Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności CO, GDZIE, KIEDY W SIERADZKIEM OD 16 WRZEŚNIA?

CO, GDZIE, KIEDY W SIERADZKIEM OD 16 WRZEŚNIA?

19pyrkiTo już ostatnie dni lata, ale raczej z jesienną aurą. Ma być chłodno, wietrznie i deszczowo. Co i kiedy zaplanowano oraz gdzie warto się wybrać? O tym poniżej oraz na plakatach organizatorów.

 

WIDAWA

- 17 września. Godz. 13, stadion w Widawie. Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber zaprasza mieszkańców województwa łódzkiego na PIKNIK RODZINNY z szeregiem atrakcji. Szczegóły na plakacie.

WODZIERADY

- 17 września, spotkanie informujące o zasadach Programu Czyste Powietrze. Spotkanie odbędzie się o godz. 20 w świetlicy wiejskiej przy OSP w Wodzieradach.

ŁASK

- 17 września. Oczyszczalnia ścieków bierze udział w ogólnopolskich Dniach Otwartych Funduszy Europejskich' 2021. To kolejna okazja aby zobaczyć jak działa "od kuchni" zmodernizowana dzięki funduszom z Unii Europejskiej oczyszczalnia. W godzinach od 10 do18, na ul. Kilińskiego 102A.

- 17 września, Cmentarz Parafialny w Łasku. Od godz. 11. 82. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę.

- 23 września. Godz. 16. Spotkanie z Andrzejem Wojtkowskim w Bibliotece Miejskiej poświęcone ziołom uprawianym ekologicznie.

- 24 września, godz. 18:30 – Wernisaż wystawy w Galerii z Fortepianem ŁDK, następnie około godz. 19, w Sali Widowiskowej ŁDK odbędzie się koncert zespołu VernissagE. The Art to: Katarzyna Borkowska, Alicja Michalak, Bolesław Sysio, Hania Tarasiewicz, Magda Kowalska, Jagoda Krankowska, Agnieszka Nakonieczna, Aleksandra Strupińska. THE ART OF ROCK II wpisuje się w obchody 45-lecia PLSP w Zduńskiej Woli

WARTKOWICE

- 20 września, w godz. 11-17, akcja szczepień przeciwko COVID-19 w hali sportowej szkoły.

UNIEJÓW

-16 września. W godz. 9 -14. Do Uniejowa przyjedzie Spisobus. Mobilny punkt obsługi GUS umożliwi wzięcie udziału w obowiązkowym Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 osobom, które nadal tego nie zrobiły. Spisobus oraz specjalne stanowisko obsługiwane przez osobę uprawnioną do przeprowadzenia spisu online. Spisobus stanie przy sklepie Biedronka.

- 17 września. V Integracyjny Turniej Piłki Nożnej "Połączeni pasją". Wydarzenie odbędzie się na Kompleksie Boisk im. Włodzimierza Smolarka w Uniejowie. Początek o godz. 9. Szczególnie serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału w meczu PRZYJAŹNI, w którym na koniec zmagań (około godz. 13.30) zagrają ze sobą REPREZENTACJA (składająca się z przedstawicieli wszystkich drużyn) oraz PRZYJACIELE (zaproszeni goście, samorządowcy i przyjaciele piłkarskiej integracji)

WIELUŃ

- 16 -23 września. Kino Syrena. Repertuar na: --> https://kinosyrena.pl/

- 18 września. "Dzieje pszczelarstwa" - to tytuł nowej wystawy, która zostanie otwarta w sobotę o godz. 16 w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Ekspozycja jest prezentowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

- 19 września, w parku przy Wieluńskim Domu Kultury odbędzie się wydarzenie charytatywne organizowane na rzecz Oskara Pułki, malutkiego mieszkańca Działoszyna, który urodził się z bardzo skomplikowaną wadą serca. Przygotowano mnóstwo atrakcji, wystąpią artyści, znajdzie się również wiele niespodzianek dla najmłodszych, a przy okazji, co najważniejsze, będzie można pomóc ciężko choremu chłopcu. Początek o godz. 14.

