Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Sieradzkie muzeum zaprasza na dwie wystawy ze zbiorów Archiwum Państwowego w Warszawie

Sieradzkie muzeum zaprasza na dwie wystawy ze zbiorów Archiwum Państwowego w Warszawie

zaproszenie-obliczankiMuzeum Okręgowym w Sieradzu zaprasza jutro 13 lipca, godzina 15.30, na otwarcie dwóch wystaw ze zbiorów Archiwum Państwowego w Warszawie. Godzinę później rozpocznie się spotkanie z historykiem Markiem Królem, na temat historii Sióstr Obliczanek w Błaszkach.

 

Pierwsza z wystaw, zatytułowana „Od wojny do wojny, czyli, obraz życia Warszawy w czasach przełomu", nawiązuje do trzech wydarzeń rocznicowych; do pierwszej wojny światowej, stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz do 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Przybliżając sytuację Warszawy i jej mieszkańców w tym okresie, zwraca również uwagę na różne aspekty konfliktu zbrojnego. Pierwsza wojna światowa przyniosła Polakom niepodległość, a tym samym możliwość budowy własnego państwa, okazała się zatem, ze względu na ten skutek, rzeczą pozytywną, druga wojna światowa natomiast brutalnie odebrała im ten dar. Ekspozycja przypomina realia życia w Warszawie w okresie od odzyskania niepodległości w 1918 r. do jej utraty w 1939 r. Skupia się jednak zdecydowanie na wydarzeniach z września 1939 r. oraz z pierwszego roku okupacji. Została przygotowana na podstawie materiałów archiwalnych z zasobu własnego archiwum oraz ze zbiorów Studium Polski Podziemnej w Londynie.
Druga wystawa nosi tytuł „Umówiłem się z nią na dziewiątą..., czyli o rozrywkach przedwojennej Warszawy". Na przykładzie ponad 120 fotografii i grafik oraz relacji i wspomnień, pokazuje ofertę kulturalną i rozrywkową przedwojennej Warszawy. Zabiera do modnych kawiarni i restauracji, w których toczyło się życie towarzyskie ówczesnej stolicy, do teatrów i kin, na elitarne rauty i bale wydawane we wnętrzach zamku królewskiego, Hotelu Europejskiego i Akademii Sztuk Pięknych. Zaprasza na nadwiślańskie plaże i wycieczki statkiem na Bielany,do popularnych kabaretów i na dancingi do Adrii.
Spotkanie z historykiem Markiem Królem - ,,100 - LAT SIÓSTR OBLICZANEK W BŁASZKACH - historia zgromadzenia''. będzie poświęcone dziejom sióstr obliczanek, które przybyły do tego miasteczka w 1920 r. i założyły tam pensję dla dziewcząt na prawach szkoły średniej. Dzięki temu na początku niepodległości w Błaszkach funkcjonowały dwie szkoły średnie, co stanowiło pewnego rodzaju wyróżnik miasteczka na tle podobnych wielkością miejscowości, które takich szkół nie posiadały.Po kilku latach szkoła została jednak zlikwidowana i i siostry utworzyły ochronkę dla dzieci, która z czasem zamieniła się w przedszkole, funkcjonujące także w okresie PRL. Siostry wychowały znaczną część młodzieży, przygotowując ją do przyjęcia sakramentów, służąc także pomocą miejscowej parafii. Poza liczącą sobie ponad 120 lat Strażą Pożarną siostry są najdłużej działającą w miasteczku organizacją, zapisaną pozytywnie w historii miasteczka.

(opr. KJB)

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

Z krainy dowcipu

terkamichal24
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u