Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli działa od 45 lat i zaprasza na koncert "Z ułańską fantazją"

Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli działa od 45 lat i zaprasza na koncert "Z ułańską fantazją"

pazTPZW45LATTowarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli świętuje w tym roku 45-lecie. Z okazji jubileuszu zaprasza mieszkańców na koncert do Zduńskowolskiego Centrum Integracji RATUSZ. Wydarzenie przełożono na jesień, gdyż w maju obowiązywały obostrzenia pandemiczne. W najbliższą sobotę, 23 października artyści zaprezentują pieśni patriotyczne w.. jazzowym ujęciu pod hasłem „Z ułańską fantazją”. Darmowe wejściówki można odbierać w kasie biletowej RATUSZA.

 

Koncert jubileuszowy zaplanowano w najbliższą sobotę o godz. 18 w sali widowiskowej RATUSZA. Wykonany zostanie przez trio pod kierunkiem Witolda Janiaka, pianisty jazzowego i wykładowcy Akademii Muzycznej w Łodzi. Zaplanowany występ Polish Jazz Patriots zaprezentuje nieco inne spojrzenie na pieśni patriotyczne i wojskowe powszechnie znane, gdyż artyści odchodzą od martyrologiczno - patetycznego anturażu tych pieśni i proponują coś co sprawi, że opowieści w nich zawarte staną się nam bliższe, nie tracąc przy tym przekazu prawdy tamtych czasów. Darmowe bilety na koncert można już odbierać w kasie biletowej RATUSZA. Ilość miejsc ograniczona.
Przypomnijmy: TPZW powstało 14 maja 1975 roku z inicjatywy Jerzego Kozłowskiego i Jerzego Skowrońskiego. Jednak inicjatywa utworzenia stowarzyszenia zrodziła się już siedem lat wcześniej wśród działaczy miejscowego Oddziału PTTK. Działalność Towarzystwa koncentrowała się w pracy Komisji: Wydawniczo-Historycznej, Propagandowo-Organizacyjnej z Sekcją Ochrony Zabytków i Środowiska, Łączności z Absolwentami i Byłymi Mieszkańcami Zduńskiej Woli, Izby Tkackiej oraz byłych uczniów i nauczycieli z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego. Komisja Izby Tkackiej gromadziła i ewidencjonowała eksponaty z dziedziny tkactwa chałupniczego i pamiątki historyczne celem utworzenia Muzeum Historii Miasta, które oficjalnie rozpoczęło swoją działalność 1 kwietnia 1980 roku, a organizatorem tej placówki była Bronisława Chadrysiak. W 1975 roku przy współpracy Urzędu Miejskiego zorganizowano w 150. rocznicę nadania Zduńskiej Woli praw miejskich sesję naukową pt. Przeszłość i przyszłość Zduńskiej Woli, połączoną z wystawą dokumentów historycznych nazwaną Zduńskowolana. TPZW było również pomysłodawcą i inicjatorem utworzenia w 1975 roku corocznych Dni Zduńskiej Woli. Staraniem Towarzystwa w 1976 roku, po naukowym opracowaniu, przywrócono miastu historyczny herb Prawdzic-Ostoja.
We wrześniu 1980 roku z inicjatywy TPZW odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Januszowi Teodorowi Dybowskiemu na budynku przy ul. Złotnickiego 13, a w 1987 roku Jerzemu Szaniawskiemu na budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Łaskiej 12. Członkowie TPZW w 2004 roku czynnie byli zaangażowani w przygotowanie stałej wystawy muzealnej powstającego Muzeum Dziejów Zgromadzenia Księży Orionistów w Polsce z siedzibą w Zduńskiej Woli. TPZW posiada na swoim koncie kilkadziesiąt regionalnych wydawnictw oraz broszur. Patronuje i jest w posiadaniu Galerii Niepospolitych Zduńskowolan, cyklu portretów autorstwa rysownika i członka stowarzyszenia Stanisława Klingera, wspierana notami biograficznymi najznamienitszych osób związanych z Zduńską Wolą. Dotychczas do galerii wprowadzono blisko siedemdziesiąt osób, a samo TPZW liczy obecnie 109 członków. Jego prezesem jest Jarosław Stulczewski. W latach 1977–1988 TPZW posiadało swoją sekcję na terenie Warszawy, zrzeszając byłych mieszkańców miasta. Początkowo członkowie Towarzystwa spotykali się w pomieszczeniu Miejskiego Domu Kultury przy ul. Łaskiej 12. W 1994 roku Towarzystwo przeniosło się do Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola przy ul. Złotnickiego 7. Od roku 2005 stowarzyszenie jest zrzeszone w Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczpospolitej Polskiej. Uchwałą Walnego Zebrania Członków z dnia 18 czerwca 2015 r. siedziba stowarzyszenia została przeniesiona do budynku przy ul. Złotnickiego 3 (II piętro), a obecnie ma siedzibę przy ul. Mickiewicza 4.
10 października 2016 r. TPZW zostało odznaczone medalem "Zasłużony dla Miasta Zduńska Wola". Od listopada 2018 r. przy Towarzystwie działa Sekcja Miłośników Motoryzacji. Stowarzyszenie jest także współorganizatorem "Miasteczka Złotnickiego" oraz Kwesty na Rzecz Ratowania Nagrobków na cmentarzu przy ul. Łaskiej.
Znanymi członkami i działaczami Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli byli: dr n. med. Stefan Chmiel (prezes Zarządu w latach 1975–1993), prof. dr Tadeusz Kobusiewicz (wiceprezes Zarządu w latach 1975–1979), Jerzy Kozłowski (wiceprezes Zarządu w latach 1975–2003), Feliks Rajczak (członek Zarządu w latach 1975–1979 i sekretarz w latach 1980–1987), dr Janusz Teodor Dybowski, Bogdan Ostromęcki, prof. dr hab. Woldemar Gastpary, Stanisław Fuks (członek Zarządu Sekcji Warszawskiej w latach 1977–1984), dr hab. Marian Klimczak (członek Zarządu Sekcji Warszawskiej w latach 1983–1988), Józef Rezler, doc. dr Leon Feliks Kral i prof. dr hab. Józef Śmiałowski.

KaMi S

Więcej o TPZW na: --> http://www.tpzw.pl/

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u