Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Szczepmy się! Covid jest nadal groźny!

Szczepmy się! Covid jest nadal groźny!

image015Wczoraj rozpoczął się proces wystawiana skierowań na dawkę przypominającą dla osób zaszczepionych dwoma dawkami, które ukończyły 16 rok życia.

 

W szczepieniu przypominającym wykonywanym u osób w wieku 16-18 lat stosowany jest preparat Comirnaty (Pfizer-BioNTech) z zachowaniem odstępu co najmniej pięciu miesięcy po ukończeniu pełnego (dwudawkowego) schematu szczepienia przeciw COVID-19.

Jak się zaszczepić?

Przepustką do szczepienia jest e-skierowanie. Obecnie zaszczepić się mogą już dzieci od 5 roku życia. Tuż przed szczepieniem warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Zapoznaj się ze szczegółami. Chcemy, aby preparat przeciwko Covid-19 otrzymało jak najwięcej osób, w jak najkrótszym czasie. Leży to w interesie nas wszystkich – szczepionka daje realne szanse na wyjście z pandemii.
E-skierowanie
To dokument, który uprawnia Cię do przyjęcia szczepionki. W większości przypadków jest ono generowane automatycznie dla osób, które mogą zapisywać się na szczepienie. Tylko w niektórych przypadkach pacjenci zgłaszają się do lekarza po ten dokument. Dzieje się tak w sytuacji, gdy dana osoba nie ma numeru PESEL, lub w przypadku konkretnych pacjentów z wskazanymi chorobami – są oni o tym poinformowani.
E-skierowanie ważne jest 90 dni, ale nie warto zwlekać. Jeśli masz możliwość, już teraz zapisz się na szczepienie!

Rejestracja na szczepienie
Każda osoba, która ma e-skierowanie może zapisać się na szczepienie. Jest kilka sposobów, aby to zrobić:
- zadzwoń na infolinię 989,
- zarejestruj się online przez e-Rejestrację,
- wyślij SMS o treści SzczepimySie na numer 880 333 333,
- zapisz się bezpośrednio w punkcie szczepień (najlepiej telefonicznie),

Dawka przypominająca

Jeśli masz więcej niż 16 lat i od Twojego szczepienia minęło 5. miesięcy, to już teraz możesz przyjąć przypominającą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Szczepienia to najskuteczniejsza broń w walce z ciężkim przebiegiem choroby oraz śmiercią. Szczepienie przeciw koronawirusowi to najskuteczniejsza broń w walce z ciężkim przebiegiem choroby oraz śmiercią. Pozwala uniknąć zachorowania na COVID-19 lub łagodnie przejść przez zakażenie. Ryzyko zgonu z powodu COVID19, wśród osób niezaszczepionych w stosunku do zaszczepionych, jest blisko 60 razy większe. "Błędnie uważa się, że w Polsce mamy zaszczepionych 57% Polaków. W rzeczywistości powinniśmy skupić się na liczbie osób zaszczepionych dawką przypominającą - ok. 21%. U osób zaszczepionych w ramach szczepienia podstawowego do lata 2021 poziom przeciwciał nie jest już wystarczający. Dlatego ci którzy się nie zaszczepili powinni to zrobić, a ci którzy się zaszczepili powinni przyjąć dawkę przypominającą."

dr n. med. Paweł Lewek
lekarz rodzinny Zakład Medycyny Rodzinnej UM

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyRóżne mogą być prezenty dla nauczycieli

Jeszcze nie tak dawno powszechnym zwyczajem w polskich szkołach było dawanie prezentom wychowawcom klas. Tak też było w klasie IIIB w Szkole Podstawowej w Brzęczyszczykowicach.
Zosia, której mama ma kwiaciarnię, przyniosła pudło. - Zosiu, tam na pewno są kwiaty - mówi wychowawczyni.
- Oj, skąd pani wie...
Kolejnym darczyńcą był Marcinek, którego tata był cukiernikiem.
- W tym pięknym pudełku na pewno są smakowite ciasteczka? - zapytała nauczycielka.
- Tak, zgadła pani - odpowiedział Marcinek. Następny w kolejce z prezentem był Stasio, którego tatuś prowadził ekskluzywny sklep alkoholowy.
- Oj, z tego pudełka coś przecieka - powiedziała pani i polizała ciecz.
- To na pewno wino? - Nie odpowiedział Stasio. Więc pani polizała jeszcze raz mówiąc:
- Że też nie poznałam, to koniak?
- Nie odpowiedział Staś - świnka morska...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u