Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Sieradz będzie bogatszy o stacje meteorologiczną i hydrologiczną

Sieradz będzie bogatszy o stacje meteorologiczną i hydrologiczną

bezpieczenstwoJak podaje portal sieradz.eu, niebawem Sieradz wzbogaci się o dwie stacje - meteorologiczną i hydrologiczną. Głównym celem kupna tych urządzeń ma być zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców grodu nad Wartą.

 

Stacja meteorologiczna zostanie zamontowana na dachu Urzędu Miasta Sieradza i będzie podawać nie tylko podstawowe dane, czyli ciśnienie, temperaturę i wilgotność powietrza, ale sygnalizować na przykład wielkość opadu. Dzięki uzyskanym pomiarom będzie można kontrolować sytuację meteorologiczną i prognozować pogodę. – Informacje ze stacji meteo przydadzą się choćby przedsiębiorcom, którzy dane pogodowe będą mogli weryfikować pod katem własnych potrzeb. Przede wszystkim jednak pozwolą poprawić bezpieczeństwo powodziowe – podkreśla Dariusz Pomorski, kierownik Biura Bezpieczeństwa Obywateli w sieradzkim magistracie. Oprogramowanie stacji meteorologicznej umożliwi bieżące wyświetlanie pomiarów na stronie internetowej miasta. Tutaj też będą prezentowane dane ze stacji hydrologicznej, która pozwoli mierzyć poziom wody w rzece Warcie z dokładnością do 1 – 2 centymetrów. Pomiar wody będzie się odbywał metodą bezdotykową za pomocą radarowego czujnika wbudowanego w stację, która zostanie zamontowana pod przęsłem mostu wiszącego na Warcie.

- Transmisja danych z obu stacji i wyświetlanie pomiarów na stronie internetowej miasta umożliwi monitorowanie stanu meteorologicznego i hydrologicznego nie tylko przez pracowników obrony cywilnej, ale i mieszkańców regionu – wskazuje Dariusz Pomorski.

Aby zwiększyć możliwości techniczne i ograniczyć skutki zagrożeń ze strony środowiska, Sieradz kupi nie tylko wspomniane stacje, ale i zestaw przeciwpowodziowy składający się z trójramiennego napełniacza worków, 6 napełniaczy ręcznych oraz 5 tys. sztuk worków przeciwpowodziowych. Będzie też geowłóknina stosowana do umacniania wałów przeciwpowodziowych czy brzegów rzek. Przyda się również agregat prądotwórczy, bo nie wszędzie w sytuacjach kryzysowych jest stałe źródło zasilania. Całość ma kosztować prawie 58 tys. zł, z czego ponad 23 tys. zł pokryje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, do którego miasto wystąpiło z wnioskiem o dotację. Urządzenia mają być zamontowane do końca lipca.

ED

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u