ZŁOCZEW

- 17 września. Piknik Historyczny przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Mikołaja Kopernika "Złoczewskie dzieci śladem historii", połączony z grą terenową. Od godz. 10.

SIERADZ

- 16-23 września. Kino Teatr w Teatrze Miejskim. Repertuar na: --> https://scksieradz.pl/node/3045

- 16 września - 5 października. Powiatowa Biblioteka Publiczna, FESTIWAL LITERACKI. Szczegóły spotkań i wydarzeń na plakacie.

- 16 września - 8 października. Teatr Miejski - wystawa prac plastycznych. W tym roku wypada jubileusz 45-lecia istnienia Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. K. Kobro w Zduńskiej Woli. W ramach jubileuszu przewidzianych jest kilka wydarzeń artystycznych na terenie miasta i poza nim. Wystawa prac rysunkowych i malarskich uczennic trzeciej klasy szkoły: Zuzy Klęk, Ewy Błońskiej (klasa IIIB) i Oliwii Stęsickiej (klasa IIIA), w Sieradzu wpisuje się w uroczyste obchody zacnej rocznicy powołania placówki.

- 17 września. Obchody 82. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę. O godz. 16 - msza w kościele garnizonowym.

- 17 września. Godz. 19.30, Powiatowa Biblioteka Publiczna, sto dwudzieste szóste spotkanie Klubu Miłośników Fantastyki „Sagitta". Ponownie online.

- 19 września. Park Etnograficzny. 29. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa! Spotkanie – “Smak tradycji. Kuchnia regionu sieradzkiego”, które odbędzie się w godz, 15-17.Tradycje kulinarne to ten fragment naszego życia, który zawsze budzi zainteresowanie. Pożywienie traktowane jest jako dziedzictwo lokalne, regionalne i narodowe. Jest ważnym czynnikiem popularyzowania wiedzy o regionie i jego mieszkańcach. Uczestnicy podczas imprezy będą mogli wysłuchać wykładu Pawła Kieronia, kierownika Działu Etnografii Muzeum Okręgowego w Sieradzu – “Smak tradycji. Kuchnia regionu sieradzkiego”, oraz wziąć udział w prezentacji przykładów tradycyjnych potraw, podczas której będzie można skosztować sieradzkich smakołyków. - 21 września, godz. 16.30. Muzeum Okręgowe w Sieradzu, spotkanie z Marcinem Grzesiakiem: “Czy w pogoni za pieprzem można odkryć Amerykę”. Tematem spotkania będą zdobycze epoki odkryć geograficznych, przede wszystkim te, które trafiły ostatecznie na nasze stoły. Jest to opowieść poparta prezentacją, której centralnym elementem jest pieprz, jako trudno dostępna i droga ale bardzo pożądana przyprawa. Marcin Grzesiak to rekonstruktor historyczny zainteresowany wiekiem XVI i XVII . Twórca projektu edukacyjnego RES NOVAE ukazującego przyczyny i skutki odkryć geograficznych. Prezentuje 16-wieczne nowości, które dotarły z Nowego Świata i nie tylko.MO chce również zachęcić do udziału w cyklu spotkań o podobnej tematyce, kierowanych do młodzieży szkolnej, które maja się odbyć w październiku : “Opowieść o pieprzu”, “Opowieść o Portugalii, dwóch Janach, jednym Henryku i o człowieku, który nie nazywał się Krzysztof Kolumb”, “Z Ameryki na Europejskie stoły – różnorodna historia powodzenia żywności pochodzenia amerykańskiego w Europie”oraz “Opowieść o cukrze i innych towarach, które odbyły skomplikowaną podróż między Europą a Ameryką i to w obie strony”.

