Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Nalewka truskawkowa z Bachorzyna w powiecie łaskim wpisana na listę produktów tradycyjnych ministerstwa rolnictwa

Nalewka truskawkowa z Bachorzyna w powiecie łaskim wpisana na listę produktów tradycyjnych ministerstwa rolnictwa

4Gospodynie z Bachorzyna w powiecie łaskim mogą być z siebie dumne. Produkowana przez koła Gospodyń Wiejskich nalewka truskawkowa została wpisana na listę produktów tradycyjnych przez ministerstwo rolnictwa. Zabiegi o taki wpis czyniono przez wiele lat.

 

Bachorzyn, jak i cały region gminy Buczek w powiecie łaskim, słynie z uprawy truskawek. Region ten nazywany jest wręcz zagłębiem truskawkowym. Wraz z rozwojem uprawy truskawek i wprowadzaniu nowych odmian, gospodynie domowe zaczęły wykorzystywać owoce do różnych przetworów, w tym również do nalewek. Dziś nalewki owocowe można już kupić w sklepie, choć truskawkową bardzo rzadko, ale prawdziwą dumą gospodyń z Bachorzyna jest sporządzenie tego trunku samodzielnie. Wykonywaniem nalewki truskawkowej zajmują się tam głównie kobiety, od co najmniej pół wieku. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Bachorzynie chcąc kultywować tradycje kulinarne swojej wsi i okolic, bierze czynny udział, m.in. w Wojewódzkim Święcie Truskawki w Buczku, konkursach na potrawy i nalewki z truskawek, targach Natura Food i konkursie Tygiel Smaków oraz innych imprezach lokalnych prezentując nalewkę z truskawek czy np. „konfiturę bachorzyńskich babek”. W związku z tym, że prezentowane wyroby z truskawek są zazwyczaj wyjątkowe, często zostają zauważane i nagradzane. W 2010 roku przystąpiono do konkursu w kategori i napoje alkoholowe i bezalkoholowe z "Nalewką Truskawkową". Na produkt ten Stowarzyszenie otrzymało certyfikat przyznany przez Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno – Spożywczego Oddziału Chłodnictwa i Jakości Żywienia w Łodzi oraz nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego "Tygielek Smaków".

Z kolei redakcja portalu potrawyregionalne.pl, sprawująca patronat medialny nad Targami, nagrodziła Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Bachorzynie specjalnym wyróżnieniem "Diablik Potraw Regionalnych za kuszenie nalewką truskawkową". Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Bachorzynie zachęcone tymi nagrodami 12 listopada ubiegłego roku złożyło do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi WNIOSEK O WPIS NA LISTĘ PRODUKTÓW TRADYCYJNYCH. Zarekomendowany przez marszałka produkt zauważyło też ministerstwo rolnictwa. Należy nadmienić, że zanim doszło do wpisu Stowarzyszenie musiało udokumentować co najmniej 25 –letnią tradycję, pochodzenie oraz historię w/w produktu.

Jak czytamy w uzasadnieniu:

Nalewki to mocne, aromatyczne i słodkie alkoholowe wyciągi z owoców i ziół. Do Polski moda na wyrób nalewek, zwanych dawniej kordiałami, dotarła prawdopodobnie wraz z Henrykiem Walezym. Początkowo nalewki i likiery w każdym dworku trzymano w apteczce, jako środki lecznicze. Dopiero z czasem zaczęto przygotowywać nalewki i likiery z różnych owoców i ziół, które spożywane były do śniadań, podwieczorków, czy spotkań towarzyskich. Na przestrzeni wieków w kwestii przyrządzania nalewek niewiele się zmieniło, mimo że każde gospodarstwo domowe czy dwór posiadał własne receptury w nieznaczny sposób różniące się od siebie. Bachorzyn jak i cały region gminy Buczek w powiecie łaskim słynie z uprawy truskawek. Rozwój uprawy truskawek na szerszą skalę w rejonie Buczku nastąpił w latach 50. i 60. XX wieku. Wraz z rozwojem uprawy truskawek i wprowadzaniu nowych odmian, gospodynie zaczęły wykorzystywać owoce do różnych przetworów, w tym również do przygotowywania nalewek. Żeby uzyskać wysokiej jakości nalewkę, trzeba było przestrzegać trzech zasad. „I tak: pierwszym warunkiem tej pracy jest używanie spirytusu najczystszego i najwyższej próby jaki dostać można, cukru rafinowego, biorąc do rozpuszczenia go pół kwarty wody na funt cukru – za gęsty syrop sprowadza zcukrzenie się wódki i odbiera jej klarowność. Drugim warunkiem jest aby owoce (…) nie zadługo leżały w spirytusie, gdyż przez długie moczenie wydziela się z owocu kwasu zawiele, zatracając właściwy aromat owocowy. Trzecim i ostatnim warunkiem, a najtrudniejszym do wykonania jest zrobioną wódkę, nalewkę lub likier po przefiltrowaniu zapieczętować w butelkach i zostawić w spokoju na 6 miesięcy najmniej, przez co się skoncentruje i będzie dopiero rzeczywiście doskonałym” (L. Ćwierczakiewiczowa, „Jedyne praktyczne przepisy konfitur, różnych marynat, wędlin, wódek, likierów, win owocowych, miodów oraz ciast”, Kraków 1885). Prawdziwą dumą każdej gospodyni z Bachorzyna jest do dnia dzisiejszego sporządzenie nalewki truskawkowej samodzielnie według starej niezmiennej receptury przekazywanej ustnie, od co najmniej 50 lat, mimo iż wiele przepisów na nalewki znajduje się w książkach kucharskich. „Truskawka jest owocem szlachetnym, delikatnym i smacznym. Wykorzystywana jest nie tylko do dekoracji różnych ciast, przetworów, kompotów itp., ale także do sporządzania nalewki truskawkowej. W mojej rodzinie tradycja sporządzania nalewki truskawkowej kultywowana jest z pokolenia na pokolenie, począwszy od babci, mamy, a obecnie przekazywana jest moim dzieciom” (Wspomnienia mieszkanki Bachorzyna). Kultywowanie tradycji przygotowywania nalewki truskawkowej widoczne jest podczas prezentowania tego trunku w trakcie imprez lokalnych czy regionalnych. Nalewka z Bachorzyna dołączyła do 69 produktów tradcyjnych z województwa łódzkiego. Na liście tej znajdują się już m.in. chleby żytnie szadkowskie, węzonki szadkowskie, szynka wieluńska z lagi, ogórek kwaszony spod Wielunia, czy nadwarciański chrzan.

Kto nie miał okazji skosztować nalewki truskawkowej z Bachorzyna będzie mógł to zrobić w ostatni weekend czerwca. Podczas Wojewódzkiego Święta Truskawki w Buczku. Wielkimi gwiazdami tegorocznej imprezy plenerowej połączonej z prezentacją miejscowych wyrobów i oczywiście wielkim targiem truskawek będą Bajm oraz Kombii. Już wiadomo, że w sobotę 29 czerwca zagrają Kamil Bednarek, natomiast gwiazdą wieczoru będzie zespół Bajm. W niedzielę 30 czerwca zabawiać publiczność będzie zespół Enej, a gwiazdą wieczoru będzie Kombii.

ED

Fot. UG w Buczku i ministerstwo rolnictwa

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u