Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności UWAGA NA UPAŁY! BĘDZIE W REGIONIE HOT!

UWAGA NA UPAŁY! BĘDZIE W REGIONIE HOT!

slonceCo najmniej do niedzieli, 3 lipca w sieradzkiem wyjątkowo dotkliwe będą upały. Z temperaturą w cieniu rzędu od 31- 34 w centrum regionu - ŁASK, ZDUŃSKA WOLA, UNIEJÓW, WRÓBLEW - do nawet 35 - 36 stopni Celsjusza w okolicach WIELUNIA i WIERUSZOWA. Oddech synoptycy przewidują tylko na sobotę 2 lipca, niestety, z deszczem i temperaturą około 23-25 stopni Celsjusza. Ale potem, od niedzieli znów nastąpi wzrost temperatury. Do 27 słupków na plusie.

 

W dalszych prognozach może nie będzie już takich upałów, bo mówią o 24-25 stopniach Celsjusza. I tak do 18 lipca. Niestety, w najbliższych dniach, a na pewno w ten weekend, noce nie dadzą nam oddechu, bo po zmierzchu ma być - co najmniej do piątku - od 17 do 20 stopni na plusie. Na ten weekend zapowiada się wiele imprez plenerowych: w Łasku, Wróblewie, Wieluniu, Wieruszowie, Uniejowie, Złoczewie, czy Szadku. Miejmy niadzieję, że organizatorzy zadbają o gości i postawią choć w centrach wydarzeń kurtyny wodne. Synoptycy także alarmują. Po ostatnich zdarzeniach z udziałem dzieci, w tym śmiertelnym wypadku w Szczecinie: PRZY TYCH, WYSOKICH TEMPERATURACH NIE WOLNO ZOSTAWIAĆ DZIECI, CZY ZWIERZĄT W SAMOCHODACH ANI W POMIESZCZENIACH ZAMKNIĘTYCH! Temperatura w nich - mowa głównie o samochodach - przy prognozowanych upałach sięgać może w ciągu kilkudziesięciu minut nawet od 80 do 90 stopni Celsjusza. TO ŚMIERĆ Z ODWODNIENIA, W MĘCZARNIACH!

UWAGA! POLICJA ALARMUJE!
Policja apeluje szczególnie do osób dorosłych. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie niewiele czasu, podczas upałów nawet na chwilę nie pozostawiajmy swoich podopiecznych samych w pojazdach. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia ludzkiego życia. Taka sama troska powinna dotyczyć także zwierząt. Pozostawienie czworonogów w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą grozi kara nawet do 2 lat więzienia. Policja apeluje szczególnie do osób dorosłych. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie niewiele czasu, podczas upałów nawet na chwilę nie pozostawiajmy swoich podopiecznych samych w pojazdach. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia ludzkiego życia. Taka troska powinna dotyczyć także zwierząt. Pozostawienie czworonogów w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą grozi kara nawet do 2 lat więzienia.
Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Apelujemy, aby nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Mandat karny w wysokości 500 złotych to najmniejsza konsekwencja. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia ludzkiego życia.
Nie bądźmy obojętni. Nie bójmy się zareagować. Gdy dziecko jest spocone, mokre lub zaniepokojone natychmiast wezwijmy służby ratunkowetakie jak Policja i Pogotowie Ratunkowe, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Nasza szybka reakcja i zdecydowane działanie może w konsekwencji uratować czyjeś życie.Policjanci zwracają szczególną uwagę na takie sytuacje. Pamiętajmy też o tym, że jeśli funkcjonariusze lub inne osoby stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie dziecka lub psa z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby. Warto również pamiętać, że w takiej sytuacji wybicie szyby w samochodzie, by uwolnić dziecko lub zwierzę ze śmiertelnej pułapki, nie pociąga za sobą odpowiedzialności za zniszczenie mienia.

JAK SOBIE RADZIĆ W UPALNE DNI?

- Kąpiele w chłodniej wodzie pomogą odpocząć i schłodzić ciało. Coraz bardziej popularne są także kurtyny wodne stawiane nie tylko w centrach miast, lecz również na domowych podwórzach. Innym skutecznym sposobem na upały, który sprawdzi się w domu jest moczenie nóg w misce z zimną wodą. Jako dodatkowe źródło ochłody możemy wykorzystać butelkę z dozownikiem, za pomocą której będziemy mogli spryskiwać się chłodną mgiełką.
- Wietrzenie mieszkania w upalne dni sprawdza się jedynie nocą. W środku dnia, gdy temperatura na zewnątrz jest o wiele wyższa niż w domu, lepiej pozamykać okna i skorzystać z wentylatora. Przy wentylatorze można postawić miskę z zimną wodą lub kostkami lodu. Pozwoli to obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Jeśli mamy dość upałów, możemy zainwestować w klimatyzator, który pozwoli utrzymać stałą, ustaloną przez nas temperaturę powietrza. Należy jednak liczyć się z tym, że koszt takiego urządzenia może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.
- Nie ma nic przyjemniejszego w walce z upałem niż spożywanie naszych ulubionych lodów. Jednak nie tylko one pozwolą nam się schłodzić. W ochłodzeniu pomogą także jogurty, koktajle lub chłodnik. W upały warto jeść lekkie posiłki i unikać potraw wysokokalorycznych. Oprócz posiłków powinniśmy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. W upalne dni należy wypijać nawet 3 litry wody dziennie.
- Jeśli nie musimy, to nie wychodźmy z domu w upalne dni. Po południu warto uciąć sobie drzemkę i ograniczyć wysiłek fizyczny, który powoduje wzrost temperatury ciała.
- Jak wiadomo sprzęt elektryczny emituje ciepło. W upały urządzenia nagrzewają się jeszcze bardziej niż zwykle. Jeśli zatem nie chcemy, by nasz pokój zamienił się w małą saunę, poczekajmy z pracą przy komputerze lub laptopie do godzin wieczornych, gdy temperatura na zewnątrz zacznie spadać. - Okna bardzo szybko nagrzewają się na słońcu. Aby zapobiec szybkiemu nagrzaniu się pomieszczenia, powinniśmy ograniczyć dostęp światła słonecznego. Najlepszym sposobem na upały jest w tym przypadku montaż rolet okiennych. W przypadku rolet wewnętrznych wybierzmy jasne kolory, które co prawda przepuszczają nieco więcej światła, lecz się mniej nagrzewają. Rolety zewnętrzne natomiast są jeszcze bardziej funkcjonalne, gdyż oprócz ochrony przed słońcem zapewnią prywatność i bezpieczeństwo.
- Niestety, spędzenie wszystkich upalnych dni w domu zazwyczaj jest niemożliwe, dlatego jeśli musimy gdzieś wyjść, zadbajmy o odpowiedni ubiór. Wychodząc na dwór, wybierzmy luźne, przewiewne ubrania o jasnych barwach. Unikajmy czerni, sztucznych materiałów i obcisłych strojów. Jeśli jesteśmy wrażliwi na światło słoneczne, załóżmy długie, cienkie spodnie oraz koszulę. W czasie upałów niezbędne jest także nakrycie głowy. - W razie kłopotów podczas upałów, skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

KaMi S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySynku, jak mogłeś...

Matka strasznie beszta syna, który wybrał się do klubu ze striptizem.
- Jak mogłeś! To straszne, to obrzydliwe! Pewnie widziałeś tam rzeczy, których nie powinieneś zobaczyć!
- Tak. - odpowiada syn - Widziałem tam ojca!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u