Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Nowe eksponaty - darowane MHM Zduńska Wola. Cenne, wyjątkowe

Nowe eksponaty - darowane MHM Zduńska Wola. Cenne, wyjątkowe

mhm4Zduńskowolanie pokochali Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. I wielu stara się wzbogacić jego zasoby. A ta miłość przełożyła się właśnie na zacne, żeby wręcz nie powiedzieć szacowne eksponaty. Z XIX-tego wieku...

 

Jak informuje na swoim portalu na FB ta placówka, wśród najnowszych eksponatów doszły nowe, bardzo cenne. Tym razem to unikatowe meble, Warto poświęcić im trochę uwagi m.in. ze względu na ich lokalny charakter oraz bardzo dobry stan zachowania. Meble pochodzą z Karsznic, z domu rodzinnego pani Grażyny Michalak-Molochidou. Dwa z przekazanych eksponatów można już obejrzeć na bieżącej wystawie stałej, o czym poniżej. W skład przekazanego właśnie zbioru do MHM wchodzą:
1) Szafa bieliźniarka- dębowa. Powstała w Polsce około 1900 r. Wykonana jest z barwionegolitego drewna. Posiada konstrukcję wieńcową, dwuskrzydłową, w wieńcu dolnym znajdują dwie szuflady. Szerokość drzwi różna, pierwotnie płycinę drzwi prawdopodobnie wypełniało lustro. Uwagę zwraca lewe skrzydło drzwi z delikatną ozdobą w formie mahoniowej intarsji oraz markieterii z macicą perłową. Szafa wsparta na niskich nóżkach w formie spłaszczonych prostopadłościanów. Posiada delikatne uszkodzenia, wynikające z codziennego użytkowania. Stan zachowania bardzo dobry. Wymiary: wysokość- 190 cm, szerokość- 110 cm, głębokość- 60 cm.
2) Szafa ubraniowa Powstała w Polsce około 1900 r. Wykonana jest z litego drewna sosnowego, woskowanego. Posiada konstrukcję wieńcowo-skrzyniową, dwuskrzydłową. Dolne szuflady wzdłuż całej długości. Płyciny drzwi posiadają trójdzielne oszklenie w górnej części. Nad drzwiami zwraca uwagę zwieńczenie z aplikacją snycerską. Okucia posiadają ozdobienia z motywem kwiatu ostu. Szafa wsparta na czterech nóżkach, przednie w formie spłaszczonych kul, tylne graniaste. Podobnie jak poprzednia, również ta szafa posiada delikatne uszkodzenia, wynikające z codziennego użytkowania. Stan zachowania bardzo dobry. Szafę można obejrzeć na ekspozycji w korytarzu, obok sklepiku muzealnego. Wymiary: wysokość- 169 cm, szerokość- 100 cm, głębokość- 52 cm.
3) Kanapa w stylu Ludwika Filipa. Powstała w Niemczech około 1860 r. Posiada konstrukcję sosnową fornirowaną mahoniem oraz dodatkowe elementy z litego mahoniu. Rama szkieletu jest mocno profilowana. Zwracają uwagę piękne snycerskie zdobienia z liśćmi akantu, ujmujący i centralny motyw kwiatowy. Kanapa tapicerowana, pokryta bordowym pluszem. Wsparta na czterech nogach, przednie kabriolowe, tylne wygięte esowato. Stan zachowania bardzo dobry, jedynie delikatne uszkodzenia i zdefasonowana tapicerka. Kanapę można obejrzeć na ekspozycji w Sali Wystawienniczej Tradycji Przemysłowych Zduńskiej Woli. Wymiary: wysokość- 127 cm, szerokość- 172 cm, głębokość- 84 cm.
4) Kolejnym lokalnym eksponatem jest portret pana Józefa Michalaka (1921-2021), ojca darczyńcy. Był on kolejarzem zatrudnionym od 1946 r. w parowozowni w Karsznicach jako robotnik wykwalifikowany.

MHM dziękuje pani Grażynie Michalak-Molochidou za przekazanie do zbiorów tych cennych rodzinnych pamiątek. Zaprasza również wszystkich chętnych do odwiedzania muzeum i obejrzenia z bliska wspomnianych eksponatów.
Siewie.tv poleca zwiedzanie tej wystawy w MHM Zduńska Wola. Więcej o pozyskanych eksponatach także na:--> http://muzeumzdunskawola.pl/2021/07/05/nowe-dary-dla-muzeum-meble-z-xix-w/

Ka Mi S

mhm6

mhm1

mhn5

mhm7

mhm3

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u