Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Uzbekistan z trybuny ONZ zaproponował nowe inicjatywy nad Morze Aralskie

Uzbekistan z trybuny ONZ zaproponował nowe inicjatywy nad Morze Aralskie

uzbekiW dniach 22-24 marca w Nowym Jorku odbyła się historyczna Konferencja Wodna ONZ, której program porusza kwestie zjednoczenia świata na drodze do Celów Zrównoważonego Rozwoju do 2030 roku poprzez ochronę zasobów wodnych, znaczenie mórz i oceanów dla dobra planety oraz globalne inicjatywy w tym kierunku. Społeczność międzynarodowa zebrała się na takiej konferencji po raz pierwszy po 45 latach przerwy.

 

W końcu sprawa jest niezwykle aktualna: do 2050 roku niedobory wody mogą dotknąć 5 miliardów ludzi na planecie. Uzbekistan przedstawił nowy projekt „Aral Culture Summit – Aral Cultural Summit”, zainicjowany przez Fundusz Rozwoju Kultury i Sztuki przy Gabinecie Ministrów Uzbekistanu. To nowa instytucja, która połączy społeczność lokalną i międzynarodową, czołowych naukowców, architektów, artystów i projektantów. W ramach Aralskiego Szczytu Kulturalnego powstaną programy edukacyjne, programy wymiany, stypendia i staże, które będą motywować młodsze pokolenie do rozwijania umiejętności przyczyniających się do poprawy sytuacji w regionie.
W ramach szczytu powstanie również farma-laboratorium biodesignu. Zostaną zbadane i opracowane różne technologie w celu zaopatrzenia regionu w wodę, stworzenia nowych rodzajów upraw i zmniejszenia zasolenia gleby w regionie. Szczyt zgromadzi kreatywnych ludzi wraz z lokalnymi rolnikami, aby budować trwałe relacje w bioprojektowaniu, uprawiać nowe rośliny, a tym samym opracowywać plan strategiczny na następne 10 lat. To przygotuje grunt pod ogromne zmiany w lokalnej społeczności.
Morze Aralskie, niegdyś czwarte co do wielkości na świecie, znajduje się na terytorium Uzbekistanu, a jego obecny los jest sprawą całej społeczności międzynarodowej. 23 marca na sesji plenarnej wysokiego szczebla Konferencji Wodnej członkini delegacji Uzbekistanu Saida Mirziyoyeva przemawiała z trybuny ONZ na temat konsekwencji tragedii Aralu, zakrojonych na szeroką skalę prac prowadzonych przez Uzbekistan w celu złagodzić je, a także przywództwo Uzbekistanu w jednoczeniu międzynarodowych wysiłków w tym kierunku.
- Kryzys nad Morzem Aralskim jest strasznym przypomnieniem konsekwencji zaniedbania środowiska przez człowieka. Jednak dzięki wysiłkom troskliwych ludzi ponownie staje się symbolem nadziei i odnowy – powiedziała Saida Mirziyoyeva. Podkreślono, że inicjatywy prezydenta Szavkata Mirzijojewa spotkały się z szerokim poparciem na szczeblu międzynarodowym, a w 2021 roku przyjęto rezolucję ONZ uznającą region Morza Aralskiego strefą innowacji i technologii środowiskowych, a nieco wcześniej, bo w 2018 roku, Dla regionu Morza Aralskiego utworzono Wielopartnerski Fundusz Powierniczy ONZ na rzecz Bezpieczeństwa Ludzkiego.
Mówiąc o działaniach realizowanych przez nasze państwo, prelegent zaznaczył, że na realizację projektów mających na celu ożywienie regionu przeznaczono ponad 14 mln dolarów. Szczególnie doceniono odporność, pracowitość i kreatywność mieszkańców Karakalpakstanu, którzy bezpośrednio doświadczają skutków tragedii. Zwraca się uwagę, że w trudnych warunkach regionu kobiety wymagają szczególnej opieki i wsparcia, konieczne jest poszerzanie ich możliwości. Saida Mirziyoyeva zaapelowała do społeczności międzynarodowej o dalsze wspieranie wysiłków Uzbekistanu na rzecz złagodzenia skutków tragedii Jeziora Aralskiego, która jest nierozerwalnie związana z globalnymi problemami wodnymi.

 

 

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama
Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipy...i ćwicz zdziwienie

Wakacje. Przed wyjściem na plażę żona mówi do męża:
– Chciałabym założyć coś, co wszystkich zadziwi!
– Załóż łyżwy...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u