Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Fałszywy ser Trapistów z powiatu zduńskowolskiego eksportowano na Węgry

Fałszywy ser Trapistów z powiatu zduńskowolskiego eksportowano na Węgry

serProkuratura Rejonowa w Zduńskiej Woli otrzymała zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa podrobienia i posłużenia się sfałszowanymi świadectwami analiz jakości sera eksportowanego na Węgry. Na początku kwietnia br. Prokuratura Rejonowa w Zduńskiej Woli otrzymała materiały wskazujące na to, że Spółka „A” działając na terenie powiatu zduńskowolskiego, eksportując ser na Węgry podrobiła analizy jakości sera i posłużyła się nimi w procedurze spzredaży za granicę.

 

Jak informuje Jóżef Mizerski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sieradzu, zawiadomienie w tej sprawie złożyło kilka podmiotów w tym Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Bydgoszczy, Łódzki Inspektor JHARS i Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sępólnie Krajeńskim. Z zawiadomień tych wynika, że osoby działające w imieniu Spółki „A” eksportując ser na Węgry dołączyły dokumentację analizy jakości rzekomo wystawione przez producenta serów jednego z zakładów z terenu Polski. Faktycznie zaś Spółka „A” mogła sprzedawać wyrób seropodobny, zawierający tłuszcze roślinne, w tym olej palmowy i z tego też względu tańszy o 50% od dobrego jakościowo sera. Postępowanie w tej sprawie prowadzone jest aktualnie w kierunku art.270 § 1 kk tj. podrobienia dokumentów. Czyn z tego artykułu zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Postępowanie ma za zadanie wyjaśnić również czy zaistniało przestępstwo na szkodę kontrahenta, art.305 ust.1 ustawy prawo własności przemysłowej oraz czy w grę wchodzi czyn z art.96 lub 97 ustawy z dnia 25.08.2006r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia. W sprawie zostali przesłuchani pierwsi świadkowie oraz pobrano próbki wyrobu, które zlecono zbadaniu specjalistycznej instytucji. W żadnym razie oryginalny ser Trapistów nie zawiera oleju.

Nadmienić należy, że zafałszowany tłuszczem roślinnym produkt występował w handlu pod nazwą „Ser Trapistów”. Należy nadmienić, że Ser Trapistów to gatunek z górnej półki serowej. Jest kremowym, łagodnym, pół-miękkim serem francuskim, wytwarzanym z pasteryzowanego mleka, pierwotnie wytwarzanym przez mnichów Trapistów, stąd jego nazwa. Obecnie na terenie Europy częściej występuje pod nazwą Saint Paulin. Ser ten podobny jest do havarti oraz sera esrom i jest często serwowany z owocami lub lekkim winem. Oryginalny Saint Paulin posiada żółto-pomarańczową skórkę i dojrzewa około czterech tygodni.

ED

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyMokra myszka i twardy ptak

Idzie sobie mała, biedna myszka, idzie aż dochodzi do rzeki. Rzeka była duża rzeka z bardzo mocnym prądem, więc myszka się wystraszyła, że nie przepłynie. Obok na krzaku siedział ptak. poproszę ptaka, pomyślała myszka.
- Ja taka mała biedna myszka, a ty taki wielki i silny, proszę złap mnie i przenieś na druga stronę..
- Nie - odpowiedział ptak.
- No proszę...
- Nie!
- No, ale błagam...
- NIE!
Ptak odleciał... Myszka tak się zdenerwował, że zebrała się na odwagę i wskoczyła do wody. Z trudem, ostatkiem sił przepłynęła na drugi brzeg.
Wychodzi cala mokra, zupełnie przemoczona.
A jaki z tego morał? Kiedy "ptak" jest twardy to "myszka" musi być mokra...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u