa, w sprawie przejęcia przez starostwo powiatowe w Zduńskiej Woli budynku przy Szadkowskiej, w którym mieści się pośredniak. Marszałek chciał za obiekt 1,7 mln zł. Powiat z kolei chciał zapłacić nie więcej jak 1,1 mln zł i miał nawet w planach modernizację siedziby. Ale ten pomysł już można między bajki włożyć. PUP zostanie zatem przeniesiony. Do obiektu po byłej przychodni przy ul. Getta . Decyzja o przekazaniu budynku po dawnej przychodni Powiatowemu Urzędowi Pracy zapadła w kwietniu 2012 roku. W obiekcie trwają ostatnie prace adaptacyjne: malowanie, wymiana podłóg, remont sanitariatów. Trwa budowa sieci teleinformatycznej. Ma być także przeprowadzona termomodernizacja. Na ten cel Starostwo chce pozyskać środki z funduszy zewnętrznych w ramach Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Wiadomo, że w nowym budynku na parterze będzie się mieściła sala obsługi klientów. Powiatowy Urząd Pracy doczeka się też wreszcie archiwum z prawdziwego zdarzenia. Obecne mieście się w niewielkiej salce na piętrze. Przystosowanie budynku na potrzeby działalności Powiatowego Urzędu Pracy pochłonie ok. 400 tys. zł.

ED

INFORMACJA O SYTUACJI BEZROBOCIA W POWIECIE ZDUŃSKOWOLSKIM W STYCZNIU 2013 R.

Wyszczególnienie (Ogółem, W tym kobiety, Wzrost/Spadek w stosunku do miesiąca poprzedniego):

Liczba bezrobotnych 4586, 2214, + 390
Osoby zarejestrowane z prawem do zasiłku 766, 330, + 131
Osoby zarejestrowane bez prawa do zasiłku 3820, 1884, + 259
Osoby dotychczas nie pracujące 528, 296, + 29
Osoby do 25 roku życia 924 461 + 76
Osoby wyłączone z ewidencji z powodu podjęcia pracy 123, 66, - 25

Stopy bezrobocia podane przez GUS:
Stan na koniec miesiąca grudnia 2012 roku
Polska 13,4%
Województwo Łódzkie 14,0%
Powiat Zduńskowolski 15,1%
Bezrobotni wg gmin na koniec stycznia 2013 roku
Zduńska Wola miasto 3.120, w tym kobiet 1.555
Szadek 383, w tym kobiet 172
Zapolice 322, w tym kobiet 136
Zduńska Wola gmina 761, w tym kobiet 351
Razem 4586, w tym kobiety 2214

Zwolnieni z przyczyn zakładu pracy
Zduńska Wola miasto 161
Gmina Szadek 19
Gmina Zapolice 13
Gmina Zduńska Wola 31
Razem: 224

Stopa bezrobocia, wielkość statystyczna opisująca zjawisko bezrobocia. W praktyce stosowane są dwa sposoby jej obliczania: pierwszy, używany w większości krajów świata, określa stopę bezrobocia jako stosunek liczby osób zarejestrowanych jako poszukujące pracy do zasobu siły roboczej. Drugi, stosowany rzadziej, jest relacją liczby osób zarejestrowanych jako poszukujące pracy do liczby ludności w wieku produkcyjnym, tj. do liczby osób w granicach wiekowych określających w danym kraju wiek produkcyjny (w Polsce 16-60 lat dla kobiet i 16-65 lat dla mężczyzn). Stopa bezrobocia obliczona drugim sposobem jest zawsze niższa, bo liczebność ludności w wieku produkcyjnym jest zawsze większa od liczebności zasobu siły roboczej.
Stopa bezrobocia nie jest dokładnym miernikiem rozmiarów bezrobocia, ponieważ zawsze istnieje grupa bezrobotnych, którzy poszukują pracy na własną rękę nie rejestrując się w urzędzie zatrudnienia, a równocześnie wielu zarejestrowało się tylko po to, by skorzystać z prawa do zasiłku, nie mając zamiaru podjęcia pracy.
Rozróżnia się rzeczywistą i naturalną stopę bezrobocia. Rzeczywista stopa bezrobocia dotyczy wszystkich bezrobotnych, niezależnie od przyczyn, dla których pozostają bez pracy. Naturalna stopa bezrobocia dotyczy tylko bezrobotnych dobrowolnie, tzn. tych, których pozostawanie bez pracy nie wynika ze stanu koniunktury. Szacuje się, że naturalna stopa bezrobocia wynosi ok. 3-4%, a bezrobocie tej wielkości uznaje się za korzystne dla gospodarki.

ED

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySynku, jak mogłeś...

Matka strasznie beszta syna, który wybrał się do klubu ze striptizem.
- Jak mogłeś! To straszne, to obrzydliwe! Pewnie widziałeś tam rzeczy, których nie powinieneś zobaczyć!
- Tak. - odpowiada syn - Widziałem tam ojca!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u