Strona główna Artykuły Aktualności Siatkarski talent rodem z Łasku

Siatkarski talent rodem z Łasku

smarzek3W finale Mistrzostw Wschodnioeuropejskiej Regionalnej Federacji w piłce siatkowej juniorek w Krośnie biało-czerwone wygrały z Rosją 3:2. Swój wielki wkład w zwycięstwo i rewanż na rówieśniczkach z Rosji miała wychowanka Łaskovii Łask, grająca na pozycji atakującej Malwina Smarzek (wzrost 189,5 cm). Oprócz tytułu najbardziej wartościowej zawodniczki (MVP), Malwina otrzymała wyróżnienie dla najlepszej atakującej turnieju.

Oto jak relacjonuje spotkanie z Rosjankami portal aktualnosci.siatka.org: Dwa pierwsze sety polski zespół wygrał po walce. Podopieczne trenera Grzegorza Kosatki długo prowadziły w pierwszym secie, m.in. 16:13 oraz 22:19. Rywalki zmniejszyły straty do 21:22. Po czasie wziętym przez szkoleniowca gospodarzy udanie atakowała Malwina Smarzek, która w tym spotkaniu kończyła wiele trudnych piłek i w sumie zdobyła 25 punktów. W końcówce rywalki zepsuły zagrywkę i set został minimalnie, ale spokojnie wygrany.

W drugiej partii Rosja prowadziła już 9:4 i 12:6. Biało-czerwone popełniały błędy w przyjęciu, co przekładało się na skuteczność ataku. Jednak polskie siatkarki nie poddawały się. Seria dobrych zagrywek Poli Nowakowskiej pomogła zmniejszyć straty do jednego punktu i na drugiej przerwie technicznej gospodynie prowadziły 16:15. Po wznowieniu gry biało-czerwone wygrały długą wymianę i od tego momentu zaczęły dyktować swoje warunki gry. Trzecia i czwartia partia zostały wyraźnie przegrane przez podopieczne trenera Grzegorza Kosatki. Przebieg obu był podobny. Po wyrównanym początku Rosjanki uzyskiwały przewagę. W czwartym secie Polki zmniejszyły rozmiary strat z 7:16 do 12:16, ale rywalki na więcej nie pozwoliły.

W tie-breaku zespół Rosji dwa razy obejmował prowadzenie - 3:1 i 6:3. Gospodynie twardo walczyły, a w dodatku miały niezawodną Malwinę Smarzek, która w tym spotkaniu kończyła praktycznie wszystkie piłki. - Drużyna pokazała, że jest bardzo mocna psychicznie - powiedział trener Grzegorz Kosatka.

MVP turnieju wybrano Malwinę Smarzek. Ona również została najlepszą atakującą mistrzostw. Dwie inne reprezentantki Polski otrzymały nagrody indywidualne: Paulina Baldyga (rozgrywająca) i Weronika Fojucik (przyjmująca).

Polska - Rosja 3:2 (25:23, 25:22, 15:25, 16:25, 15:12)

Składy zespołów:
Polska: Bałdyga, Smarzek, Pacak, Kazała, Bociek, Trocińska, Kulig (libero) oraz Stronias, Krzeszewska, Nowakowska, Fojucik i Piotrowska
Rosja: Barczuk, Nowikowa, Kokoriewa, Żurbienko, Sperskajte, Jurinskaja, Guskowa (libero) oraz Greczanaja, Szkurichina, Kurnosowa i Sinickaja

To kolejny sukces wychowanki Łaskovii, która w tym roku wraz z drużyną narodową zdobyła już Mistrzostwo Europy Kadetek, a na Mistrzostwach Świata Kadetek zajęła 7. miejsce. ED