- 21 września, godz. 16.30, Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z Sylwią Majcher, autorką książek dla dzieci i dorosłych, zapaloną ekolożką, kobietą, która nie marnuje i śmieci nie produkuje. Sylwia Majcher wydała kilka książek promujących ekologiczne i zdroworozsądkowe podejście do codziennego życia. W zgodzie z własnymi, realnymi potrzebami oraz dobrem Planety. Podczas spotkania oprócz rozmowy o książkach i promowanych przez siebie działaniach proekologicznych, Sylwia zaprosi Was na praktyczne warsztaty. Na co dzień Sylwia jest dziennikarką i ekolożką. A jeśli planujecie przyjść do nas z dzieckiem w wieku 6-9 lat specjalną propozycję ma dla Was Sieradzki Alarm Smogowy. Marta Pilc - ekoedukatorka zaprasza na warsztaty z ochrony środowiska i wspierania Ziemi. Warsztaty nie o smoku, a o smogu. Jak pokonać tą straszną zmorę? Zabierzcie na spotkanie najmłodszych.

OSJAKÓW

- 19 września. Od godz. 15, Plenerowa Wystawa Rękodzieła, altana przy Gminnym Ośrodku Kultury. To wystawa prac wieńcząca projekt “Jak to drzewiej bywało”. Prace powstały w zakresie różnych technik rękodzieła artystycznego: garncarstwa, szycia i wyszywania, wyrobu kwiatów, haftu i szydełkowania. Dzięki warsztatom nawiązały się i pogłębiły się również więzi międzypokoleniowe.

LUTUTÓW

-19 września. III Lututowski Bieg Strażaka, od godz. 10. Szczegóły na plakacie.

KOŚCIERZYN

- 19 września. Od godz. 8 do godz. 16. Kościerzyński Dzień Ziemniaka . Jesień w polu i ogrodzie". Szczegóły na plakacie.

WIERUSZÓW

- 16-23 września. Kino Słońce. Repertuar na: --> http://www.wdkwieruszow.pl/kup-bilet-do-kina.html

- 16 - 30 września. Z okazji 77. rocznicy Powstania Warszawskiego i 82. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieruszowie otwarto wystawę pt. „Wspomnienie II Wojny Światowej”. Na wystawie można obejrzeć żołnierzyki ołowiane przedstawiające formacje wojskowe biorące udział w tej wojnie. Pokazane są również postaci polskich dowódców wojskowych. Ołowiane żołnierzyki odzwierciedlają faktyczne umundurowanie i uzbrojenie formacji z tamtych lat. Druga część wystawy obrazuje technikę wojskową państw uczestniczących w II Wojnie Światowej. Pokazane są modele czołgów oraz innych pojazdów wojskowych z okresu 1939 – 1945. Precyzyjnie odwzorowujące szczegóły wyposażenia tych pojazdów. Trzecią część stanowią plansze z walorami filatelistycznymi obrazującymi wojenną historię. Wystawa pochodzi ze zbiorów Edwarda Stankowiaka, filatelisty i kolekcjonera, autora książek o historii poczty.

- 18 września.V Mistrzostwa Polski w wyścigach drezyn ręcznych. Od godz.10.

- 18 września. Godz. 11. Aleję Olimpijczyków i Paraolimpijczyków znajdującą się przy Urzędzie Miasta w Wieruszowie znów odwiedzą utytułowani sportowcy. W sobotę tablice ze swoimi nazwiskami odsłonią: Grzegorz Lato i Jakub Tokarz.

- 19 września. Stadion w Wieruszowie. W niedzielę po raz pierwszy w zostanie zorganizowana impreza sportowa Półmaraton Aleją Dębów Czerwonych. To wspólna inicjatywa dwóch samorządów: gminy Wieruszów i gminy Łęka Opatowska. Zbiórka o godz. 10. W dniu 19 września (niedziela) w godzinach: 11:45-14:45 nastąpią utrudnienia w ciągu dróg wojewódzkich nr 450 i 482 oraz dróg powiatowych i gminnych na terenie Gmin Wieruszów i Łęka Opatowska.

PARZYMIECHY

- 19 września. 43. Bieg Jesienny im. red. Tomasza Hopfera. Od godz. 10, teren boiska sportowego.

