Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Zbigniew Woźniak, artysta plastyk, zduńskowolanin z Warty uhonorowany

Zbigniew Woźniak, artysta plastyk, zduńskowolanin z Warty uhonorowany

wozniak40Niedawno, po blisko 41 latach pracy w Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli pożegnano Zbigniewa Woźniaka, nauczyciela ceramiki w tej szkole. 14 października, podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie z Okazji Dnia Edukacji Narodowej ten zasłużony pedagog i artysta został uhonorowany przez Ministra Kultury i Sztuki Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis„.

 

W PLSP im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli można jeszcze oglądać (do 24 bm.) wystawę prac ceramicznych absolwentów tej szkoły, uczniów Zbigniewa Woźniaka. Czterdzieści pięć prac na 45-lecie wysoko notowanej w Polsce szkoły plastycznej. Wśród autorów tak znane już nazwiska, jak Piotr Mastalerz z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Agata Wesołowska, mieszkająca obecnie w USA, i Beata Szczepaniak, absolwentka z 2008 roku, która pracuje w liceum na miejscu Zbigniewa Woźniaka.
Przypomnijmy, że Zbyszek to także uzdolniony malarz, grafik, karykaturzysta i satyryk, który już w 1988 roku na konkursie rysunku satyrycznego w Montrealu otrzymał pierwszą nagrodę. Jeszcze na studiach w ASP we Wrocławiu zaczął tworzyć rysunki i grafiki satyryczne. Prawdziwe sukcesy przyszły w latach 90. Zaczął wtedy publikować w tygodniku satyrycznym ,,Szpilki’’, wygrywać konkursy, stawał się coraz bardziej znany wśród polskich plastyków – satyryków. Zdobył kilkakrotnie prestiżowe ,,Złote Szpilki’’, a później ,,Rogate Ołówki’’, nagrody Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Wystawiał w kraju i za granicą.
Dodajmy, że zdobył solidne, wszechstronne wykształcenie. Rok uczył się w Technikum Ceramicznym w Sycowie. Niestety, szybko okazało się, że to szkoła nie dla niego. Przeniósł się zatem do Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, gdzie też uczył się ceramiki. W 1979 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Wtedy otrzymał propozycję pracy w dzisiejszym Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli, gdzie uczył ceramiki do 2021 roku.

Lek.

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySzczęśliwi czasu nie liczą...

Żona do spokojnie zasypiającego po stosunku męża:
- Uuu...Tylko dwie minutki...? To raczej maleńko.
Mąż odwracając się do niej i uśmiechając się tajemniczo odpowiada:
- Kochanie, szczęśliwi czasu nie liczą...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u