Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Kości? Oj, nie jest jednak dobrze!

Kości? Oj, nie jest jednak dobrze!

01Osteobus wyposażony w sprzęt diagnostyczny stanął po raz kolejny w tym roku obok apteki "Świat Zdrowia" przy ul. Szadkowskiej w Zduńskiej Woli. Przebadać kości można było w środę 26 bm. do godz. 16. Chętnych nie brakowało. Jedynym przeciwskazaniem była ciąża, ale to tylko w przypadku badanych kobiet.  
- Przyszłam na zakupy. Okazało się, że kolejka na badanie nie była długa. Kwadrans dla zdrowia każdy może poświęcić. A poza tym, co ostatnio jest rzadkie, badanie było darmowe. Stwierdziłam, czemu by się nie przebadać. Przy sześćdziesiątce na karku człowiek może już mieć tyle schorzeń, że sam nawet nie wie ile - tłumaczy swój udział w badaniu 60-letnia pani Helena ze Zduńskiej Woli. Z badania, które trwało niecały kwardrans, bo w jej przypadku niespełna 10 minut, a diagnostyk od razu podał jej wynik, wyszła zadowolona.  
- U pani nie ma osteoporozy. Ale jest osteopania. Na szczęście, gęstość kości, a właściwie jej ubytek u pani mieści się w granicy 21 procent. Gdyby ta granica przekroczyła 25 procent już byłby problem - komentuje wynik badania pani Heleny Adam Bolek, specjalista z osteobusa.


- Do godziny 15. zgłosiło się na badania 156 osób. Głównie kobiety. Choć byli też panowie. Ale to właśnie kobiety najbardziej narażone są na osteoporozę. Zwłaszcza po 35. roku życia. Choć większość z nich myśli, że są wówczas zdrowe i nic im nie zagraża. Niestety, polskie statystyki alarmują!!! 70 procent kobiet w tym wieku już ma kłopoty z kośćmi, często z chodzeniem. Warto się jednak przebadać, to nic nie boli. A przy okazji mieć wiedzę o swoim zdrowiu. Niestety, męska statystyka też nie powala na kolana. Panowie również chorują. Szkoda, że tak niewielu skorzystało z tej bezpłatnej akcji. Szkoda, bo i z męskim kośćcem też nie jest dobrze - dodaje pan Adam. Uzupełnia, że osoby, u których stwierdzono osteoporozę, czy jej wstępną fazę - osteopnanię - powinny zadbać o to, co jedzą. - Ważna jest w takim przypadku dieta. Z przetworów melcznych dobre są sery żółte, z warzyw brokuły, fasola, kapusta. Osoby palące powinny rzucić palenie, a kawosze picie kawy. Nie są wskazane także napoje - wspomagacze typu coca-cola i pepsi.


Ewa Dobrowolska

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySąsiad, wpadając niespodziewanie,
Zwłaszcza gdy sobie ciut golnie,
Zawsze zadaje mi to pytanie:
Kiedy to wreszcie pier....?

Co dzień się zmiany wprowadza nowe,
Czyniąc to dość nieudolnie. Sąsiad się ciągle łapie za głowę: Przecież to zaraz pier......

Ja mu tłumaczę, że taką władzę
Wybraliśmy dobrowolnie,
A on mi na to: Nic nie poradzę,
Ale to wkrótce pier......

Tak jak przed laty, proces odnowy
Musi się zacząć oddolnie.
Naród po rozum pójdzie do głowy,
I w końcu wszystko pierdolnie.

Z tego powodu logiczny wniosek
Nasuwa się mimowolnie:
Gdy prawda dotrze do miast i wiosek,
Wtedy to z hukiem pie......

Koła historii, jak uczą dzieje,
Toczą się szybciej lub wolniej,
Lecz każdy reżim, mam tę nadzieję,
Wcześniej czy później pier......

Wybaczcie, proszę, że poemacik
Zakończę nieco frywolnie,
Ale pocieszyć pragnę współbraci,
Że to niebawem pier.....

autor: Wojciech Dąbrowski

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u