SIENIEC

- 18 września. Od godz. 17 - Festyn Rodzinny przy remizie OSP, połączony z akcją szczepień przeciwko COVID-19 (w godz. 14-18).

ZDUŃSKA WOLA

- 16 - 23 września. Kino Ratusz. Repertuar dostępny na: --> https://www.mdk-zdunskawola.pl/kino-ratusz/repertuar/

- 17 września, godz. 13.30, w siedzibie Muzeum Historii Miasta otwarcie wystawy pt. "Na nieludzkiej ziemi. Jeńcy polscy w ZSRR" przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach - Opolu. Jak podają autorzy: "Wystawa jest poświęcona polskim jeńcom wojennym w niewoli radzieckiej, a w szczególności losom internowanych w trzech obozach specjalnych NKWD: Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz historii dochodzenia do prawdy o nich. Głównym tematem prezentacji jest zbrodnia katyńska. Na wystawie znalazło się jednak także miejsce dla historii żołnierzy, którzy trafili do obozów pracy i tam pracowali przy budowie kolei i dróg. Niektórzy z nich przeżyli niewolę, idąc śladem armii Andersa lub Berlinga.Ekspozycja składa się z 10 części. Otwierają ją przedwojenne fotografie przyszłych jeńców. Następnie śledzimy ich drogę do niewoli, pobyt w obozach, okoliczności odkrycia zbrodni katyńskiej, kamuflowanie jej i polityczne rozgrywanie oraz trudny proces poszukiwania prawdy. Wystawa została przygotowana na podstawie bogatych zbiorów archiwalnych wielu instytucji i osób prywatnych. Na ekspozycję składają się: mapy, zdjęcia i publikacje prasowe, wzbogacone relacjami audio świadków wydarzeń." Wystawa będzie czynna do końca września.

- 17 - 19 września. Trzydniowy Festiwal Kultury Miejskiej, podczas którego dominować będą koncerty, połączony zostanie z obchodami 60-lecia Miejskiego Domu Kultury w Zduńskiej Woli oraz Europejskimi Dniami Dziedzictwa. Będzie nie tylko coś dla duszy, ale i dla ciała. Do miasta zjadą bowiem żarciowozy. Podczas Festiwalu zaplanowano też spektakl Teatru ,,Pijana sypialnia” (18 września, godz. 15). Festiwal to również wydarzenia towarzyszące. Będzie żywa instalacja w przestrzeni publicznej pt. ,,krótkotrwałość” w choreografii Macieja Kuźmińskiego. A już od najbliższego piątku, od 10 września do 3 października można będzie oglądać wystawę archiwalnych fotografii pt. ,,Znajdź siebie i bliskich w kulturze”. Wystawa powstała z okazji 60. urodzin MDK-u. Zwiedzać ją można na I piętrze w Ratuszu oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jerzego Szaniawskiego, ul Łaska 12. Część fotografii zaprezentowana będzie również w plenerze: przed Ratuszem, nieopodal ławeczki Stasia Klingera, a także na Pasażu im. Feliksa Rajczaka oraz na wyspie w Parku Miejskim. Co zaplanowano?

- 17 września 2021: godz. 18.30 – 19.30 koncert Maestro; godz. 20 – 21.30 koncert Meek, Oh Why? ;- 18 września 2021: godz. 15 – 17, Spektakl teatru Pijana Sypialnia „Ecoopera”, godz. 18 – 19.15 Koncert Jubileuszowy 60-lecie Miejskiego Domu Kultury, godz.19.30 – 20.30 koncert Sterllarnotes, godz. 20.45 – 22.00 koncert Jordan Reyne;

- 19 września 2021: godz.17 – 18 koncert Planety, godz.18.30 – 20.00 koncert Mikromusic. Mieszkańcy będą mogli skosztować wielu znanych i i oryginalnych dań. Swoje stoiska mają przygotować zduńskowolscy restauratorzy. Będą też foodtrucki. W festiwal włącza się także Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Wszystkie wydarzenia odbywać się będą na pl. Wolności. W Festiwal włącza się także Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. W tym terminie, jak co roku odbędą się Europejskie Dni Dziedzictwa,których tematem przewodnim w tym roku będą smaki dziedzictwa. Muzeum planuje również wystawę plakatów z przepisami zduńskowolskich seniorów.

