Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Aequat omnes cinis, czyli wszystkich zrównuje proch

Aequat omnes cinis, czyli wszystkich zrównuje proch

01Taka snetencja towarzyszy akcji porządkowej w części ewangelicko-augusburskiej zduńskowolskiego cmentarza. Na początek członkowie Koła Naukowego "Kultura" przy Społecznej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania w Zduńskiej Woli wzięli się za odnowienie grobu Zenona Andstadta. - Pracujemy już ponad dwa tygodnie - mówi Tomasz Nowak, inicjator akcji "Wszystkich zrównuje proch". 
- Pomysł, aby zacząć porządki w tej najstarszej części cmentarza pojawił się przypadkiem. W czasie wakacji, podczas spaceru po nekropolii, przyjrzałem się mogile Andstadta. Zarośnięty chwastami plac. Zniszczone ogrodzenie. Widok był powalający. Pomyślałem, że to bardzo smutne, że nagrobek jednego z najbardziej zasłużonych dla Zduńskiej Woli przedsiębiorców jest w tak opłakanym stanie.
Na początek namówił do pomocy brata, Witolda. Potem kolegów z koła. Znaleźli wsparcie w pastorze parafii ewangelicko-augsburskiej, Cezarym Jordanie i firmie Dromak. Pastor udostępnił społecznikom narzędzia. Dromak naprawił cmentarną furtę. Kiedy skończą się roboty porządkowe firma kupi także grys, który zostanie wysypany na oczyszczony z chaszczy plac.
- Naszym celem jest nie tylko odświeżenie placu nagrobnego, ale i samego pomnika. Przy okazji chcemy mieszkańcom Zduńskiej Woli przybliżyć postać Zenona Andstadta. Pomaga nam w tym Jerzy Chrzanowski, dyrektor zduńskowolskiego muzeum - wyjaśnia Witold Nowak.


Wiadomo, że Zenon Andstadt urodził się około 1853 roku z Łodzi, w jednym z najbardziej wówczas znanych rodów fabrykanckich. Był synem browarników Karola Gottloba Andstadta i Teresy Nietsche. Andstadtowie przybyli do Polski z Saksonii 20 lat przez urodzeniem Zenona. Po kilkuletnim okresie pobytu w Turku, gdzie prowadzili drukarnię tkanin, przenieśłi się do Łodzi. Tam ojciec Anstadta założył drukarnię perkalu. Karol Gottlob Andstadt wraz z synami: Ludwikiem, Zenonem i Fryderykiem, stworzyli w Łodzi fundamenty przemysłu browarniczego, zakładając spółkę kapitałową. W 1892 roku Zenon utworzył swój własny browar w Zduńskiej Woli. Obok fabryki urządził ogród spacerowy, czyli obecny park miejski. W mieście znany był z aktywności społecznej. Działał w Ochotniczej Straży Pożarnej, stowarzyszeniach kredytowych. Mało kto wie, że na początku XX wieku był pomysłodawcą przeprowadzenia linii tramwajowej z Łodzi do Sieradza, przez Zduńską Wolę. Linia ta istnieje częściowo do dziś, jednak swój koniec ma w Pabianicach.
Społecznicy planują zakończyć prace do połowy października. Nie wykluczają, że akcję będą kontynuować. I nowy blask odzyskają jeszcze inne groby.
- Znany warszawski krytyk muzyczny, Jerzy Waldorff, zakładając komitet odnowy Powązek też zaczynał od zera. Być może podobny komitet założymy w Zduńskiej Woli? Warto ocalić to, co popada w ruinę, a ściśle wiąże się w historią miasta i ludźmi, którzy wiele lat temu tę historię tutaj tworzyli - dodaje Tomasz Nowak.

Ewa Dobrowolska
korespondent siewie.tv ze Zduńskiej Woli
fot. Ewa Dobrowolska

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyKwarantanna i seks

Po kilkunastu dniach kwarantanny żona pyta męża:
- Zdzisiu, skarbie, nie masz ochoty na seks?
- Mam, mam i to jaką... Ale przecież nie można jeszcze wychodzić z domu...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u