Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Aequat omnes cinis, czyli wszystkich zrównuje proch

Aequat omnes cinis, czyli wszystkich zrównuje proch

01Taka snetencja towarzyszy akcji porządkowej w części ewangelicko-augusburskiej zduńskowolskiego cmentarza. Na początek członkowie Koła Naukowego "Kultura" przy Społecznej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania w Zduńskiej Woli wzięli się za odnowienie grobu Zenona Andstadta. - Pracujemy już ponad dwa tygodnie - mówi Tomasz Nowak, inicjator akcji "Wszystkich zrównuje proch". 
- Pomysł, aby zacząć porządki w tej najstarszej części cmentarza pojawił się przypadkiem. W czasie wakacji, podczas spaceru po nekropolii, przyjrzałem się mogile Andstadta. Zarośnięty chwastami plac. Zniszczone ogrodzenie. Widok był powalający. Pomyślałem, że to bardzo smutne, że nagrobek jednego z najbardziej zasłużonych dla Zduńskiej Woli przedsiębiorców jest w tak opłakanym stanie.
Na początek namówił do pomocy brata, Witolda. Potem kolegów z koła. Znaleźli wsparcie w pastorze parafii ewangelicko-augsburskiej, Cezarym Jordanie i firmie Dromak. Pastor udostępnił społecznikom narzędzia. Dromak naprawił cmentarną furtę. Kiedy skończą się roboty porządkowe firma kupi także grys, który zostanie wysypany na oczyszczony z chaszczy plac.
- Naszym celem jest nie tylko odświeżenie placu nagrobnego, ale i samego pomnika. Przy okazji chcemy mieszkańcom Zduńskiej Woli przybliżyć postać Zenona Andstadta. Pomaga nam w tym Jerzy Chrzanowski, dyrektor zduńskowolskiego muzeum - wyjaśnia Witold Nowak.


Wiadomo, że Zenon Andstadt urodził się około 1853 roku z Łodzi, w jednym z najbardziej wówczas znanych rodów fabrykanckich. Był synem browarników Karola Gottloba Andstadta i Teresy Nietsche. Andstadtowie przybyli do Polski z Saksonii 20 lat przez urodzeniem Zenona. Po kilkuletnim okresie pobytu w Turku, gdzie prowadzili drukarnię tkanin, przenieśłi się do Łodzi. Tam ojciec Anstadta założył drukarnię perkalu. Karol Gottlob Andstadt wraz z synami: Ludwikiem, Zenonem i Fryderykiem, stworzyli w Łodzi fundamenty przemysłu browarniczego, zakładając spółkę kapitałową. W 1892 roku Zenon utworzył swój własny browar w Zduńskiej Woli. Obok fabryki urządził ogród spacerowy, czyli obecny park miejski. W mieście znany był z aktywności społecznej. Działał w Ochotniczej Straży Pożarnej, stowarzyszeniach kredytowych. Mało kto wie, że na początku XX wieku był pomysłodawcą przeprowadzenia linii tramwajowej z Łodzi do Sieradza, przez Zduńską Wolę. Linia ta istnieje częściowo do dziś, jednak swój koniec ma w Pabianicach.
Społecznicy planują zakończyć prace do połowy października. Nie wykluczają, że akcję będą kontynuować. I nowy blask odzyskają jeszcze inne groby.
- Znany warszawski krytyk muzyczny, Jerzy Waldorff, zakładając komitet odnowy Powązek też zaczynał od zera. Być może podobny komitet założymy w Zduńskiej Woli? Warto ocalić to, co popada w ruinę, a ściśle wiąże się w historią miasta i ludźmi, którzy wiele lat temu tę historię tutaj tworzyli - dodaje Tomasz Nowak.

Ewa Dobrowolska
korespondent siewie.tv ze Zduńskiej Woli
fot. Ewa Dobrowolska

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyJak stracić na wadze?

Jak stracić na wadze? To bardzo proste. Trzeba kupić wagę za sto złotych, a sprzedać za pięćdziesiąt...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u