- 18 września. Od godz. 8.45. Otylia Swim Tour. Zajęcia dla 120 dzieci na terenie kompleksu Zduńska Woda oraz hali przy Szkole Podstawowej nr 5.

- 18 września. Stowarzyszenie „Zduńskowolska Inicjatywa Patriotyczna” zaprasza na premierowy pokaz filmu „Powrót do Jedwabnego” oraz spotkanie z autorem filmu Wojciechem Sumlińskim, które odbędzie się w auli ośrodka pamięci św. Maksymiliana przy ul. Kościelnej 20 w sobotę o godzinie 19. Wstęp wolny.

- 19. września, Godz. 16. SPACER HISTORYCZNY. Start: Pasaż Powstańców Śląskich (deptak pomiędzy Łaską, a Złotnickiego – nieopodal Hadesu).

- 19 września Otwarcie wystawy pn. “Smaki przeszłości w naszych domach”. Godz. 16.30. Spacer pn. “Szynk, der Shenke, shenk – nasza gastronomia”.

PIASKI, GMINA ZDUŃSKA WOLA

- 16 września, godz. 11. Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli wspólnie z Nadleśnictwem Kolumna zaprasza na uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Polaków rozstrzelanych przez Niemców w publicznych egzekucjach 17 IX 1941 roku, w miejscu pierwotnego pochówku, w lesie koło wsi Piaski pod Zduńską Wolą. Zaplanowano:
– wystawienie posterunków honorowych
– wprowadzenie pocztów sztandarowych
– hymn państwowy – powitanie gości
– przemówienie Nadleśniczego Nadleśnictwa Kolumna
– przemówienie Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli
– modlitwa za pomordowanych
– apel
– salwa honorowa 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia
– złożenie wieńców i kwiatów.

KaMi S

16ksiazka

24SIERADZ

17EZD

19parzymiechy

lem

spislask

19WRZESPAWLOWICE

17agresja

17LASK

17sagitta

21SPOTKANIE

23SIERADZ

30SZCZEPIENIA

7LITERACKI

THEROCK

PCKRSRUCH

zmianyezd

TANIECEZD

INFOLINIADZIECI

21SIERADZ

19polmaraton

harmonogram_trasy_szczepieniobusow_str_1

17piknik

17EZD

kinowrzes

1wielun

ZDUNSKOWOLANIENABOR

30up

19SPACER

19lask

8SIERADZU

17noga

18piknik

18wieruszow

19LUTUTOW

14EZD

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipy

 

 

 

 

 

 

 

"Dobranoc, przystojniaku!"

Pewien facet chciał przenocować w hotelu, ale wszystkie pokoje były zajęte.
- Może ma pan jednak jakiś wolny pokój, albo chociaż jakieś łóżko? Mogę spać gdziekolwiek - poprosił recepcjonistę.
- No cóż, mam dwuosobowy pokój w którym mieszka tylko jeden facet i prawdopodobnie byłby zadowolony ze współlokatora, bo to obniżyłoby mu koszty. Ale prawdę mówiąc, on chrapie tak głośno, że skarżą się na niego nawet lokatorzy z sąsiednich pokoi, tak więc nie wiem, czy będzie pan zainteresowany.
- Nie ma sprawy, wezmę ten pokój.
Następnego ranka recepcjonista pyta faceta:
- Jak się panu spało?
- Lepiej niż kiedykolwiek.
- A co z chrapaniem, nie przeszkadzało panu?
- Nie, natychmiast go uciszyłem.
- W jaki sposób?
- Już leżał w łóżku, kiedy wszedłem do pokoju. Przechodząc pocałowałem go w policzek i powiedziałem "Dobranoc, przystojniaku!", a on obserwując mnie, nie zmrużył oka przez całą noc!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u