Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Wdowa po Andrzeju Owczarku odmówiła przyjęcia odznaczenia dla Męża od Prezydenta

Wdowa po Andrzeju Owczarku odmówiła przyjęcia odznaczenia dla Męża od Prezydenta

owczarekWdowa po Andrzeju Owczarku – opozycjoniście PRL, działaczu charytatywnym, społeczniku, senatorze trzech kadencji i burmistrzu Łasku – nie zamierza przyjąć od obecnego prezydenta RP Andrzeja Dudy - Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski dla swojego zmarłego Męża. Uzasadnienie tej decyzji podał na Twitterze syn Andrzeja Owczarka.

 

Radosław Owczarek opublikował na Twitterze list, który jego mama skierowała do prezydenta Dudy, w odpowiedzi na decyzję, aby Andrzejowi Owczarkowi przyznać pośmiertnie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za...- jak podkreśla syn - " działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce". O pośmiertnym nadaniu takiego odznaczenia A. Owczarkowi zdecydował prezydent Andrzej Duda. Jak czytamy w uzasadnieniu wdowy, Wiesławy Anastazji Owczarek (https://www.facebook.com/andrzej.owczarek.399 ), odmawia przyjęcia odznaczenia dla swojego zmarłego Męża z licznych powodów. I tak to argumentuje, posiłkując się wypowiedziami Zmarłego w mediach społecznościowych :
„Mój mąż był człowiekiem niezwykłej prawości, dla którego dobro Ojczyzny oraz prawo i wolność obywatelska Polaków były sprawami najwyższej wagi” - napisała. "Z niedowierzaniem i rozpaczą obserwował (mowa o ostatnich latach i miesiącach Jego życia - przyp. siewie.tv) zmiany, jakie nastąpiły w Polsce po 2015 roku, kiedy to zaczęły być łamane zasady ustrojowe zawarte w Konstytucji RP. Z niepokojem obserwował, że są, jak niegdyś, łamane podstawowe prawa i wolności człowieka, a aparat bezpieczeństwa publicznego jest używany przeciwko Obywatelom i miast służyć ogółowi, służy interesom politycznym jednej partii.” –dodaje w liście wdowa. "Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski jest odznaczeniem wielkiej wagi i uhonorowaniem mojego męża. Przyjęcie go w innych warunkach byłoby dla nas wielkim zaszczytem i powodem do dumy na pokolenia, jednak rozważając wspomniane wyżej okoliczności oraz działając w porozumieniu z osobami najbliższymi memu Mężowi, uprzejmie zawiadamiam, że odmawiam przyjęcia odznaczenia. Mam przekonanie, że spełniam w ten sposób wolę i działam w imię niezłomności mojego zmarłego Męża, który nie przyjąłby odznaczenia od prezydenta, który wbrew złożonej przysiędze wielokrotnie łamał Konstytucję RP i który wbrew roli przypisanej tej zaszczytnej funkcji przyłącza się do osób niszczących naszą narodową wspólnotę i solidarność międzyludzką” – kończy swój list wdowa po Andrzeju Owczarku.
Andrzej Owczarek zmarł 6 listopada 2020 roku. Choć urodził się w Pabianicach, czuł się łaskowianinem. ( https://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/12469-zmar-andrzej-owczarek-byy-burmistrz-asku-i-senator-przegra-walk-z-covid-19) . To polityk, nauczyciel i samorządowiec, a także senator VI, VII i VIII kadencji. Miał 70 lat. Zmarł po zarażeniu koronawirusem. A. Owczarek był również działaczem opozycji w PRL-u, w 1980 roku wstąpił do „Solidarności”, został internowany w stanie wojennym na okres od 13 grudnia 1981 roku do 1 czerwca 1982 roku. Politycznie związany był z Platformą Obywatelską. Działał także na rzecz społeczności lokalnej. Organizował wiele akcji charytatywnych, w tym tzw. Bale Senatorskie. Był też sprzymierzeńcem i walczącym o budowę trasy S8. W latach 1990–2005 był też radnym Rady Miasta Łask, a w latach 1990–1998 burmistrzem Łasku. Po kierowaniu gminą wrócił do szkoły w Sędziejowicach, jako jej dyrektor. Zbudował tam ogród botaniczny i miasteczko ruchu drogowego. Był też prezesem OSP w Łasku.
Pani Wiesława nie jest jedyną osobą, która odmówiła przyjęcia odznaczeń nadawanych przez Andrzeja Dudę od 6 sierpnia 2018 roku, kiedy to został prezydentem RP. Było ich dotąd blisko pięćdziesiąt, które odmówiły bądź zwróciły odznaczenia w obu kadencjach Dudy. Ich główną motywacją było "łamanie konstytucji przez głowę państwa".

KaMi S

Foto: list Prezydenta RP, odpowiedź wdowy poniżej

Fot. Radek Owczarek/Twitter

listprezydenta

rafalowczarek

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipy

 

 

 

 

 

 

 

"Dobranoc, przystojniaku!"

Pewien facet chciał przenocować w hotelu, ale wszystkie pokoje były zajęte.
- Może ma pan jednak jakiś wolny pokój, albo chociaż jakieś łóżko? Mogę spać gdziekolwiek - poprosił recepcjonistę.
- No cóż, mam dwuosobowy pokój w którym mieszka tylko jeden facet i prawdopodobnie byłby zadowolony ze współlokatora, bo to obniżyłoby mu koszty. Ale prawdę mówiąc, on chrapie tak głośno, że skarżą się na niego nawet lokatorzy z sąsiednich pokoi, tak więc nie wiem, czy będzie pan zainteresowany.
- Nie ma sprawy, wezmę ten pokój.
Następnego ranka recepcjonista pyta faceta:
- Jak się panu spało?
- Lepiej niż kiedykolwiek.
- A co z chrapaniem, nie przeszkadzało panu?
- Nie, natychmiast go uciszyłem.
- W jaki sposób?
- Już leżał w łóżku, kiedy wszedłem do pokoju. Przechodząc pocałowałem go w policzek i powiedziałem "Dobranoc, przystojniaku!", a on obserwując mnie, nie zmrużył oka przez całą noc!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u